Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 19.09.2018

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, proti jutru bo ponekod nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 11 do 15, na Goriškem in ob morju okoli 17 °C.
15°C | 28°C
četrtek, 18.09.2018
15°C | 28°C
petek, 20.09.2018
15°C | 28°C
sobota, 21.09.2018
14°C | 29°C
nedelja, 22.09.2018
14°C | 19°C
Opozorila
Torek, 18.9.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
28°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

FS ROŽMARIN PRAZNUJE 35 LET


KULTURA, DRUŠTVA

| |
21.11.2016      7:19
A A

FS ROŽMARIN PRAZNUJE 35 LET


Letošnje leto Folklorna skupina Rožmarin iz Vnanjih Goric obeležuje že 35 let delovanja. V ta namen so v soboto, 19. novembra, priredili slavnostno prireditev z naslovom »Od starosti do mladosti«. Nastopili so člani Folklorne skupine Rožmarin in sicer veteranska, osrednja in mladinska skupina. Za popestritev pa so poskrbeli Podpeški pobi.


Deli:

»Takšen naslov so si izbrali preprosto zato, ker so pred 35 leti z aktivnim delovanjem v folklorni skupini začeli prvi plesni pari, preprosto zato, ker člani osrednje skupine kljub nekaj pridobljenim letom še vedno plešejo mladostno, preprosto zato, ker imamo odlične mlade plesne pare, ki z današnjim večerom prevzemajo vodilno vlogo v skupini, preprosto zato, ker bo danes prvi ples zaplesala veteranska skupina in pokazala, da so še vedno poskočni kot takrat pred 35 leti,« je naslov koncerta pojasnila simpatična povezovalka.

Veteranska skupina se je torej kot prva predstavila z Gorenjskimi svatbenimi plesi, kot so »Lenčka, Ta potrkan ples, Mazurka, Žakle šivat, Kowtre šivat in Metlo«. Sledila je povest o tkanju platna v pesmi, plesu in besedi, ki so jo zapela in zaplesala dekleta iz osrednje in mladinske skupine. Rožmarinke so uprizorile tkanje platna kot način delovanja statev in nastanek končnega izdelka.

Kot gostje večera so nastopili Podpeški pobi in najprej zapeli dve ljudski pesmi Eno rožco in Rezijanska.

Mladinska skupina je zaplesala Prekmurske plese, kjer so nakazali na to, kako so fantje iz slovenskih mest in podeželja množično odhajali na vojsko, pred tem pa priredili poslovilni večer za svoje izbranke.

Plesi iz zgornje Soške doline so Rezijanka, Podegajga, Muha, Ta čotasta in Ples s planšarji, zaplesala pa jih je osrednja skupina. Mladinska skupina in par iz osrednje skupine so predstavili Štajersko Botrijo – navado na Štajerskem, da so bili novorojenemu otroku krstni botri sosedi. Ko so otroka predstavili v domači hiši, so krst dostojno proslavili. Na botriji so ženice materi in otroku prinesle darila obrednega pomena, da bi ju varovala pred uroki. Zaplesale so tudi obredni ples »kurji tajč« za zdravje krščenca, njegove matere in za plodnost v družini.

Podpeški pobi pa so na odru s petjem skuhali Repno župo, s Potrkanim plesom pa potrdili, da sta ples in glasba neposredno povezana.

Za zaključek sta starejša in mladinska skupina skupaj predstavili Štajerske koline.

Tako je Folklorna skupina Rožmarin proslavila 35 - letnico aktivnega delovanja, mi pa jim želimo še veliko uspešnih nastopov.

Eva Povirk
5 (1 glas)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Brezovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Barjanski List
Številka: 18
Izšla: 29.06.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.