Logo MojaObčina.si

Brezovica

DANES
32°C
18°C
JUTRI
31°C
18°C

Gasilci so face

V soboto, 9. novembra, so gasilke iz PGD Dragomer-Lukovica pripravile izobraževanje za  gasilke. Predsednica članic PGD Notranje Gorice-Plešivica, Tanja Dular, je poleg povabila tudi občinsko ekipo prve pomoči. Za priložnost, polno novih izkušenj, se ji iskreno zahvaljujemo. Ob 15.30 smo se dobili pri domu PGD Notranje Gorice. Dobila sem gasilsko jakno in skupaj smo odšle v Dragomer. Tam so pripravili 5 poligonov, pet različnih vaj. Prva je bila iskanje predmeta v temnem  prostoru, iskanje oken za prezračevanje in iskanje nevarnih predmetov (npr. plinska jeklenka). Druga je bila reševanje motorista s čelado, ki se je ponesrečil in človeka, ki se je zgrudil zaradi bolečine v prsnem košu. V tretji je bilo treba z dihalko oditi v zadimljen prostor in poiskati žarišče požara ter ga pogasiti. Na četrtem poligonu se je zavezovalo osnovne vozle, plezalo po lestvi in se urilo v samovarovanju s karabinom. Peti poligon je vključeval gašenje s peno. Na vsaki točki sta bila dva inštruktorja. Bili so zelo prijazni in strokovni. Podali so nam ogromno znanja. Zame je bilo to vse novo in sem zelo uživala, ko sem veliko stvari lahko vprašala in izvedela. Posebni občutki so me obšli, ko sem šla z dihalko v zakajen temen prostor, v katerem nisem nič videla. Če je prisotna še vročina, je vse položaj še toliko težavnejši. Ko sem prišla nazaj in mi je inštruktor pomagal vso to opremo sneti, me je vprašal, kako je bilo. Rekla sem: »Vsaka vam čast!« In to resno mislim. Dokler ne poizkusiš vsaj približno tega, kar počnejo ob svojem prostem času gasilke in gasilci, nimaš pojma, koliko so vredni. Želela bi si še takega sodelovanja in tudi kakšnega predavanja iz preventive. Da se lahko z znanjem zavarujemo pred požarom in če že pride, da ga tudi znamo obvladati, če ni že v obsegu, ki ni več obvladljiv z domačimi sredstvi.  Vsi ljudje bi morali biti zainteresirani za čim več znanja, da lahko v kritičnih trenutkih pomagamo sebi in sočloveku.

Zdenka Panker
Ekipa prve pomoči

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi