Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
3°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
5°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 15°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 15°C
torek, 24.10.2017
2°C | 19°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Skrbi za prostoživeče živali


NOVICE

| |
09.02.2015      12:40
3
A A

Skrbi za prostoživeče živali


V začetku decembra lani se je v Bohinju pojavila prva neprofitna organizacija Pomoč živalim Bohinj.


Deli:

Ustanovili sta jo Viktorija Langus in Urška Krek ter pričeli skrbeti za prostoživeče mucke in pomagati ljudem, ki že skrbijo za veliko število mačk – na Poljah starejša gospa na primer skrbi za kar 12 kosmatink.

Zastavili sta si, da bosta o problematiki prostoživečih mačk osveščali javnost. Prvi njun korak je bil vzpostavitev strani na Facebooku, preko katere sta začeli obveščati o svojih dejanjih in trudu. »Ljudje sploh ne vedo, koliko prostoživečih muc je v Bohinju. Po vseh vaseh so. Za nekatere poskrbijo prijazne vaščanke, druge pa se morajo znajti same,« nam je povedala Viktorija in dodala, da so zelo verjetno vse nesterilizirane mačke v tem času tudi že breje, kar pomeni, da bo spomladi še več lačnih mačjih ust brez lastnikov. »Zato je nujno potrebno poskrbeti za sterilizacijo in kastracijo prostoživeče mačje populacije ter s tem omejiti njeno naraščanje,« je dejala.

 

Drugi njun korak je bil dogovor s poslovodjo Mercatorjeve trgovine na Bistrici, da se k blagajnam postavi nakupovalni voziček, kamor bi ljudje donirali prav za prostoživeče mačke kupljeno hrano. V le nekaj dneh sta prvo donirano hrano že prevzeli ter jo razdelili med brezdome muce in posameznikom, ki imajo precejšnje število mačk, zaradi česar težko skrbijo za sitost vseh. »Marsikdaj se zgodi, da nekdo takorekoč novoskoteni mačji zarod odpelje v sosednjo vas k hiši, za katero ve, da že skrbi za cel trop. Verjetno si tak človek misli, da se nekaj ust več že ne bo poznalo. Pa se. Še so ljudje s srcem, ki bodo vzeli sebi in dali lačnim živalcam,« je povedala Viktorija.

 

Občina ima v proračunu vsako leto nekaj denarja namenjenega tudi reševanju problema prostoživečih živali brez lastnikov in dekleti sta se na tretjem koraku že takoj na začetku z občino dogovorili, da začnejo januarja intenzivno sodelovati in skrbeti za sterilizacijo oz. kastracijo prostoživečih mačk. »S tema posegoma pa ne poskrbimo le za omejevanje naraščanja brezdomih mačk, ampak tudi za omejitev prenašanja raznih mačjih bolezni. Najbolj resni s slino in krvjo prenosljivi mačji bolezni sta mačja levkoza in mačji aids. Mačke z eno od teh bolezni imajo stalne zdravstvene težave, zato je zanje bolje, da jih humano uspavamo,« pravi Viktorija. Zato vsako na novo najdeno mačjo brezdomko pelje v veterinarsko kliniko Pristov v Hrašah, s katero ima Občina Bohinj podpisano pogodbo za njihove storitve in kjer s krvnim testom ugotovijo prisotnost teh bolezni v živali. Poleg naštetega sta Viktorija in Urška poskrbeli tudi za okrevanje bolnih in poškodovanih mačk, mačkam, primernim za posvojitev, pa sta se trudili najti dobre lastnike.

 

Žal sta šli dekleti v tem kratkem času zaradi osebnih razlogov vsaka svojo pot in sedaj delujeta za dobro prostoživečk vsaka zase. Urška še vedno skrbi za mačke prek organizacije Pomoč živalim Bohinj. Viktorija pa ima svojo organizacijo z imenom Ziba Bohinj – pomoč prostoživečim živalim. »Do konca letošnjega leta bom za živali s pomočjo dobrih ljudi in upam, da tudi občine, skrbela sama. Proti koncu leta pa se mi bo pridružila še Klara Velkavrh, ki se bo takrat vrnila domov. Klara ima v Srednji vasi poleg hiše zemljišče, na katerem si želiva urediti zavetišče za mačke in tudi pse,« je s pričakovanjem pripovedovala Viktorija.

 

»Vsaka pomoč je dobrodošla,« je dejala Viktorija, »v obliki donirane hrane, v obliki informacij o brezdomih muckih in kje se nahajajo.« Njeni kontaktni podatki so e-poštni naslov: zibabohinjpomoc@outlook.com ali vikica85@gmail.com  in tel. št.: 070 332 715. V kolikor pa bi kdo želel donirati finančna sredstva že za ureditev zavetišča, lahko to stori na transakcijski račun SI56 0762 2453 4371 770 (Klara Velkavrh, Srednja vas 55, 4267 Srednja vas v Bohinju)




1 (1 glas)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 3 komentarjev
Manca Krek
Manca Krek Se strinjam0 Se ne strinjam0
Spoštovana gospa Petra Lotrič Ogrin, katera je napisala članek, ki ni v celoti resničen in gospa Viktorija Langus, katera je gospo Petro nagovorila k objavi članka!

Žal se moram na članek negativno odzvati, in sicer iz več razlogov:

1. V članku je navedena oseba Urška Krek - brez njene vednosti ste jo omenili v članku!
Ta članek bi moral nastati v času njunega sodelovanja in ne v času, ko sta šli vsaka svojo pot. Torej je članek napisan enostransko!

2. V članku piše, da se je pojavila prva neprofitna organizacija Pomoč živalim Bohinj, s katero sodeluje Občina Bohinj (pogodba je podpisana tudi z veterinarsko ambulanto Vinko Pristov).

Ko beremo članek pridemo do podatka, da to organizacijo še naprej vodi Urška Krek, saj ima Viktorija Langus kar naenkrat novo organizacijo z imenom Ziba Bohinj - pomoč prostoživečim živalim. Torej, ker Občina Bohinj sodeluje z organizacijo z imenom Pomoč živalim Bohinj, bi članek moral pisati v vednosti Urške Krek, njenih komentarjev in seveda njeni kontaktni podatki o kakršnikoli pomoči, saj TA organizacija deluje s pomočjo Občine in veterinarske ambulante, in ne Ziba Bohinj!

3. Po izjavi Viktorije Langus je napisano, da sta se ona in Urška Krek dogovorili s poslovodjo Mercatorjeve trgovine Boh. Bistrice za postavljen voziček, kjer bi ljudje darovali hrano za živali.

To seveda ni res. Postopek za dovoljenje je bil nekoliko drugače izpeljan. Urška Krek je bila tista, ki je dobila dovoljenje šefice iz Ljubljane, kar seveda ni bilo zelo enostavno, šele nato je poslovodja v Boh. Bistrici potrdil dovoljenje.

4. Celotno ime veterinarske ambulante v članku ni napisan pravilno. Imenuje se veterinarska ambulanta Vinko Pristov v Hrašah (in ne veterinarska klinika Pristov v Hrašah). Bodimo natančni.
5. To, da je Ziba Bohinj - pomoč prostoživečim živalim postala na podlagi ničesar, pod vodstvom Viktorije Langus in neke nove članice Klaro Velkavrh, katera sploh ne živi

13.02.2015 ob 12:46:02 Odgovor Prekliči
Manca Krek
Manca Krek Se strinjam0 Se ne strinjam0
5. To, da je Ziba Bohinj - pomoč prostoživečim živalim postala na podlagi ničesar, pod vodstvom Viktorije Langus in neke nove članice Klaro Velkavrh, katera sploh ne živi v Sloveniji, ni podatek, ki bi ga ljudje morali vedeti. In zelo čudno, da je gospa Klara Velkavrh že vnaprej dala svoj TRR, na katerega lahko nakažete finančna sredstva za ureditev zavetišča v Srednji vasi v Bohinju, saj nima nobenega dovoljenja za gradnjo zavetišča. Niti nimata Klara in Viktorija nikakršne pogodbe z občino o kakršnikoli pomoči živalim.
Le kam bo šel denar, ki ga bodo nakazovali ljudje?

Organizacija je še vedno Pomoč živalim Bohinj, ki je edina, ki ima pogodbo z občino in veterinarsko ambulanto!

6. Slike, ki so objavljene v članku na spletni strani in v istem članku v Bohinjskih novicah so ukradene! Avtorica slik je Urška Krek, slike pa so objavljene brez njene vednosti!!!


Torej gospa Petra Lotrič Ogrin, preden objavite članek preverite, če so podatki resnični. Pa ne pozabite vprašati osebe o kateri pišete za dovoljenje, da jo omenjate!

Lep pozdrav,
Manca Krek

13.02.2015 ob 12:48:09
Mojca Furlan
Mojca Furlan Se strinjam1 Se ne strinjam0
Dodajam še telefonsko številko gospodične Urške, ki skrbi za prostoživeče in ranjene mucke v Bohinju 040 647 565. Sodelovanje z njo je bilo korektno, strokovno in prijetno v dobro muckov, za katere smo donirali nekaj hrane.

13.02.2015 ob 11:30:54 Odgovor Prekliči
3 komentarjev
Stran


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.2017
Danes ni dogodkov.
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?
21.10.201 | Turizem
Domača tržnica na Bohinjski Bistrici
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?

Bodite prvi pri oddaji mnenja.