Logo MojaObčina.si

Bled

JUTRI
22°C
5°C
SOB.
23°C
6°C
Deli
3944

Na Bledu in v Gorjah pijemo dobro vodo

Ob zadnjih objavah v medijih, ki so govorili o tem, da naj bi bilo z vodo na Bledu nekaj narobe, smo se pogovarjali z Jožico Peljhan iz javnega podjetja Infrastruktura Bled, ki je odgovirna oseba za pitno vodo.

 

Kakšno vodo pijemo občani in občanke Bleda in Gorij?

Dobro. Zelo dobro. Kljub vsem medijskim prispevkom v zadnjem času, ki so kazali na to, da je kakovost pitne vode na tem območju vprašljiva ali pa slaba, še vedno trdimo, da pijemo dobro vodo. Voda je brez barve, vonja in okusa ter zdravstveno ustrezna. V letošnjem letu nismo prejeli še nobenega neskladnega vzorca na zajetjih, vendar pa iz preventivnih razlogov vodo še vedno obdelujemo z ultravijolično svetlobo ali s klorom. V prejšnjih letih so bili vzorci pitne vode na zajetju vsakih nekaj mesecev neskladni, vendar vzrokov za občasne neskladnosti, kljub sledilnim preizkusom, sanaciji mrtvega rokava reke Radovne in testiranju zemljine, nismo mogli potrditi.

 

Kako preverjate kakovost vode?

Kakovost vode preverjamo skupaj z Nacionalnim laboratorijem za zdravje, okolje in hrano. Lani smo na vseh vodovodnih sistemih v občinah Bled in Gorje opravili 180 testov. Ti testi nam pokažejo ali je voda zdravstveno ustrezna ter za vsak parameter tudi kolonijsko enoto. Najvišji nadzor opravlja Nacionalni inštitut za javno zdravje z monitoringom pitne vode. Letno na naših vodovodnih sistemih odvzamejo okoli 20 vzorcev.

 

Poleg tega, da nadzor opravljata zunanji inštituciji, tudi sami izvajamo nadzor z odvzemom hitrih testov. Ustreznost vzorca se vrednoti glede na prisotnost oz. odsotnost Escherichie coli in skupnih koliformnih bakterij z inkubacijo 24 oz. 48 ur pri 37°C v odvzetih vzorcih v smislu določil Pravilnika o pitni vodi. Lani smo naredili 32 takih vzorcev, letos pa 15.

 

Kakšne parametre preverjate?

Preverjamo indikatorske, mikrobiološke in kemijske parametre, na mestih, kjer je potrebno, tudi pesticide.

 

Indikatorski parametri so zgodnji pokazatelji motenj kjerkoli v celotnem sistemu za oskrbo s pitno vodo in so izhodišča za oceno stanja sistema in pokažejo učinkovitost postopkov priprave vode, razmnoževanje bakterij zaradi različnih vzrokov.

 

Mikrobiološki parametri nam pokažejo obseg in stopnjo fekalne ali druge onesnaženosti pitne vode z mikroorganizmi, na fekalno onesnaženost kažeta predvsem Escherichia coli in enterokoki. Prav tako pa preverjamo onesnaženost vode z bakterijami iz okolja, to so koliforme bakterije ter skupine kolonij pri 22 in 37 stopinjah Celzija.

 

S kemijskimi analizami vode preverjamo predvsem različne oblike dušika v okolju, ki bi kazali na kmetijsko ali industrijsko onesnaženje vode. Nitrati, nitriti in amonij se pogosto pojavljajo tudi zaradi umetnih in naravnih gnojil, a se te snovi pojavljajo le v sledovih, ne presegajo niti četrtine dovoljene koncentracije, v zadnjih letih se niso povečevale. Preverjamo tudi pH vode, motnost, barvo, okus in vonj, električno prevodnost ter vsebnost trihalometanov in druge kemijske parametre.

 

Kdo nadzira kakovost vode poleg vas?

Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano Kranj (NLZOH), Nacionalni institut za javno zdravje (NIJZ) in Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije.

Sodelujemo tudi z Zbornico komunalnega gospodarstva pri Gospodarski zbornici Sloveniji, ki nam je 19. aprila 2019 podelila Certifikat Voda iz pipe.

 

Ali je kloriranje vode dolgoročna rešitev?

Vodo kloriramo le na vodovodnem sistemu Radovna in Bohinjska Bela – ŽP. Na sistemih Obrne, Kupljenik in Zatrnik je že vzpostavljena obdelava vode z UV žarki. Vodo obdelujemo, saj moramo varovati tudi najbolj rizične skupine ljudi (otroke, starejše in ljudi z oslabljenim imunskih sistemom). Na vodovodnem sistemu Radovna se predvideva  vzpostavitev obdelave vode z ultravijolično svetlobo, trenutno je v fazi projektiranja.

 

Imeli ste obisk inšpektorja za vode, kaj je ugotovil?

Zdravstveni inšpektor pride na inšpekcijski pregled večkrat na leto. V primeru izrednih dogodkov ali če opazi določene nepravilnosti, se dodatno oglasi tudi telefonsko. Zadnji obisk smo imeli pred nekaj dnevi. Ob pregledu ni bilo ugotovljenih pomanjkljivosti. Temeljito smo pregledali tudi celotno situacijo v zvezi s trenutno problematiko v javnih medijih in ugotovili, da se ustvarja nepotrebni preplah.

 

Za konec bi radi še enkrat poudarili, da je voda, ki priteče iz pipe dobra za pitje. Ste jo že kdaj primerjali z vodo, ki ste jo pili na izletih in potovanjih? Zato bi radi prosili občane, naj ne povzročajo medijskih preplahov zaradi vode, ki je po vseh standardih primerna za uživanje. Prav tako bi jih prosili, naj razumejo, da mora biti voda primerna za uživanje tudi za ljudi iz zdravstveno ranljivih skupin ter da odgovornost zanje na koncu nosi izvajalec gospodarske javne službe. Ker smo prepoznali veliko zanimanja za to tematiko, vabimo vse na delavnico Od zajetja do pipe, ki jo pripravljamo v četrtek,  6. junija 2019 ob 11. uri na sedežu podjetja. Govorili bomo o vodovodnem sistemu, zagotavljanju zdravstveno ustrezne pitne vode in odgovorili na vaša vprašanja. Zaradi organizacije prostora so obvezne prijave na info@ibled.si.

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi