Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
3°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 16°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
3°C | 17°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
21°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Kolesarska pot in brv čez Savo


TURIZEM

| |
18.10.2013      14:18
A A

Kolesarska pot in brv čez Savo


Javna agencija Spirit je skupaj z Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo letos prvič podelila nacionalne nagrade za promocijo lesa.


Nagrada. Foto: Miran Kambič
Nagrada. Foto: Miran Kambič
Deli:

V okviru nacionalnih natečajev so DANS arhitekti prejeli Prvo nacionalno nagrado za naj leseno gradnjo v kategoriji za inženirski objekt za Kolesarsko brv čez Savo v Bohinjski Bistrici. Iz obrazložitve: »Brv je v zasnovi eleganten skok prek reke v enem zamahu s pomočjo dveh lepljenih nosilcev. Nujno trajnost zagotavlja inovativna uporaba skodel kot tradicionalnega krovnega materiala, ki zagotavlja stoletno trajnost.«

 

Kolesarska brv čez Savo pri Bohinjski Bistrici pomeni atraktivno funkcionalno in vizualno dopolnitev za Bohinj. Avtorska skupina DANS arhitekti, ki jo sestavljajo Rok Bogataj, Miha Dešman, Eva Fišer Berlot, Vlatka Ljubanović in Katarina Pirkmajer Dešman so zasnovali brv, ki v občutljivem okolju deluje, kot da bi prostor že od nekdaj čakal nanjo.

 

To občutje izhaja iz logičnega izbora materialov, konstrukcijske zasnove in arhitekturnega izraza. Postavitev vsakega mosta določajo trije elementi: reka, ki jo most premošča, oba bregova, ki ju povezuje, in pot, ki vodi preko njega. V prostoru se vzpostavijo nova razmerja, nastane pot, kjer je prej ni bilo. Zveni preprosto, a je polno večplastnih pomenov. Ljudje smo zato mostovom že od nekdaj dajali poseben pomen.

 

Nova brv se preko reke pne v dolgem, elegantnem loku. Njen razpon in geometrija izhajata iz potreb po pretoku Save ob visoki vodi, širina in naklon pa iz zahtev za kolesarske poti. Za konstrukcijo sta uporabljena lepljena lesena nosilca, ki sta hkrati ograja brvi. Brv dolžine 53,6 metra sede na oba bregova, vmesni podpori pa v konstrukcijskem smislu pomenita razbremenitev momentov v coni velikega razpona in s tem racionalno in vitko konstrukcijsko zasnovo. Lepljena nosilca iz smrekovega lesa sta zaščitena z oblogo iz macesnovih desk ter skodel. Les, ki je logično gradivo v regiji, način zlaganja lesene obloge in uporaba skodel interpretirajo regionalne arhitekturne vzore.

 

 

DANS arhitekti
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.2017
Danes ni dogodkov.
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?
21.10.201 | Turizem
Domača tržnica na Bohinjski Bistrici
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?

Bodite prvi pri oddaji mnenja.