Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Ponoči se bo postopno jasnilo, zjutraj pa bo na severozahodu in severu spremenljivo oblačno. Tam so možne že manjše padavine. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 22 stopinj C.
20°C | 26°C
torek, 26.06.2017
17°C | 29°C
sreda, 27.06.2017
15°C | 30°C
četrtek, 28.06.2017
17°C | 32°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 18h
V večernem času so še možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi.
20°C
26°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Označitev domačij s hišnimi imeni


NOVICE

| |
24.11.2013      10:44
A A

Označitev domačij s hišnimi imeniDeli:

Bled - Občina Bled že več let sodeluje v akcijah zbiranja starih hišnih imen. V zadnjem koraku je bila v raziskavo vključena krajevna skupnost Bled z vasmi Grad, Mlino, Zagorice in Želeče. Na Razvojni agenciji Zgornje Gorenjske, kjer izvajamo projekt, smo v sodelovanju s starejšimi domačini in osnovnošolci OŠ prof. dr. Josipa Plemlja zbrali preko dvesto petdeset hišnih imen. K popolnemu seznamu hišnih imen je pripomogel tudi domači zbiratelj ljudskega gradiva, Vladimir Silič.

Lastniki domačij so pred kratkim po pošti prejeli dopise s pozivom za podajo soglasja za označitev domačije s starim hišnim imenom. Brezplačno tablo bodo prejele le domačije, katerih lastniki bodo za to podali soglasje. Čeprav je rok za oddajo soglasij že potekel, vse, ki tega še niso storili, obveščamo, da podpisano soglasje lahko še vedno oddajo.

V projektu zbiramo hišna imena v njihovi narečni obliki, torej tako, kot jih izgovarjajo domačini v svojem domačem govoru, zato je pri zapisu narečne oblike hišnega imena zaradi posebnosti govorov Zgornje Gorenjske hišno ime večkrat zapisano s končnim –o, ki je posebej izrazit v okolici Bleda in Gorjah. Nekaterim ljudem je takšen zapis nenavaden, a upamo, da ga bodo kljub temu sprejeli in se nanj navadili ter s tem ohranili imena v takšni obliki, kot se izgovarjajo. Ravno hišna imena so namreč ena izmed pomembnih nosilcev lokalnega narečja, zato jih moramo izgovarjati po domače.

Ob zaključku projekta bo izdana tudi knjižica s pregledom starih hišnih imen v krajevni skupnosti, vsa hišna imena na Gorenjskem pa so zbrana tudi v spletnem leksikonu www.hisnaimena.si. Za dodatne informacije o projektu se lahko obrnete na Razvojno agencijo Zgornje Gorenjske (tel.: 04 581 34 16, e-pošta: klemen.klinar@ragor.si).

Projekt »Nomen vulgare« poteka v okviru Lokalne akcijske skupine Gorenjska košarica in je sofinanciran s strani Občine Šenčur in LEADER programa Evropske unije.

Klemen Klinar, RAGOR
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo