Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 19.08.2017

oblačno
Ponoči in zjutraj bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 12 do 18, na Primorskem okoli 20 stopinj C.
16°C | 28°C
nedelja, 20.08.2017
15°C | 22°C
ponedeljek, 21.08.2017
9°C | 24°C
torek, 22.08.2017
8°C | 24°C
sreda, 23.08.2017
12°C | 26°C
Opozorila
Petek, 18.8.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
28°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Župani Zgornje Gorenjske v Bohinju


ŠOLSTVO, OBČINSKE

| |
11.07.2013      21:41
A A

Župani Zgornje Gorenjske v Bohinju


V četrtek, 11. julija, so se župani Občine Jesenice Tomaž Tom Mencinger, Občine Žirovnica Leopold Pogačar, Občine Radovljica Ciril Globočnik, Občine Bohinj Franc Kramar, Občine Bled Janez Fajfar, podžupan Občine Kranjska Gora Jože Zupančič ter direktor RAGOR Stevo Ščavničar sestali na mesečnem sestanku Koordinacije županov občin Zgornje Gorenjske na Bohinjski Bistrici.


Župan Kramar je svoje goste po končanem sestanku peljal še na krajši kolesarski izlet prek nove brvi čez Savo Bohinjko. Foto: Arhiv Občine Bohinj
Župan Kramar je svoje goste po končanem sestanku peljal še na krajši kolesarski izlet prek nove brvi čez Savo Bohinjko. ...
Deli:
Direktor RAGOR Stevo Ščavničar je poročal o nameri Javne agencije RS za varnost prometa, da ukine nekaj izpitnih centrov, med njimi tudi jeseniškega. Župani so potezo ponovno ocenili kot nesprejemljivo ter sprejeli dva sklepa, in sicer da bodo podpisali skupno izjavo, v kateri bodo terjali, da se pred kakršnokoli spremembo mreže izpitih centrov predstavijo kriteriji oziroma merila za ukinitev centra, ter da bo direktor RAGOR Ščavničar zaprosil za sestanek pri generalnem direktorju Direktorata za promet Bojanu Žlendru

Osrednja tema julijskega sestanka je bila problematika poklicnega izobraževanja na Gorenjskem. Zato je v uvodu položaj poklicnega izobraževanja na Gorenjskem predstavil direktor Šolskega centra Kranj Jože Drenovec, kjer je poudaril, da se ta ne razlikuje od stanja drugod po državi. Osnovni problem je, je povedal, da poklici izginjajo, s tem pa tudi ljudje, ki lahko koga kaj naučijo. Poudaril je, da je neustrezen tudi sistem financiranja – glavarina. Nujno pa bo potrebno vlagati tudi v afirmacijo poklicev.

 

Konkretno stanje v Kranju je predstavil učitelj praktičnega pouka na gradbeni šoli v Kranju Joža Verbič. Delo so začeli v slabih pogojih, ki pa so se izboljšali po združitvi z Iskrino šolo, je povedal Verbič. Kljub temu se soočajo z velikimi težavami: material za izobraževanje keramičarjev je zelo drag, težko pa tudi zagotovijo obrtnika, pri katerem bi učenci pridobili praktične izkušnje. Posledice se odražajo v drastičnem upadu števila učencev v poklicnih šolah. Tako so bili v letošnjem šolskem letu v Sloveniji vpisani le štirje tesarji, dva zidarja in en kamnosek.

 

Župani so v razpravi opisali neskladje med potrebami po obrtnikih in zanimanjem za ustrezno šolanje. Ker pa je financiranje poklicnih šol v pristojnosti države, je treba tudi k reševanju tega problema pristopiti sistemsko, torej na državnem nivoju prek ustreznega ministrstva. Župani lahko ponudijo prostor v lokalnih glasilih za promocijo poklicev preko člankov, ki jih bo pripravila šola, nudili pa bodo vso podporo šoli v prizadevanjih, ki jih ta izvaja preko združenja poklicnih šol.

 

Sprejeli so dogovor, da bo, v kolikor bo direktor Šolskega centra Kranj Drenovec ocenil tako podporo kot smiselno, Stevo Ščavničar v Državnem svetu organiziral podporo, usklajeno s Komisijo za kulturo, znanost, šolstvo in šport, Komisijo za gospodarstvo, obrt, turizem in finance ter Interesno skupino kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev. V tem primeru bodo predlagali, da se problem poklicnih šol uvrsti tudi na Razvojni svet gorenjske regije.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.08.2017 | Šport
Gremo na zmago
19.08.2017 | Šport
Gremo na zmago

Bodite prvi pri oddaji mnenja.