Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 19.01.2018

oblačno
-1°C | 8°C
sobota, 20.01.2018
-1°C | 6°C
nedelja, 21.01.2018
0°C | 9°C
ponedeljek, 22.01.2018
-4°C | 6°C
torek, 23.01.2018
-3°C | 8°C
Opozorila
Četrtek, 18.1.2018 ob 18h
Zvečer in v prvem delu noči na petek bodo najmočnejši sunki jugozahodnega vetra v višjih legah in po nižinah severovzhodne Slovenije lahko presegali hitrost 70 km/h.
-1°C
8°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

100. rojstni dan Angele Hodnik


SOSED SOSEDU

| |
13.01.2015      10:21
A A

100. rojstni dan Angele Hodnik


V soboto, 10. januarja, so se v Kulturnem domu Stara Fužina zbrali sokrajani in prijatelji gospe Angele Hodnik, da so skupaj s slavljenko proslavili njen visoki jubilej in ji izkazali spoštovanje za tako dolgo življenje.


Slavljenka in župan sta skupaj zarezala v torto. Foto: PLO
Slavljenka in župan sta skupaj zarezala v torto. Foto: PLO
Deli:

Prvi ji je zaželel »veliko zdravja, da bo še dolgo med nami,« župan Franc Kramar, »danes je v Stari Fužini in v Bohinju praznik. Sto let je redkost, le majhnemu številu ljudi je dano, da dočakajo takšno starost. Ampak glede na to, da ste Bohinjka, je pa to povsem normalno. Kot je nekoč dejal pokojni Joža Čop: 'Želim ti, da ostaneš zdrav kot planinski kozel.'« Za županom so ji čestitke in drobne pozornosti podarili še predstavniki Društva upokojencev Stara Fužina-Studor, v imenu vseh članic krožka ročnih del Mihovčeva Tončka, predsednik Krajevne skupnosti Stara Fužina-Studor Pavel Zalokar, Minka Cvetek in vršilec dolžnosti direktorja Javnega zavoda Triglavski narodni park Peter Skoberne.

 

Slednji je povedal, da je TNP mlajši od slavljenke, saj je od prvega zavarovanja minilo še 90 let. »Zato tudi nima noben zasluge za vašo starost, smo pa v javnem zavodu ponosni, da imamo na območju parka tako čile ljudi, ki dosegajo sto in več let,« je dejal Skoberne. Preveril je, da ni morda gospa Angela najstarejša prebivalka TNP. »Pregledal sem še podatke o starosti prebivalcev iz Trente, kjer so ljudje tudi takšne korenine kot v Bohinju. Izvedel sem, da v parku ni starejšega prebivalca, zato vam, gospa Angela, TNP podeljuje naziv najstarejše prebivalke parka,« je svečano povedal Skoberne.

 

Odar Stanko, Oreharjev, je ob jubileju zapisal: »Veliko časa je preteklo v teh stotih letih, bolj natančno 1200 mesecev oziroma 36.525 dni. Rodili ste se v kmečki družini pri Htoru. Bili ste sedmi otrok od osmih, imeli ste štiri brate in tri sestre. Vsi ste bili od očeta Valentina in mame Ivane. Bili ste si zelo dobri bratje in sestre. V šolo ste začeli hoditi v Zoisov grad v Stari Fužini, ravno ko je tja prišla poučevat mlada učiteljica Štefka Jazbarjeva.« Nekaj o življenju jubilantke je povedala tudi Marija Cvetek: »Povsod, kjer je delala, so jo imeli radi. Začela je kot gospodinjska pomočnica na Jesenicah na Plavžu, nato je šla pomagat na kmetijo na Lancovo, od tam pa v Beograd, kjer je doživela bombardiranje Beograda. S prijateljico sta skupaj zbežali in pot ju je peljala v Zagreb, kjer se je Angela prijavila za delo v Nemčiji. Delala je v municijski tovarni, družini, pri kateri je prebivala, pa je bila v prostem času šivala. Potomci iz te družine so jo ob njenem visokem prazniku pred dnevi tudi obiskali. Ko se je leta 1944, prav na rojstni datum najstarejšega brata, slikarja in fotografa Valentina Hodnika ml., vrnila domov, je bil dom zapuščen. Mati je odšla na svoj rojstni dom, oče e živel nekje drugje, mlajša sestra Ančka, ki so jo ubili partizani, pa je bila že pokopana. Hlev je bil prazen, hiša pa razmetana in izropana. Naslednjih 15 let je ostala Angela doma in skrbela za kmetijo, nato pa odšla v službo k Mihovcu. Potem naprej v hotel Jezero. Pokoj pa je dočakala v stari menzi, kjer je danes Penzion Triglav.«
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.01.2018
Danes ni dogodkov.
21.01.2018 | Tečaji in delavnice
TEČAJ DRUŽABNIH PLESOV in ARGENTINSKI TANGO
22.01.2018 | Šole in vrtci
Beremo s tačkami
24.01.2018 | Šole in vrtci
Gostišče pri ptičji hiški
19.01.2018 | Kultura
Pokljuški zdravnik gostuje v Bohinjski Bistrici
20.01.201 | Turizem
Domača tržnica na Bohinjski Bistrici
21.01.2018 | Tečaji in delavnice
TEČAJ DRUŽABNIH PLESOV in ARGENTINSKI TANGO
22.01.2018 | Šole in vrtci
Beremo s tačkami
24.01.2018 | Šole in vrtci
Gostišče pri ptičji hiški

Bodite prvi pri oddaji mnenja.