Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 18°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
8°C | 18°C
torek, 24.10.2017
3°C | 20°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
18°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

PROSTOVOLJNA GASILCA IZ SEVERNOPRIMORSKE ......


LOKALNE SKUPNOSTI, GASILCI IN ZAŠČITA

| |
29.04.2014      6:41
A A

PROSTOVOLJNA GASILCA IZ SEVERNOPRIMORSKE REGIJE PREJELA VISOKA PRIZNANJA


V soboto, 26. aprila 2014 je v restavraciji Pan v Kidričevem potekala prva seja Plenuma Gasilske zveze Slovenije. V slavnostnem delu plenuma sta predsednik in poveljnik GZ Slovenije Jošt Jakša in Franci Petek zaslužnim članom gasilskih organizacij podelila najvišja priznanja GZ Slovenije. Visoka priznanja sta prejela tudi Ivan Vidmar dolgoletni poveljnik Prostovoljnega gasilskega društva Dornberk in Miro Bozja poveljnik Gasilske zveze Bovec, član Prostovoljnega gasilskega društva Bovec. Ivan Vidmar je prejel najvišje priznanje GZ Slovenije »Priznanje Matevža Haceta«, Miro Bozja pa je prejel visoko priznanje »priznanje Kipec gasilca«. Priznanje »Kipec gasilca« in priznanje »Matevža Haceta« se podeljuje enkrat letno na Plenumih in Kongresih Gasilske zveze Slovenije članom gasilske organizacije kot posebno visoko priznanje gasilske organizacije za izjemne zasluge, pomembne za razvoj in napredek gasilske organizacije in požarnega varstva v Republiki Sloveniji. Obema nagrajencema še posebej pa našemu članu Miru Bozja za prejeto priznanje, iskreno čestitamo. Gasilska zveza Bovec


Deli:

Obrazložitev:

Miro Bozja je dobrih 42 let član PGD Bovec. Od prvih pionirskih korakov v društvu, do danes, ko opravlja nalogo poveljnika Gasilske zveze Bovec je njegova pot na področju prostovoljne gasilske dejavnosti pot uspehov in uspešnega opravljanja najodgovornejših nalog. Z njegovim aktivnim delom v društvu se je pričelo najprej z usposabljanjem, saj se je redno izobraževal od gasilca do višjega gasilskega častnika. Dva mandata je bil v društvu mentor mladih, kasneje je napredoval do podpoveljnika gasilskega društva vse do poveljnika društva, namestnika poveljnika še takrat skupne gasilske zveze Gornje Posočje, kasneje ko se je ustanovila Občina Bovec in z njo tudi nova gasilska zveza Bovec pa je prevzel vodenje kot poveljnik GZ Bovec, kateri to funkcijo opravlja tretji mandat.  Zaradi širokega strokovnega znanja s področja gasilstva in sistema zaščite in reševanje in s čutom odgovornosti do prenosa znanja na mlajše je nepogrešljiv člen v verigi usposabljanja in preverjanja gasilskih enot celotne Bovške, ter širše vse do regije in države. Organiziral je praktično vsa usposabljanja na nivoju društva kot gasilske zveze, je sodnik gasilsko-športnih tekmovanj, opravljenih pa ima tudi 8 specialnosti iz gasilske stroke. Na izobraževalnem področju je predavatelj, bil je in še je predavatelj številnih gasilskih strokovnih predmetov. Organiziral je številne gasilske vaje, ki jih je zelo dobro izvedel. Zelo aktivno je delal in še dela z mladino in članicami. Na operativnem področju je poleg organizacije in zagotavljanja pripravljenosti ljudi in tehnike sodeloval na večini in številnih intervencijah ob požarih travniških in gozdnih, stanovanjskih in gospodarskih objektih, ter drugih nesrečah. V večini požarov se je pojavljal kot vodja intervencije in bil ključen element pri odločanju, vodenju ter udeležen pri neposrednem gašenju in reševanju. Pri tem se je izkazal z izjemno strokovnostjo. Pri analizi gasilskih intervencij je vedno izhajal iz obveze po operativni učinkovitosti ter bil zagovornik ustrezne zaščite in zagotavljanja varnosti gasilcev v intervenciji. Njegov moto je bil, da se pri delu maksimalno tvega, a zagotovi popolna varnost ljudi. Med odmevnejšimi intervencijami gre vsekakor izpostaviti njegovo strokovno delovanje pri vseh večjih naravnih nesrečah v Posočju (2 potresa,plaz v Logu pod Mangartom, poplave in ne nazadnje tudi velike požare v visokogorju). Je član štaba GZS za vodenje velikih intervencij, sodeloval je pri gašenju velikih požarov na Krasu (Kozina, Sveta Gora, Črni Kal, Obrov in Trstelj). Njegov velik prispevek je prav gotovo delo na področju gašenja požarov v naravnem okolju, kjer je tudi član komisije za Požare v naravi pri GZS že tretji mandat. En mandat je bil član mladinske komisije GZS. Prav zaradi njegove strokovnosti se je leta 2007 udeležil usposabljanja v Franciji prav na temo gašenje požarov v naravi. Veliko svojega prostega časa je posvetil predvsem gašenju požarov v visokogorju, to področje je bilo v Sloveniji še v povojih a je s svojo vztrajnostjo in odločnostjo uspel, da se je tudi to področje v slovenskem gasilstvu pričelo razvijati in opremljati. Je pobudnik in glavni ustanovitelj prve gasilske enote za gašenje požarov v visokogorju imenovane GAMSI ter njen poveljnik. Enota je bila ustanovljena na nivoju Občine Bovec skupaj z GZ in CZ Bovec. Delovanje enote pa se je tudi po zaslugi Mirota predstavljala širši javnosti tudi na večjih mednarodnih vajah. Je priznan gasilski delavec tudi na področju regije in države, še posebej na področju varovanja in zaščite ob velikih naravnih nesrečah. Njegovo delo je cenjeno tudi v Upravi za obrambo in zaščito Republike Slovenije. Zaradi izjemnih izkušenj in njegovih strokovnih kvalitet ga strokovnjaki na gasilskem področju še zmeraj potrebujejo za različna mnenja oz. strokovne razlage. Njegova dominantna nesebična lastnost je ta, da je svoje znanje delil s svojimi stanovskimi kolegi in prenašal svoje znanje na mlajše rodove. Njegovo neizmerno razdajanje za področje zaščite, reševanja in pomoči, so rezultati njegove prisotnosti na tem področju, saj so temelj razvoja sistema zaščite, reševanja in pomoči tako na lokalnem kot širšem področju.
Podobna kot v PGD Bovec, je bila njegova vloga tudi v bivši GZ Gornje Posočje, kot zdajšnji GZ Bovec, severno primorske regije ter GZS. Bil je nosilec številnih predlogov ter idej, idejni vodja neštetega števila nabav gasilskih vozil in opreme. Rezultati njegovega dela so trajni, imel je izredno vlogo pri kadrovanju v gasilske vrste in s tem bil dober mentor večini strokovnega kadra v PGD, ki danes tvorijo današnjo podobo gasilstva na Bovškem. Bil je aktiven udeleženec v osamosvojitveni vojni leta 1991, vse od ustanovitve Občine Bovec, pa je poleg delovanja v  gasilski organizaciji, tudi namestnik poveljnika OŠCZ Občine Bovec. Omeniti velja tudi, da je Miro Bozja vse to v teh letih opravljal po vidiku stroke profesionalno, a vse brez plačila. Za vso njegovo vztrajnost, nesebičnost, požrtvovalnost in velike volje do dela  na gasilskem področju, UO GZS na predlog komisije za priznanja in odlikovanja GZS predlaganega kandidata odlikuje z priznanjem KIPEC GASILCA.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bovec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!