Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.07.2018

oblačno
Zvečer in v prvem delu noči se bodo še pojavljale krajevne plohe in nevihte, nekatere bodo lahko močnejše. V drugi polovici noči se bo vreme prehodno umirilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 18, ob morju okoli 20 °C.
17°C | 26°C
torek, 23.07.2018
18°C | 29°C
sreda, 24.07.2018
16°C | 29°C
četrtek, 25.07.2018
16°C | 29°C
Opozorila
Sobota, 21.7.2018 ob 18h
Do sredine noči na nedeljo bodo možna krajevna neurja.
17°C
26°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Prostovoljstvo

Spregovorili smo o enem največjih tabujev


SOSED SOSEDU, PROSTOVOLJSTVO

| |
01.03.2018      7:59
A A

Spregovorili smo o enem največjih tabujevDeli:

V torek, 27. februarja, smo na Brezovici organizirali predavanje o darovanju tkiv in organov po smrti. Kljub »sibirskemu« mrazu se nam je pridružilo kar nekaj oseb, precej pa se jih je že pred samim predavanjem oglasilo le z namenom, da podpišejo pristopno izjavo darovalca.

Priznam, želela bi si, da bi se tovrstnih predavanj udeleževalo več občanov, ker se v pogovoru z udeleženci vedno znova izkaže, koliko strahov in dvomov imajo v zvezi s to tematiko. Presenečeni obrazi med občinstvom niso redkost, saj marsikatero dejstvo povsem nasprotuje njihovemu védenju o procesu darovanja organov. Sliko o tem so si namreč ustvarili na podlagi pomanjkljivih in včasih celo napačnih informacij. Mnogi so na primer prepričani, da njihova vera na »oskrunitev trupla pokojnika« gleda kot na smrtni greh. A v resnici ima večina svetovnih religij darovanje organov po smrti za najvišjo obliko ljubezni do sočloveka. Vere življenje postavljajo pred smrt.   

Kljub temu, da gre za stvari, ki so del nas in našega življenja, stvari, ki se lahko zgodijo vsakomur izmed nas, je darovanje organov še vedno tabu tema. Zdi se mi, da se ta tabu v resnici razblini šele takrat, ko oseba sama ali njeni najbližji za preživetje ali normalno življenje potrebujejo presaditev organa. Takrat »maske padejo« in ostane le še upanje, da se je nekoč nekje prava oseba odločila biti darovalec in s tem po svoji smrti rešila naše življenje ali življenje človeka, ki ga imamo radi.

 

Mojca Pristavec Đogić

KORK Notranje Gorice
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI RDEČI KRIŽ SLOVENIJE - OBMOČNO ZDRUŽENJE LJUBLJANA - KO NOTRANJE GORICE? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Barjanski List
Številka: 18
Izšla: 29.06.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.07.201 | Šport
Sauleck
27.07.2018 | Šport
Bohinjske gore
21.07.201 | Šport
Sauleck
27.07.2018 | Šport
Bohinjske gore

Bodite prvi pri oddaji mnenja.