Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 16.08.2018

pretežno jasno
Popoldne bo sončno. Pihal bo šibek veter vzhodnih smeri, na Primorskem šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 26 do 29, na Primorskem do 32°C.
15°C | 29°C
petek, 17.08.2018
15°C | 31°C
sobota, 18.08.2018
16°C | 31°C
nedelja, 19.08.2018
16°C | 31°C
ponedeljek, 20.08.2018
17°C | 31°C
Opozorila
Četrtek, 16.8.2018 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
29°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Postovka se od mosta ne more ločiti


TURIZEM

| |
17.04.2018      9:42
A A

Postovka se od mosta ne more ločitiDeli:

2. oktobra daljnega leta 1867 je borovniški kaplan Simon Robič v Bleiweisove Novice poslal sledeči zapis: »Iz Borovnice 17. sept. R. – Po viharni noči od 16. do 17. dne t. m., v kteri je neprenehoma bobnelo in tako deževalo, kot bi se bili oblaki trgali, se je zberalo zjutraj okoli cerkve in zvonika med velikim nalivom in gromenjem na stotine in stotine nam tolikanj zaželenih in všečnih lastovk za vkupni odhod v toplejše kraje, oznanovaje nam, da jesen je pred durmi. Nehote se je zbujala v nas pri tem milem nazivu mična pesmica Oroženova o lastovki:

 

Mrzel veter tebe žene

Drobna tičica od nas,

Ki iz lipice zelene

Si mi pela kratek čas.

 

Zdaj pa iz zvonika line

Zadnjo pesem žvrgoliš,

Ker čez hribe in doline

Toplih krajev si želiš.

 

Popoldan okoli ene ure so jadrno odrinile čez hribe in doline proti jugu poslavivše se od nas za ledeni zimski čas. Srečno mili, veseli gosti; Bog vas varuj na vašem dolgem zračnem popotvanji in daj, da bi prihodnjo spomlad, kadar se povrnete, nas miroljubne, a tolikanj zatirane Slovence z večimi pravicami oblagodarjene pozdravljale. Od vseh tic, ki o ljubomili spomladi v naše kraje zahajajo in na jesen odhajajo, je, mislim, edina postovka (Falco Tinnunculus; L.) še tukaj, ktera od tukajšnjega velikanskega zidanega mosta, v kterem obilno gnjezdi, se ne more ločiti; a tudi ta se ne bo več dolgo kod nas mudila.«

Velikega viadukta že prek sedemdeset let ni več. Lastovke se za dolgo pot na jug zbirajo po drugih koncih doline. Postovki pa še kar vztrajati na edinem preostalem stebru. In zakaj ne bi? S svojega vzvišenega mesta nad borovniškim trgom ošabno pogledujeta na vsakdanji vrvež pod seboj. Hitenje in skrbi dvonožcev so jima zadnja skrb. Svojčas bi jima nad glavo večkrat dnevno drdral hlapčon in dodobra pretresel razpadajočo opeko v obokih, kamor bi si zanesli gnezdo, podili bi ju zidarji na visokih odrih, dandanes pa ju zmoti zgolj še sem in tja kak entuziast, ki se z velikimi škarjami podaja frizirat osamljenega starca sredi vasi.

 

Damjan Debevec, Foto: Mile Milosavljevič


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 461
Izšla: 02.07.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
16.08.2018
Danes ni dogodkov.
18.08.201 | Kultura
Fotografska delavnica (NOVO!)
25.08.201 | Kultura
Fotografska delavnica (NOVO!)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.