Logo MojaObčina.si

Borovnica

DANES
14°C
7°C
JUTRI
17°C
10°C
2990

Ker nista dobila copat in risalnega bloka, sta pred 30 leti odprla Kocko

Avgusta bo trgovina Kocka na rojstnodnevni torti upihnila 30 svečk. Pravzaprav gre za skoraj edino privatno trgovino v Borovnici, ki je preživela viharna leta. Pestra ponudba, širok razpon cen, svetovanje in prijazna beseda so verjetno zaslužni za njeno okroglo obletnico.

Krivi so bili šolski copati
 

Lastnik Roman Jesenšek se je ob tej priložnosti spomnil začetkov, ki segajo v marec leta 1990, ko je takrat brezposeln skupaj z ženo ustanovil podjetje. Po razmisleku, s čim naj bi se podjetje za gostinstvo in turizem ukvarjalo, sta ugotovila, da v našem kraju takrat ni bilo nobene trgovine, kjer bi lahko kupovali šolske potrebščine. To je bil tudi povod za odprtje trgovine. »Nismo mogli dobiti šolskih copatov, tudi na Vrhniki niso imeli številke, tretji dan smo šli z vlakom v Ljubljano, da smo jih le dobili. Spraševali smo se, zakaj moramo izgubljati toliko časa in zakaj ne bi tovrstnih stvari kupili kar v Borovnici.« Začeli so iskati primeren prostor za majhno trgovinico, kjer bi prodajali zvezke, copate, risalne liste in ostale potrebščine. Tako so 16. avgusta 1990 odprli prvo prodajalno v avli takratne kinodvorane in šolska trgovina je dobila ime »Kocka«.
 

Kocka pomeni srečo, vsaka pika šteje
Zakaj tako ime? »V osnovi to pomeni, da lahko stranke v naši trgovini vedno dobijo šestico, torej srečo. Kocka ima tudi šest pik in tudi mi ponujamo približno šest programov. Šolski program, pisarniški material in fotokopiranje, igrače, program za ustvarjanje, darilni program in programi, ki so vezani na letni čas in praznike, kot so pust, velika noč, novo leto, …« Temu programu so ostali zvesti vse do danes in ga skozi vsa leta razvijajo in izboljšujejo.
 

Inflacija, vojna, poplava, požar …
Nekaj let pozneje so odprli še poslovalnico na Vrhniki, spopasti pa so se morali z marsikaterimi izzivi in ovirami. »V tistem času je bila velika inflacija, bili so hudi časi, začela se je vojna, skrivali smo se, težko je bilo v pogon spraviti podjetje. Doživeli smo tudi poplavo, kasneje še požar.« Tudi zato so leta 1998 poslovalnico v Borovnici preselili na Mejačevo ulico poleg stebra borovniškega viadukta, kjer je bila včasih prodaja sadja in zelenjave. »Ko smo se začeli ukvarjati s trgovino, na začetku nisem vedel niti, kaj je A5 zvezek. Hodili smo okoli in se zanimali pri dobaviteljih. Tam so mi povedali, kaj vse moram imeti. In imeli smo celo tesarski svinčnik!«
 

»A tudi to imate?«
Želja po razvoju podjetja jih je vodila v povečanje trgovine na Vrhniki in odpiranje novih poslovalnic v Logatcu, Ljubljani, Podpeči, Rakeku in Cerknici, a so zaradi močne konkurence, ekonomskih razlogov in gospodarske krize zaprli vse poslovalnice, razen na Vrhniki in v Borovnici, kjer sedaj ves trud vlagajo v individualni pristop do strank. »Trgovina je specifična, a če ne bi bili tako ozko usmerjeni, bi propadli. So bili pa mnogi presenečeni, kaj vse imamo, velikokrat smo dobili vprašanje »a tudi to imate?«. Naše stranke so velikokrat vrgle šestico na kocki v Kocki. Je pa res, da smo poskušali tudi s tekstilom, obutvijo in ostalimi programi, a ni šlo.«
 

Kondomov ne prodaja, ker v lastno skledo ne pljuva
Roman Jesenšek meni, da smo Borovničani Kocko vzeli za svojo, da nam je prišla v kri. »Ker Kocka ni trgovina, je Kocka. Kolikokrat slišim reči starše, »če boš priden, gremo v Kocko«. In tako smo tudi vzgajali. Se spomnim klica mame, ki je vedela, da je njen sin nekaj ukradel. Naslednjič ni več.«. Pravi, da Kocka poskrbi od rojstva naprej, zato kondomov ne prodaja, se pošali. »Ker v lastno skledo pa ne pljuvam.« Vesel je, da več kot tri četrtine šolarjev šolske potrebščine kupi pri njih in tukaj jim gre naproti šola in oni njej. »Tako lahko rečem, da trgovina živi s krajem. Smo skoraj edini, ki smo preživeli iz tistega časa ustanavljanja. Se je pa treba prilagoditi letnemu in šolskemu času.« Znani so tudi po bogati ponudbi lego kock in na to so še posebej ponosni. »Na število prebivalcev smo prodali največ lego kock. To je igrača, ki gre v dediščino.«
 

Spletni nakupi močna konkurenca
So pa časi drugačni in tako opaža, da je vsako leto manj prometa. Ne zato, ker je kupna moč manjša, ampak ker vedno več ljudi kupuje preko spleta, saj je sodobni potrošnik ratal len in mu vsako malenkost dostavijo pred nos. »Lahko rečem, da so me rešili bloki, gotovo pa bo zdaj kakšno žlico juhe vzel tudi Spar in spletne prodaje. Mi vedno ponudimo eno kvalitetno robo in eno poceni. Ponudimo in pokažemo, nikoli pa ne silimo stranke v nakup dražjih stvari. Predvsem pri šolskih zvezkih in knjigah ponujamo tudi nakup na obroke in tako vedno skušamo priti naproti. Sam rad poklepetam, zato mi velikokrat pravijo, da ne smem zadrževati strank. In tako se marsikdo dobro počuti.« Prizna, da so se ljudje v vseh teh letih kar spremenili. »Po gospodarski krizi evro obrnejo z obeh strani. Takrat smo šli v racionalizacijo in obdržali smo samo Vrhniko in Borovnico, vpeljali smo tudi deljeni čas. Skušamo se prilagajati, kolikor se le da.«
 

Za 30. rojstni dan si še najprej želijo zvestih strank
Da bo trgovina doživela 30 let, si oba z ženo nikoli nista mislila. »Imeli smo priložnost, ki smo jo zagrabili in vedno smo pokazali največ, kar je možno. Bil je velik izziv. Sedaj sva v pokoju, sin je direktor, imamo tri zaposlene.« In kaj si želijo za 30. rojstni dan? »Zvestih strank,« je iskren Jesenšek. »Priti do stopnje, da se bo vse lepo pokrivalo in da bomo zadovoljni mi in stranke. Mi smo bili vedno z malim zadovoljni, prodali smo tudi samo po eno kuverto ali list papirja, pa čeprav račun pride skoraj več kot tisti list. Stranko cenimo in za njo sem šel po kakšno stvar tudi v Kamnik ali Ljubljano. Verjetno je tudi to prineslo našo prepoznavnost.«
 

Kocka ga drži pokonci tudi po nesreči
Kocka pa je Romanu prinesla srečo tudi v nesreči. »Bil sem že nekaj mesecev v pokoju, ravno takrat smo zapirali prodajalno v Cerknici, potem pa se je zgodila huda nesreča z motorjem. Zaradi velikih težav z zdravjem je bil takrat cilj zapreti trgovine, a ko se je vse skupaj popravilo, nismo mogli čisto končati zgodbe. Bilo je težko, brez pomoči sodelavcev in družine ne bi speljali.« Tudi zdaj, ko težko hodi in je invalid, mu trgovina in zadovoljstvo strank dajejo moč. »Ko grem peš do Kocke ni človeka, ki bi se obrnil stran. Kdor od Borovničanov me pozna, ve, da sem imel preveč ljubic. Kolo, rolerje, hojo, gradnjo hiše, Kocko, motor… Po nesreči mi je ena gospa rekla, ustaviti si se moral, sedaj imaš še eno priložnost. In Kocka me je v bolezni in nesreči držala pokonci, še zdaj me rešuje pred negativizmom in sesutjem.«
 

Vse najboljše Kocka, še na mnogo šestic!
 

Rok Mihevc

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi