Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 22.01.2018

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno jasno. Severni veter se bo v drugem delu noči polegel. Najnižje jutranje temperature bodo od -7 do -1, ob morju malo nad 0 °C.
-3°C | 6°C
torek, 23.01.2018
-2°C | 8°C
sreda, 24.01.2018
-3°C | 11°C
četrtek, 25.01.2018
-3°C | 8°C
petek, 26.01.2018
4°C | 11°C
Opozorila
Nedelja, 21.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-3°C
6°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Pogovori o združitvi bohinjskega ribiškega ......


GOSPODARSTVO

| |
24.02.2014      19:55
A A

Pogovori o združitvi bohinjskega ribiškega okoliša


V sredo, 19. februarja, se je župan Franc Kramar skupaj s predsednikom Ribiške družine Bohinj Mirom Staretom ml. sestal z ministrom za kmetijstvo in okolje mag. Dejanom Židanom.


Bitenjski železniški most, ki deli bohinjski ribiški okoliš na dva dela. Foto: Petra Lotrič Ogrin
Bitenjski železniški most, ki deli bohinjski ribiški okoliš na dva dela. Foto: Petra Lotrič Ogrin
Deli:

Pogovarjali so se o bohinjskem ribiškem okolišu, ki je sedaj razdeljen na dva dela in v upravljanju dveh različnih organizacij. Zgornja polovica do železniškega mostu na Bitnjah je v upravljanju RD Bohinj, s spodnjo polovico od mostu do elektrarne v Soteski pa upravlja Zavod za ribištvo Republike Slovenije. Ribiška družina Bohinj želi s podporo župana Kramarja dobiti v upravljanje celoten revir.

 

Minister Židan se na sestanku sicer ni želel opredeliti do problema, ker je kompleksen in se mora najprej z njim dodobra spoznati. Predlagal pa je delovno skupino, ki bi predelala vse argumente za in proti enotnemu revirju in njegovem upravljavcu. Skupino bodo sestavljali predstavniki Ministrstva za kmetijstvo in okolje, predstavniki Zavoda za ribištvo in predstavniki Bohinja, RD Bohinj ter župan Kramar.

 

Župan je povedal, da se bodo sklicevali »na ustavno odločbo iz leta 1997, ki je nedvoumno izkazala, da lahko z bohinjskim okolišem upravlja v celoti ena usposobljena ribiška organizacija, in to je Ribiška družina Bohinj.« Po tej ustavni odločbi je takratni pristojni minister razglasil bohinjski ribiški okoliš in sprva ga je dala upravna enota v celoti v upravljanje RD Bohinj. Zakon o sladkovodnem ribištvu pa je bil potem spremenjen in v njem je spodnji del bohinjskega okoliša definiran kot voda posebnega pomena, nam je pojasnjeval Kramar. »Kaj to pomeni, ne vemo, ker se na tem delu vode vseeno opravlja samo komercialni lov in nič drugega,« je dejal. Komercialni lov pa ni dejavnost, ki bi bila v pristojnosti Zavoda za ribištvo, ampak je v pristojnosti ribiških družin. »To je gotovo argument na strani Bohinja,« je prepričan župan, ki je povedal še, da so morali takrat »pod političnim vplivom takratnega ministra za evropske zadeve skleniti gnil kompromis, saj smo lahko pristali le na upravljanje z zgornjim delom revirja ali pa bi nam celotnega vzeli.«

Kramar je trdno zavzel stališče, da bohinjski ribiči ne bodo pristali na izločitev določenega dela revirja za posebne namene. »Saj ne gre za varstvene vode,« je povedal, »tam se namreč lahko izvaja le intenzivna vzreja ribjih podmladkov in ihtiološke raziskave. Se pravi, gre za rezervat, kjer pa je komercialni ribolov prepovedan.«

 

Ker se omenjenih dejavnosti na delu med bitenjskim železniškim mostom in elektrarno v Soteski ne izvaja, se Bohinjci upravičeno sprašujejo, ali gre za izvzete vode posebnega namena zgolj zato, ker lahko na njih lovijo le posebni in eminentni gostje.

 

Župan Kramar je dejal še, da bo dal zadevo v presojo tudi Občinskemu svetu, ki se bo do nje opredelil in s tem dal ministru Židanu dobro podlago za lažjo odločitev, ali združiti bohinjski ribiški okoliš v celoto ali ne.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.01.2018 | Tečaji in delavnice
TEČAJ DRUŽABNIH PLESOV in ARGENTINSKI TANGO
22.01.2018 | Šole in vrtci
Beremo s tačkami
24.01.2018 | Šole in vrtci
Gostišče pri ptičji hiški
21.01.2018 | Tečaji in delavnice
TEČAJ DRUŽABNIH PLESOV in ARGENTINSKI TANGO
22.01.2018 | Šole in vrtci
Beremo s tačkami
24.01.2018 | Šole in vrtci
Gostišče pri ptičji hiški

Bodite prvi pri oddaji mnenja.