Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 18.11.2017

pretežno oblačno
Danes se bo od severozahoda povečini delno zjasnilo, le po nižinah osrednje in jugovzhodne Slovenije bo ostalo precej nizke oblačnosti. Predvsem ponekod v vzhodni Sloveniji bodo sprva še občasne padavine. Burja na Primorskem bo slabela in do večera ponehala. Najvišje dnevne temperature bodo od 4 do 9, na Primorskem do 14 °C.
4°C | 9°C
nedelja, 19.11.2017
-1°C | 9°C
ponedeljek, 20.11.2017
-3°C | 10°C
torek, 21.11.2017
0°C | 10°C
sreda, 22.11.2017
4°C | 14°C
Opozorila
Sobota, 18.11.2017 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
9°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Blagoslov Jezusa v Paradižu


KULTURA

| |
08.12.2014      15:14
A A

Blagoslov Jezusa v Paradižu


Na naše društvo se je v lanskem letu po pomoč obrnila gospa Štefka Vidovič, ki je lastnica tega objekta Paradiž 43. Hiša je vpisana v seznam zaščitenih objektov kot profana stavbna dediščina evidentirana pod EŠD 25658 z nazivom Zidanica Paradiž 43.


Deli:

Vpis v seznamu je sledeč: Hiša je lesena in delno zidana podkletena stavba, krita s strmo opečno dvokapno streho s slemenskim zvonikom, datirana z letnico 1888. Zvon se žal ni ohranil.
Glede na to, da je v Občini Cirkulane zelo malo zaščitenih objektov z EŠD številko, smo v izvršnem odboru Društva za oživitev gradu Borl sprejeli sklep, da skupaj s Turističnim društvom Cirkulane ter z ostalimi zainteresiranimi, pomagamo pri zaščiti zvonika. Pridobili smo kulturno varstveno soglasje Zavoda za varstvo kulturne dediščine in se lotili del na močno načetem zvoniku. Konec leta 2013 smo celotni zvonik dvignili in odpeljali v rekonstrukcijo, streho pa smo začasno pokrili nazaj z opeko. Leto 2014 nam ni bilo naklonjeno za zunanja dela in obnovo ter rekonstrukcijo zvonika, zato bomo z deli na tem nadaljevali v prihodnjem letu.
Poleg zvonika je bil v slabem stanju tudi kip Jezusa, zato smo se odločili, da ga poskušamo obnoviti. Naši člani so ga previdno sneli in ga dali v restavriranje, ki je bilo v letošnjem letu tudi zaključeno.
Seveda pa se moramo zahvaliti še posebej vsem, ki so sodelovali pri obnovi križa s kipom Jezusa prostovoljno in brezplačno. Pri razdiranju zvonika je pomagal Andrej Maučič iz Cirkulan. Restavracijska dela na kipu Jezusa je z vso natančnostjo izvedel mojster Franc Hameršak iz Bukovec, pobarval ga je Franjo Tolič iz Medribnika, križ je prebarval Štefan Ban iz Paradiža. Strehico nad križem je uredilo Kleparstvo Kokol s Ptuja, zmontiral pa jo je Anton Kokol iz Pohorja. Vso logistiko, organizacijo in prevoze so brezplačno opravili naši člani. Vsem se zahvaljujemo za izkazano spoštovanje do naše kulturne dediščine in opravljeno delo.

 

V soboto, 6.12.2014 smo se kljub slabemu vremenu zbrali v lepem številu ob obnovljenem križu v Paradižu, kjer smo pripravili manjša razstavo fotografij poteka obnove križe in kratek program.
V imenu Društva za oživitev gradu Borl in pomenu ohranjanja kulturne dediščine je spregovoril predsednik, Peter Belšak. V imenu Turističnega društva Cirkulane je zbrane nagovoril predsednik, Zvonko Bratušek, ki je poudaril, da je ohranjanje kulturne dediščine na lokalnem nivoju odvisno predvsem od prebivalcev samih, prisluhniti pa bi morala tudi občina. Na violino nam je zaigrala Katarina.
Župnik Emil Drev je obnovljeni križ z Jezusom blagoslovil. V svojem govoru pa je izpostavil, da ohranjanje dediščine pomeni predvsem življenje. Pomeni, da ljudje z dediščino živijo.
Po programu smo se stisnili v prijetno topli kuhinji, se okrepčali in družili ob dobrotah, ki jih je pripravila gospodinja Štefka Vidovič.

 
Povezave:skrci.me/8OUdQ
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI DRUŠTVO ZA OŽIVITEV GRADU BORL? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!