Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 19.09.2018

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, proti jutru bo ponekod nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 11 do 15, na Goriškem in ob morju okoli 17 °C.
15°C | 28°C
četrtek, 18.09.2018
15°C | 28°C
petek, 20.09.2018
15°C | 28°C
sobota, 21.09.2018
14°C | 29°C
nedelja, 22.09.2018
14°C | 19°C
Opozorila
Torek, 18.9.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
28°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Prostovoljstvo

Obdelali smo zastrupitve


SOSED SOSEDU, PROSTOVOLJSTVO

| |
11.04.2018      8:40
A A

Obdelali smo zastrupitveMesečinka (foto: Reuters)
Mesečinka (foto: Reuters)
Deli:

Tema tokratnih vaj prve pomoči, odprtih tudi za občane, so bile zastrupitve. Zastrupitev lahko povzročijo praktično vse snovi, če je njihova količina prevelika oz. uporaba nepravilna. Zastrupitve pri otrocih so najpogosteje posledica igre in nesreč pri raziskovanju okolice. Pri njih so pogoste zastrupitve s čistilnimi sredstvi in izdelki osebno nego, zdravili, alkoholom in rastlinami – vsem, kar jim je na dosegu roke. Pri odraslih pa so nenamerne zastrupitve največkrat posledica nesreče pri delu (npr. zastrupitve s plini ali kemikalijami), zlorabe prepovedanih drog ali alkohola, zaužitja strupene hrane (strupene gobe ali rastline, pokvarjena hrana) in pikov/ugrizov strupenih živali.

Hitra in pravilna prva pomoč lahko pri zastrupitvah prepreči nastanek hude zastrupitve in trajnih posledic. Vedno pa je treba ob nudenju prve pomoči najprej poskrbeti za lastno varnost. To na primer pomeni,  preden pristopimo k zastrupljencu, ki se nahaja v prostoru, v katerem so visoke koncentracije strupenih plinov, tega najprej dobro prezračimo ali da našo kožo zaščitimo pred neposrednim stikom s kemikalijo, s katero je morda polit poškodovanec.

Ste vedeli, da je v severnem Jadranu najbolj strupena meduza mesečinka? Ima 10 cm velik klobuk, iz katerega izhajajo do meter in pol dolge, tanke in slabo vidne lovke, posute z ožigalkami, iz katerih ob dotiku izbrizga strup. In – ste vedeli, da mesto ožiga ne smemo izpirati s sladko vodo, ker bi s tem povzročili dodatno sproščanje strupa iz ožigalk? Rano izperemo s slano vodo, etanolom ali kisom, ki nevtralizirata mesečinkin strup. Nato odstranimo morebitne ostanke lovk (ne z golimi rokami!), ker se strup iz njih lahko sprošča še nekaj ur ter hladimo mesto ožiga.

Mimogrede - tema naslednjih vaj (24. april ob 18. uri) bo oskrba krvavitev. Vabljeni.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI RDEČI KRIŽ SLOVENIJE - OBMOČNO ZDRUŽENJE LJUBLJANA - KO NOTRANJE GORICE? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Barjanski List
Številka: 18
Izšla: 29.06.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.