Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

oblačno
Popoldne bo na vzhodu sprva še precej jasno, drugod bo spremenljivo oblačno. Krajevne padavine, deloma nevihte se bodo krepile in postopno širile proti vzhodu. Pihal bo južni do jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 30, na vzhodu do 32 stopinj C.
16°C | 26°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 25°C
petek, 30.06.2017
15°C | 24°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 24°C
nedelja, 02.07.2017
13°C | 24°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 13h
Danes popoldne in zvečer bodo nastale močnejše nevihte, ob prehodu vremenske fronte v noči na četrtek pa bodo ob nevihtah krajevna neurja predvsem z nalivi in močnejšimi sunki vetra.
16°C
26°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

Karađorđevićeva vila klonila pod snegom


KRONIKA

| |
21.02.2014      9:26
A A

Karađorđevićeva vila klonila pod snegom


Lesena vila ob Hotelu Bohinj na Ribčevem Lazu je že dolga leta samevala in vidno propadala.


Foto: Petra Lotrič Ogrin
Foto: Petra Lotrič Ogrin
Deli:

Pred nekaj leti ji je močan veter odkril streho, ki pa ni bila nikoli zares popravljena. Letošnje močno sneženje in hitro zapadla debela plast težkega mokrega snega sta poleg slabe vzdrževanosti glavna vzroka za zrušitev te več kot sto let stare stavbe. Najprej se je vila razklala po slemenu na pol in se zrušila na tipičen način hiše za punčke, kasneje pa se je porušila tudi preostala polovica.

 

Vila je pri ministrstvu za kulturo zavarovana kot profana stavbna dediščina in v registru nepremične kulturne dediščine opisana kot: »lesena nadstropna vila pravokotnega tlorisa z dvokapno streho. Vhodna veranda zastekljena. Zgrajena leta 1902 po načrtu arhitekta J. Neumanna ml. Med historicizmom in secesijo, elementi ljudskega stavbarstva. Velik vrt.«

 

Zanjo je pristojna Območna enota Zavoda za varstvo kulturne dediščine Kranj, zato smo vodja OE Kranj Miloša Ekarja vprašali, kakšne pristojnosti ima ZVKDS v primerih, ko nepremičnina kulturne dediščine propada, in kako komentira zrušenje. Na vprašanji nismo dobili odgovorov.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.