Logo MojaObčina.si

Borovnica

DANES
0°C
-3°C
JUTRI
3°C
-1°C
Deli
3995

Občinski proračun pod streho že pred novim letom

Razvojna strategija 2017–2027+

Decembrska seja občinskega sveta je bila z vidika sprejemanja pomembnejših odlokov naravnost plodovita. Tako so med drugim svetniki sprejeli Razvojno strategijo občine Borovnica za obdobje 20172027 oz. še dlje. To je ob občinskem prostorskem načrtu najvišji krovni občinski strateški dokument. Nastajal je vse leto 2016, začrtal pa naj bi smernice razvoja na vseh področjih življenja v občini od obrti, podjetništva, turizma, čistega okolja do športa, kulture, sociale itd. s ciljem, da bi bila Borovniška kotlina leta 2027 »zeleno območje inovativnosti, varnosti in solidarnosti na stičišču tradicije in sodobnosti na prehodu Ljubljanskega barja v planote zelenega Krasa.« Kritiki strategiji sicer očitajo premalo konkretnosti, a to naj bi sledilo v dodatnih strategijah posamičnih področij v tekočem letu. Je pa povsem jasno, da brez tovrstnega dokumenta na kakršnihkoli razpisih skorajda avtomatično odpademo.

 

Nov pokopališki red

Svetniki so prav tako sprejeli nov odlok o pokopališkem redu, ki med drugim določa, da brez soglasja upravljavca pokopališča, to je občine, ni dovoljeno posegati v grobove, razen urejanja rastja. Novi grobovi smejo biti le še enojni, se pravi za pokop odrasle osebe v krsti itd. Odlok pa je dobil tudi zobe. Vsako nedostojno vedenje na območju pokopališča, vožnja s kolesi, smetenje, uničevanje inventarja, izvajanje posegov brez soglasja upravljavca in celo sprehajanje psov (če nimajo naloge vodnikov), bo po novem sankcionirano z globo v višini 150 evrov.

 

Podražitev vrtca

Pred svetniki se je znašel tudi predlog za zvišanje ekonomske cene vrtca. Cene programov iz leta 2016 za 231 otrok, vključenih v borovniški vrtec, menda niso več vzdržne. Po sprostitvi ZUJF in nekaterih napredovanjih naj bi konec leta namreč narasle plače zaposlenim, prav tako naj bi narasle cene materiala in živil. Vrtec je predlagal dvig cene za 10,32 % za prvo starostno skupino, za kombiniran oddelek za 3,53 % in za drugo starostno skupino za 0,39 %. Občina je nato svetu posredovala predlog za dvig cen za obe starostni skupini v višini 3,9 %, kar so potem svetniki brez nasprotovanja potrdili. Za tolažbo je bilo omenjeno, da se letos obeta ponovna podražitev.

 

Občinski proračun 2018 gladko sprejet

Občinska uprava in svet sta se potrudila in še pred novim letom pod streho spravila 5,2 milijona evrov težki občinski proračun za leto 2018. Slednji predvideva skoraj 800 tisoč evrov več odhodkov kot prihodkov, a ob upoštevanju, da je na računih konec leta 2017 ostalo več kot 900 tisoč evrov. 2,8 milijona evrov prihodkov naj bi prihodnje leto dobili od davkov, preko pol milijona evrov od najemnin in skoraj še enkrat toliko od prodaje zemljišč, iz državnega proračuna si občina obeta 346 tisoč evrov, od EU pa še slabih 155 tisoč. Daleč najvišji odhodki se predvidevajo za gradnjo in nakup osnovnih sredstev (2,1 milijona evrov), sledijo transferji posameznikom in gospodinjstvom (1,17 milijona), pa 722 tisoč evrov za blago in storitve (tudi vzdrževanje), plače in drugi izdatki zaposlenim bodo nanesli okrog 212 tisoč evrov itd. Sprejeti proračun se v širši družbi tolmači kot »za vsakogar nekaj« in če bo uresničen, kot je širokopotezno zastavljen, bo letos borovniška dolina eno veliko gradbišče. Projekt, z začetkom katerega se pravzaprav najbolj mudi, je prizidek k osnovni šoli, ki bo stal 605 tisoč evrov, sledi ureditev območja Lika za 312 tisoč, pa projekt P + R na železniški postaji za 175 tisoč, kanalizacija na Cesti pod Goro za 94 tisoč, gradnja vodovoda na Stari progi za 89, nakup »Zalarjevega vrta« (80.000 €), prehod za pešce na Bregu (74.000), cesta na Dražico (71.000), obnova avtobusnih postajališč (67.000), cesta na Kopitov grič (65.000), projekt trajnostnega razvoja železniške dediščine (44.000), nakup večnamenskega prostora v Mavčevi dolini (40.000), gradnja vodovoda v Kotih (37.000), ureditev ceste pri »Kužnici« (30.000), naložbe v gasilskih domovih (30.000), izgradnja pločnika ob »Brežanki« (26.000), kanalizacija na Švigljevi ulici (20.000), opremljanje in organiziranje enot in služb civilne zaščite (17.000), nakup igral (17.000), ureditev ceste na Bregu (16.000), pa kolovoza ob Borovniščici (14.000), otroško igrišče v Brezovici (10.999, brv čez Borovniščico (10.000), sanacija Stare pošte (10.000) itd. Občinski upravi seveda želimo vso srečo pri uresničevanju zastavljenih ciljev.

 

Damjan Debevec, fotografija: DD

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!