Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

oblačno
Popoldne bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Nastajale bodo krajevne padavine, deloma kot plohe, na zahodu tudi nevihte. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo 26 do 30, na vzhodu do 32 stopinj C.
17°C | 32°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 30°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 26°C
petek, 30.06.2017
16°C | 28°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
Opozorila
Torek, 27.6.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
32°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Cvetje v jeseni in druge literarne dobrote


KULTURA, DRUŠTVA

| |
15.11.2014      1:36
A A

Cvetje v jeseni in druge literarne dobroteKo tudi ličkanje preraste v umetnost.
Ko tudi ličkanje preraste v umetnost.
Deli:

Jesen že prehaja v svoj vrhunec, ko se narava odeva v tisočera raznobarvna oblačila in zori mlado vino. Cvetje je v tem času redko, najlepše pa je menda res pognalo v literarnem kotičku domačih kulturnikov, ki so v začetku novembra nad vrtcem poskrbeli za barvito mešanico odlomkov iz Tavčarjevega prvenca, omenjenega v naslovu, raznovrstne poezije, basni, domače pesmi in ličkanja. Prav ste prebrali, obiskovalcem, ki se na literarnem večeru niso ojunačili za nič od prej naštetega, je pač pripadla čast tega starodavnega kmečkega opravila, ki se v pozni jesenski čas prilega prav kot kruh v prazen želodec. Scenarij za literarni večer je napletla borovniška pisateljica Marjeta Debevec, ki je v krog domačih ljubiteljev lepe besede povabila Primoža in Petro Bizjan iz Horjula. Primož se je v literarnih krogih sicer že proslavil kot kovač pesniške rime, a tudi kot pisec proznih besedil. Skupaj z ženo pa tvorita tudi izjemen pevski duet, ki nas je ta večer popeljal skozi slovenske zgodovinske pokrajine, od Bele krajine do koroških dolin, medtem ko je bila istrska pesem naravnost nepozabna. Zna biti, da naše jugovzhodne rojake coklarji vse premalo poznamo. A nikar ne pozabimo omeniti niti odigranih prizorov iz Cvetja v jeseni. V živo smo si predstavljali zasanjane Metine oči ob »prijateljskem« poljubu, pa furjasti nastop ob odvetnikovem obisku vaške krčme. K rimam Mile Kačič, Kajetana Koviča, pa tudi še neobjavljenim verzom naše Marjete se je nenavadno dobro podala tudi mrakobna pripoved o tem, kako so Bovčani dobili hišo, v kateri je strašilo. In prisotni? Hja, pridno so ličkali koruzo – kadar niso ploskali, so pa pritegnili k bolj poznanim pesmim, še posebej udarniški himni Kje so tiste stezice. Ura se je kar prehitro odvrtela in ostale so želje, da bi se podoben večer le čim prej ponovil. Ljudskih pesmi še ne bo zmanjkalo, pripovedi prav tako ne, Tavčar je gotovo napisal še kako poglavje več, in ne nazadnje, fižola bi tudi ne škodilo kaj kmalu olupiti.

 

Damjan Debevec, foto: DD


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.06.2017
Danes ni dogodkov.
02.07.2017 | Šole in vrtci
Moja lesena igrača
02.07.2017 | Šole in vrtci
Moja lesena igrača
05.07.2017 | Šole in vrtci
Sredi tedna v muzej: Odkrivanje muzejskih zbirk

Bodite prvi pri oddaji mnenja.