Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 24.01.2018

jasno
Ponoči bo zmerno do pretežno oblačno, proti jutru lahko v severovzhodni Sloveniji pade kakšna kaplja dežja. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do 1, ob morju okoli 3 °C.
-1°C | 10°C
četrtek, 25.01.2018
0°C | 8°C
petek, 26.01.2018
6°C | 11°C
sobota, 27.01.2018
6°C | 11°C
Opozorila
Ponedeljek, 22.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
10°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Hišice na Blagajevi učni poti


NOVICE

| |
11.08.2014      16:56
A A

Hišice na Blagajevi učni poti


V Polhovem Gradcu je lani zaživela obnovljena pralnica, za katero je Občina Dobrova - Polhov Gradec uspešno kandidirala za evropska sredstva, no, dobra praksa se nadaljuje – Blagajeva gozdna učna pot je bila v zadnjih nekaj mesecih po žledolomu urejena od spomenika grofu Blagaju nad čebelarskim domom do hišice – grajskega izvira. Poteka po na novo razširjeni pešpoti in gozdnem kolovozu pod obronki gozda. Nosilec tega ekološkega projekta je občina s 50-odstotno finančno udeležbo (preostalo je prispevala EU prek programa Leader), sodelujejo tudi Javni zavod Polhograjska graščina, OŠ Polhov Gradec in čebelarstvo Božnar, za strokovni nadzor in nasvete pri okolju prijazni postavitvi hišic pa je skrbel revirni gozdar Uroš Alič … Hišic? V gozdu?


Deli:

Prav nič ne bi danes pisal, če ne bi na terenu neumorno garal, žagal in brusil naš »Gozdni Joža«, ki je hkrati idejni vodja oblikovanja gozdnih igral in pripomočkov; vrtnar Gregor Čuden se je izkazal že pri urejanju brežin pri šoli, pri obnovi avtobusne postaje in še kje, no, zdaj pa se je s svojimi in najetimi stroji zapodil v breg nad travniki in sprva poskrbel za varno odstranitev podrtega drevja, ki ga je oklestila mati narava ob žledolomu, nakar je ob pomoči kar 15-tonskega bagra goseničarja v pravilni položaj, »na noge«, postavil velike štore, ki so grozili, da zdrsnejo na pot. Sledila je širitev pešpoti, ki je bila v razdalji 200 metrov široka le nekaj korakov, zdaj pa je povsod široka en meter, pri čemer se je prav uvidevno umikal malim drevesom, saj gre vendarle za ekološki projekt; material za gradnjo je našel kar v naravi, v podrtem drevju. Le kostanjev les za temelje objektov je navozil od drugod, pa pocinkane kovinske loke, ki ohranjajo obliko predora … Kar nekaj objektov je zraslo sredi narave, in to na način, ki se dopade vsem, ki ni umeten; tudi klop je iz debel, in ne iz desk, prav tako vstopni portal šestkotne hiške – kako praktično, saj veste, da ženske podpirajo tri vogale v hiši in tukaj niso taglavne … Ograje in viseči most so tudi iz manjših debel, prav tako ograja in vrtljiva vrata predora. Na obisku je bil tudi strokovnjak za podelitev certifikata za varnost igral, ki ni imel pripomb, razen glede nekaj zaokrožitev na vogalih, še prej pa je bilo treba pridobiti soglasja zavoda za gozdove in sklada kmetijskih zemljišč.

 

Vsebina bo pravljično sladka

Najprej štal'ca, pol pa krav'ca … Vsi ti objekti bodo pridobili dodano vrednost z vsebino, ki bo res prava paša za oči in usta, saj bodo otroci OŠ Polhov Gradec septembra pripravili ideje glede poslikave in pravljične vsebine, čebelarstvo Božnar pa bo en objekt oblikovalo kot čebelje svetišče in ga pospremilo z ustrezno tablo, posvečeno čebelam. Obetajo se še zgodba o polhih, anekdota o nastanku imena vasi ter prava škratova dežela s predorom! Pot bodo popestrile table z opisom drevesnih in grmovnih vrst, tudi na ptice ne bodo pozabili. Pri spomeniku grofu Blagaju si želijo na občini zasaditi blagajev volčin, saj to redko in opevano rožo vrtnarstvo Čuden goji in vzgaja v lastnih vrtovih, za rast pa potrebuje bolj senco kot sonce. V načrtu je tudi prikaz dela v gozdu s starim orodjem in pripravami.

 

Ko bodo hišice polne vsebine, predvidoma jeseni, sicer ne bodo odprte ves čas; odprle se bodo ob vodenih ogledih, občina pričakuje predvsem organizirane šolske in upokojenske skupine, ki so že zdaj najpogostejši obiskovalci tehniškega muzeja oz. muzeja pošte in telekomunikacij v graščini. Turistične vsebine se tako dopolnjujejo in širijo, tudi pralnica sredi parka je zdaj odprta med tednom od 8. do 16. ure in konec tedna od 10. do 20. ure, a le ob lepem vremenu, ko vam Nina razkaže razstavo starega orodja, etnološko gozdarsko in tekstilno zbirko iz tehniškega muzeja Bistra (avtor razstave je Vid Klančar iz Šentjošta), medenih in čokoladnih izdelkov pa si lahko nakupite tudi za seboj. Utrujeni? Kavica z mlekom ali brez? Na voljo so vam tudi čaj in sladoled, med, medica, majice in spominki …

Več informacij in najava skupin: prodaja@grad-polhovgradec.si.

 

Sebastjan Vehar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!