Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Ponoči se bo postopno jasnilo, zjutraj pa bo na severozahodu in severu spremenljivo oblačno. Tam so možne že manjše padavine. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 22 stopinj C.
20°C | 27°C
torek, 26.06.2017
16°C | 30°C
sreda, 27.06.2017
17°C | 32°C
četrtek, 28.06.2017
18°C | 30°C
petek, 29.06.2017
19°C | 25°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 18h
V večernem času so še možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi.
20°C
27°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

Nebodigatreba borovniški viadukt


KRONIKA, GOSPODARSTVO

| |
26.05.2014      23:14
A A

Nebodigatreba borovniški viaduktNekoč je bil steber viadukta.
Nekoč je bil steber viadukta.
Deli:

V teh dneh, ko se po vseh vogalih spletajo govorice, ena bolj čudaška od druge, da bo ponovna elektrifikacija od Borovnice do Pivke končana šele po dveh letih, pa da bo potniški promet proti Kopru stekel šele s koncem leta, in ko vlada jemlje železniška investicijska sredstva za plačilo subvencij vozovnic, katerih cene je sama dvignila, je na železniški postaji v Borovnici zagrmela težka mehanizacija. Z veliko žlico so se "železničarji" polotili odstavnega tira, kjer je pred desetletji kraljevala muzejska parna lokomotiva, dokler je niso zdelali vreme, vandali, še najbolj pa nezainteresiranost lokalcev za takšno znamenitost v domačem kraju. Odločili so se, da zgradijo servisni jašek za oskrbo lokomotiv, da jim jih ne bi bilo treba za vsako figo voziti v Ljubljano, s tem pa so le okrepili govorice, da bo začasnost "ranžirne" postaje v Borovnici precej trajnejša, kot je sprva kazalo. Za takšen poseg so seveda pridobili vsa potrebna soglasja pristojnih institucij, o tem sploh ne gre dvomiti (v nasprotnem primeru toliko slabše za dvom), in so potemtakem vedeli, da bodo na tej lokaciji po le nekaj decimetrih naleteli na spodnji del enega od stebrov veleznamenitega (in zaščitenega) borovniškega viadukta. Verjamemo, da so v skladu s strokovnimi smernicami in preteklo prakso (tisto okrog leta 1946) najdbo razstavili na osnovne gradnike, ki zdaj nebogljeno ležijo v kupčkih okrog gradbene jame. Ali se bo zanje našel kak interes lokalne oblasti, ki s plastičnim opozorilnim trakom že zgledno skrbi za edini preostali steber viadukta in je zgledno pospravila tudi ostanke železniške dediščine, ki so bili v napoto kanalizacijskim cevem na Stari postaji? Kdo ve, "železničarji" jih verjetno prav dolgo ne bodo gledali. Manjka jim le še spominkov na zasebno družbo "Južna železnica", družbo, ki je železno cesto obvladovala dobrega pol stoletja in je potniški promet proti Trstu v najhujših razmerah ustavila za največ nekaj dni.

 

Damjan Debevec, foto: DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 449
Izšla: 29.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.06.2017
Danes ni dogodkov.
02.07.2017 | Šole in vrtci
Moja lesena igrača
25.06.2017 | Ostalo
Ukročena elektrika, predstavitev poizkusov Nikole Tesle
02.07.2017 | Šole in vrtci
Moja lesena igrača

Bodite prvi pri oddaji mnenja.