Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 23.06.2018

pretežno jasno
Ponoči in zjutraj bo pretežno jasno, zjutraj bo po nekaterih nižinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 10, na Primorskem od 11 do 14 °C.
10°C | 22°C
nedelja, 22.06.2018
16°C | 19°C
ponedeljek, 24.06.2018
12°C | 22°C
torek, 25.06.2018
13°C | 23°C
sreda, 26.06.2018
12°C | 24°C
Opozorila
Petek, 22.6.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Frančišek Drašler je častni občan


OBČINSKE

| |
16.08.2017      14:08
A A

Frančišek Drašler je častni občan


Ob občinskem prazniku 27. julija letos so podelili priznanji župana Metki Pristavec Repar in Darjanu Geohelliju, priznanji občine Borovnica Pevski skupini osnovne šole Borovnica Desetinke ter Jamarskemu klubu Borovnica, zlati plaketi Jurčku d.o.o. in Stanislavi Mevec ter po osemnajstih letih zopet naziv častni občan Frančišku Marijanu Drašlerju.


Frančišek Marijan Drašler je plaketo častnega občana prejel ob stoječih ovacijah množice.
Frančišek Marijan Drašler je plaketo častnega občana prejel ob stoječih ovacijah množice.
Deli:

Borovnica je 27. julija obeležila svoj občinski praznik. Letos je bil še posebej slovesen, saj je od odprtja Južne železnice in posledično borovniškega okna v svet v daljnem letu 1857 minilo natanko 160 let. V popoldanskih urah je na železniško postajo prisopihal muzejski hlapon z vrsto imenitnih gostov, ki so se izmenjevali na govorniškem odru in tekmovali v pohvalah naši občini, a o tem na drugem mestu. Uradna občinska proslava s podelitvami priznanj se je odvila šele v večernih urah v šolski dvorani ob taktih vrhniške pihalne godbe in orkestra Big Band Vrhnika. Župan Bojan Čebela pa je slovesno podelil priznanja najzaslužnejšim občanom oziroma organizacijam.

 

Priznanji župana sta prejela:

 

Metka Pristavec Repar

»Kot profesorica slovenskega jezika in književnosti vse svoje znanje ves čas službovanja uspešno predaja svojim učencem na borovniški osnovni šoli. Vsa leta živi s kraji naše občine, z veseljem svetuje ter pomaga vsakomur, ki jo prosi za pomoč. Vedno se odzove in v zastavljeni cilj vloži vso svojo energijo in prosti čas. S svojim znanjem, idejami in smislom za kulturno ustvarjanje je organizirala že mnogo prireditev, ki so ponesle ime šole in borovniške kotline v svet. Npr. obletnice rojstva dr. Marje Boršnik, izdaja zbornikov, pogosti nastopi njenih učencev na različnih prireditvah, sodelovanja z društvi, občino in ustanovami v njej. V zadnjem letu se je v srca mnogih zapisala predvsem z organizacijo proslavljanja 140-letnice osnovne šole dr. Ivana Korošca Borovnica, ko so se v tednu praznovanja vsled njene sposobnosti združevanja in povezovanja ljudi v hiši učenosti zbrale številne generacije nekdanjih učencev in delavcev šole. Proslavljanje je vrhunec doživelo z večerom, ki se ga bomo še dolgo spominjali.«

 

DARJAN GEOHELLI

»Že od leta 1999 poučuje zgodovino in likovno vzgojo v osnovni šoli dr. Ivana Korošca Borovnica. Je eden tistih učiteljev, ki zna pri učencih ne le vzbuditi radovednost za šolsko snov, temveč jih tudi motivirati za to, da se ustvarjalno lotijo bodisi likovnih del, bodisi zgodovine ali domoznanstva. Pri tem tudi po njegovi zaslugi širijo ne le meje svojega znanja in ustvarjalnosti, pač pa le to posredujejo v krajevno in širše okolje. Pri tem jim je na nevsiljiv način pobudnik in mentor. V več kot četrt stoletja svojega pedagoškega dela je tako pomembno, čeprav večinoma v ozadju prispeval k širjenju obzorij duha v šoli in občini. Pod njegovim mentorstvom so učenci redno sodelovali na različnih tekmovanjih in na številnih dosegli tudi nagrade in priznanja. Po njegovi zaslugi se učenci redno udeležujejo Petkovškove likovne kolonije na Vrhniki ter sodelujejo na razpisih za likovna dela vrhniškega Lions cluba. Je tudi avtor šolskega emblema.«

 

Priznanji občine Borovnica sta prejela:

 

PEVSKA SKUPINA OSNOVNE ŠOLE BOROVNICA DESETINKE

Predlagatelj: Stranka modernega centra, lokalni odbor Vrhnika

»Članice dekliške vokalne skupine Desetinke pod vodstvom Tine Vahčič že več let uspešno in aktivno delujejo ter sodelujejo na regijskih revijah in v mladinskih pevskih zborih, na občinskih in šolskih kulturnih proslavah ter dogodkih.«

 

JAMARSKI KLUB BOROVNICA

Predlagatelj: Občinski odbor Nove Slovenije

»V letu 2015/2016 so člani Jamarskega kluba Borovnica skupaj s sodelavci državne komisije za prikrita grobišča pietetno izkopali žrtve iz Krimske jame. Za našo občino in celotno notranjsko regijo je to četrt stoletja po osamosvojitvi Slovenije veliko kulturno, pietetno in humano dejanje, ki se je zaključilo s pietetnim pogrebom na pokopališču v Begunjah pri Cerknici ob prisotnosti Boruta Pahorja, predsednika države.«

 

Zlati plaketi občine sta prejela:

 

JURČEK D.O.O.

Predlagatelj: Občinski odbor Slovenske demokratske stranke

»Trgovina Jurček d.o.o. posluje že 27 let. Podjetje zaposluje enajst domačinov, občanov Borovnice. Ves čas, že od ustanovitve, z lastnimi sredstvi skrbi za razvoj, širitev dejavnosti in ponudbe. Ves čas obstoja se lastniki z zaposlenimi borijo v hudi konkurenci trgovinskih verig in velikih nakupovalnih centrov, ki nas obkrožajo, zagotavljati na našem, borovniškem pragu kakovostna, sveža živila in drugo blago, ki ga dnevno potrebujemo v gospodinjstvih. Osebje in lastniki so izredno prijazni. V trgovini prisluhnejo potrebam občanov, kupcev. Po potrebi in na željo kupcev dostavijo naročeno blago tudi na dom. Plinsko jeklenko, ki jo dobavijo, na željo kupca tudi priklopijo. Največja nagrada lastnikom in zaposlenim je zadovoljen kupec. So svetla točka borovniške gospodarske dejavnosti, ki ima tudi čut za družbeno odgovornost. Vedno so pripravljeni sodelovati in pomagati s svojimi storitvami in sredstvi pri organizaciji in izvedbi različnih dogodkov, ki jih organizirajo borovniška društva, organizacije in občani. Menimo, da so na svojem področju že vsa leta, skladno z lastnim poslovnim konceptom, zelo uspešni in zgled drugim borovniškim podjetnikom.«

 

STANISLAVA MEVEC

Predlagatelj: Viljem, Marko in Janez Mevec ter Saša Mevec Pušnik

»Je na prvem mestu izredno pozorna žena Viljemu, ljubeča mama trem otrokom, Marku, Saši in Janezu, v zadnjem času pa tudi babica Vidu in Nini. Vedno je polna energije, ki jo razdaja tudi drugim, in s svojo toplino ne pusti nikogar ravnodušnega. Lahko rečemo, da je svoje življenje posvetila družini in podjetju, v katerem je bila zaposlena več kot 30 let, Liku Vrhnika d.d. Zgodbo o žalostnem koncu Lika poznamo vsi. Prav Stanka pa je poleg Karla Jurjevčiča, s katerim sta bila zaposlena v tem podjetju, zaslužna, da se zgodba lesne industrije v Borovnici vsaj deloma nadaljuje. V letu 2014 je skupaj s še tremi družbeniki ustanovila podjetje L.ask, v katerem je zaposlenih približno štirideset ljudi, večinoma Borovničanov. Če k temu prištejemo še njihove družinske člane, je slika o tem, koliko borovniških občanov je v boljši ekonomski situaciji tudi oz. predvsem zaradi Stanke, jasna. Podjetje L.ask pa je seveda tudi pomemben dejavnik gospodarstva v občini. Stanka je bila vedno gonilna sila podjetja lesnih izdelkov, prej Lika in sedaj L.aska, pa tudi uspešne izterjave odprtih terjatev. Vedno se je posebno angažirala in zastavila svoje ime za dobro poslovanje. Zahvalo za njen trud je marsikdaj izrekel kdo kar mimogrede, v proizvodnji ali pa na ulici, kar ji je dalo še večji zanos za nadaljnje delo. Stanka se je sicer v lanskem letu upokojila, a s podjetjem L.ask še vedno sodeluje, saj brez njenega znanja in izkušenj ne gre. Stanislava je tudi sicer prepoznavna občanka Borovnice, aktivna na več področjih. Je dolgoletna članica PGD Borovnica, v okviru katerega vseskozi vzorno podpira moža Viljema Mevca kot vidnega člana te organizacije. Navdušil jo je še za aktivnejše udejstvovanje v tem društvu. V preteklosti je bila prek deset let tajnica PGD, v zadnjih letih pa je članica disciplinske komisije in uspešne tekmovalne enote veterank. Prisotna je tudi na delovnih akcijah in nabirkah društva ter idejni vodja marsikaterega projekta. Da Stanislava Mevec rada pomaga drugim in se zanje razdaja, priča tudi njeno udejstvovanje v okviru župnijske Karitas. Nekajkrat letno sprejema in razdeljuje obleke in hrano, konec leta pa tudi obiskuje starejše občane Borovnice po domovih za ostarele. Je tudi članica društva Ajda, v okviru katerega največkrat peče za praznik Dan borovnic. Lahko trdimo, da Stanka v svojem življenju stopa po pravih poteh ter svojo energijo ter sledi pušča za prave namene.«

 

Prvič po letu 1999 (dr. Jože Petrovčič) pa je občinski svet imenoval tudi častnega občana. To je postal legendarni FRANČIŠEK MARIJAN DRAŠLER, ki je ravno ta dan praznoval svoj osemdeseti jubilej.

Predlagatelj: Društvo upokojencev Borovnica

»Frančiška Marijana Drašlerja predlagamo za prejemnika priznanja za njegovo dolgoletno delo in aktivnosti v društvih in organizacijah v krajevni skupnosti in občini Borovnica. Poznan in spoštovan je bil v kulturnem društvu, turističnem društvu, pri gasilcih in civilni zaščiti, športnih društvih, društvu upokojencev, trenutno pa je predsednik občinskega odbora ZB NOB Borovnica. V teh društvih ni bil samo aktiven, bil je gonilna sila in zgled ljudem. Zelo aktiven je bil tudi v krajevni samoupravi. Opravljal je več odgovornih nalog in funkcij. V času osamosvajanja je bil predsednik sveta krajevne skupnosti in tudi njemu gre velika zahvala za opravljeno delo. Vse aktivnosti in naloge je prevzel prostovoljno in jih opravljal vzorno, zagnano, predvsem pa brezplačno. Frančišek Marijan Drašler, za krajane znan kot Žogr, je spoštovan in priljubljen med sosedi, saj je vedno pripravljen pomagati vsakomur. Še posebej če gre, dobesedno, za streho nad glavo. Saj je naš Žogr daleč naokoli priznan tesarski mojster.« G. Drašler, ki je priznanje sprejel ob stoječih ovacijah celotne dvorane, je ob tem vidno ginjen dejal: »Rad bi se najlepše zahvalil predvsem predlagateljem tega priznanja, kakor tudi županu, občinskemu svetu, ki je to potrdil in priznal, da je bilo moje delo dobro tudi za celotno občino v preteklosti, če mi bo pa zdravje še služilo, se bomo pa še videli.«

 

Damjan Debevec, fotografije: DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!