Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 24.01.2018

jasno
Ponoči bo pretežno jasno, ponekod po kotlinah lahko nastane kratkotrajna megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do 0, v alpskih dolinah do -8, ob morju okoli 2.
-4°C | 11°C
četrtek, 25.01.2018
-3°C | 8°C
petek, 26.01.2018
4°C | 11°C
sobota, 27.01.2018
3°C | 12°C
nedelja, 28.01.2018
3°C | 12°C
Opozorila
Torek, 23.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-4°C
11°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

90 let Ivanke Malej


LOKALNE SKUPNOSTI, SOSED SOSEDU

| |
20.10.2013      10:40
A A

90 let Ivanke Malej


V zaključku septembra je praznovala svoj visoki jubilej najstarejša članica Krajevne organizacije ZB Polje Bohinj, Ivanka Malej.


Obisk članov ZB KO Polje Bohinj pri slavljenki. Foto: KO ZB Polje Bohinj
Obisk članov ZB KO Polje Bohinj pri slavljenki. Foto: KO ZB Polje Bohinj
Deli:

Člani KO ZB Polje Bohinj smo jo obiskali in ji čestitali ter zaželeli zdravja in sreče. S svojim obiskom in čestitko jo je razveselil tudi župan Občine Bohinj Franc Kramar.

 

Ivanka Malej, roj. Rožič, se je rodila v kmečko delavski družini, v kateri je bilo enajst otrok. Ivanka je bila osma po vrsti. Dva od njenih sorojencev pa sta umrla še majhna. Na svoje otroštvo ima Ivanka lepe spomine, še posebej na očeta Matevža in mamo Marijo, ki sta lepo vzgajala in skrbela za številčno družino.

 

Po končani osnovni šoli, v času druge svetovne vojne, se je izučila za šiviljo. Njena prva zaposlitev je bila v Naklem pri Kranju.

 

Zaradi odhoda brata Matevža v partizane junija 1943 so bili njeni starši, brata in tri sestre izseljeni v Nemčijo. Sestri Angelci je uspelo pobegniti iz Nemčije in se pridružiti partizanom. Brata Matevža pa so Nemci leta 1944, ko je zašel v zasedo, ubili.

 

Po izselitvi družine so se Ivanka in dve sestri vrnile domov in naprej skrbele za očetovo kmetijo. Ob skrbi in delu na domačiji so bile vse tri aktivne članice OF.  Na njihovem domu je bilo zbirališče hrane za partizane, imeli so tudi javko za kurirje in obveščevalce, ki so dnevno prihajali k njim.

 

Družina se je vrnila iz izseljeništva in Ivanka je ostala doma, pomagala pri kmečkih delih, vse dokler ni spoznala Franca Maleja. Leta 1948 sta se s Francem poročila in preselila na Laški  Rovt, na njegov dom.

 

V zakonu sta se jima rodila hči Marija in sin Pavel. Ivanka je bila zaposlena v takratnem hotelu Kompas, tam je bila do upokojitve.  V letu, ko se je upokojila, se je z družino tudi preselila v novozgrajeno hišo na Laškem Rovtu, kjer živi še sedaj.

 

Kot zanimivost naj povemo, da je Ivanka s pomočjo članice mladinske organizacije s Kamenj Marico Skočir (Tajčevo) naredila  slovensko zastavo. Blago, iz katerega sta jo naredili, pa je bilo: za belo domača kotenina, za modro del ameriškega padala in za rdečo razzrezana nemška zastava. Na zastavi, ki sta jo izdelali z Marico, je bil ročno izvezen napis: "V slogi in bratstvu k svobodi 1945".

 

To zastavo so kasneje kot nagrado podarili zmagovalcu v tekmovanju med odredi 9. Korpusa prav Jeseniško-bohinjskemu odredu. Prvi zastavonoša je bil Andrej Črv, ki se je kasneje poročil v Staro Fužino k Matiježu. Vse to je dokumentirano v Knjigi Jeseniško Bohinjskega odreda (str. 233-300). Zastava  je sedaj shranjena v Muzeju revolucije v Ljubljani.

 

Za kurirje je Ivanka sešila tudi bele palerine, da so se v snegu lažje skrili. Ranjenega Jurjovega Toneja s Kamenj je palerina rešila, Nemci so ga zaradi snega in beline zgrešili.

 

Kot dolgoletna članica Rdečega križa je Ivanka dobila več priznanj, naj omenimo najbolj žlahtnega: Zlati znak Rdečega križa Slovenije.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
24.01.2018 | Šole in vrtci
Gostišče pri ptičji hiški
31.01.2018 | Šole in vrtci
Delamo snežake…
01.02. - 28.02.2018 | Šole in vrtci
Zimska belina
24.01.2018 | Šole in vrtci
Gostišče pri ptičji hiški
27.01.201 | Turizem
Domača tržnica na Bohinjski Bistrici
31.01.2018 | Šole in vrtci
Delamo snežake…
01.02. - 28.02.2018 | Šole in vrtci
Zimska belina

Bodite prvi pri oddaji mnenja.