Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Popoldne bo na zahodu zmerno, ponekod občasno pretežno oblačno. Drugod bo precej jasno. Ponekod bo pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 25 stopinj C.
2°C | 22°C
petek, 20.10.2017
4°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
5°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
8°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 14°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Leto 2015 – leto investicij na Blejskem gradu...


NOVICE

| |
17.10.2015      00:07
A A

Leto 2015 – leto investicij na Blejskem graduFoto: Rožle Bregar
Foto: Rožle Bregar
Deli:

Velik obseg dokončanih prenovitvenih del,  novosti v grajski ponudbi  in podatki o obisku kažejo na to, da bo leto 2015 najuspešnejše, odkar se  Blejski grad in Festivalna dvorana nahajata v upravljanju Zavoda za kulturo Bled. Priprave na to so se s pridobivanjem projektne dokumentacije, izborom izvajalcev in promocijskimi aktivnostmi sicer začele že lani , a smo z dokončnimi odločitvami in začetki vseh najpomembnejših del vseeno počakali toliko časa, da je bilo jasno, da bo tudi letošnja sezona potekala normalno uspešno. V skladu s sprejetimi dolgoročnimi strateškimi načrti smo tako letos predvsem na gradu poskrbeli za nove pridobitve, ki bogatijo ponudbo in nam bodo v bodoče omogočale izvedbo dodatnih programov.


Najpomembnejša pridobitev je nova manjša dvorana na doslej neizkoriščenem podstrešju nad muzejem. V njej bomo izvajali razne predstavitve, projekcije, razstave in omogočali delo manjšim skupinam, ki si bodo grad izbrale bodisi za strokovna ali družabna srečanja. Viteška dvorana kot edini prostor, ki smo ga doslej imeli za te namene, bo tako razbremenjena in jo bomo lahko namenjali za večje število protokolarnih in drugih srečanj na višjem nivoju. Na muzejskem traktu in na kapeli smo poleg tega v celoti zamenjali  strešno kritino, postavili nov sistem obrambe pred udarom strele ,prav tako pa v celoti očistili in prenovili severno grajsko fasado.


Prisotnost gradbenega žerjava, ki nam je omogočal lažje transporte, smo izkoristili še za druga dela, ki bi jih sicer zaradi strmega dostopa težko izvedli. Na obeh terasah smo skupaj z novim najemnikom grajske restavracije, Hišo kulinarike Jezeršek, vgradili stabilna ležišča za stebre novih senčnih tend in zamenjali dotrajano panoramsko okno v restavraciji. Prav tako smo na grad dostavili novo transformatorsko postajo in izvedli več gradbenih del.


Tri novosti se nahajajo tudi  v  grajskih stolpih. V sobi v tretjem nadstropju okroglega renesančnega stolpa so strokovnjaki najprej restavrirali poslikave, nakar smo vanjo umestili spominsko razstavo o Arnoldu Rikliju ob priliki 160. letnice njegovega prihoda na Bled. Zelo zanimiva in tehnično dovršena pa je tudi predstavitev gorenjskih muzejev, ki se nahaja nadstropje više. Skupaj z Narodnim muzejem Slovenije smo predstavitev namenili obiskovalcem gradu, ki morda potrebujejo tudi namig, kaj na Gorenjskem še obiskati v času bivanja pri nas. Prav tako je prenovljena tudi protokolarna soba v  vhodnem stolpu, ki bo koristila predvsem pri organizaciji porok in kot manjši prostor za razgovore.


V skrbi za to, da bi se na gradu dobro počutili in o njem čim več izvedeli vsi obiskovalci, smo poskrbeli tudi za dve tehnični novosti. Ena je tipni vodnik za slepe in slabovidne, v fazi zaključevanja pa je tudi sistem audio vodenja, ki ga bo možno v 17 svetovnih jezikih naložiti na mobilne telefone novejše generacije. Začetek poskusnega delovanja načrtujemo za začetek meseca novembra.

Precej dela in sredstev je bilo vloženih tudi v obiskovalcu sicer nevidno infrastrukturo v grajskih stavbah  ter v urejevanje okolice. Popolnoma je prenovljen velik del elektroinstalacij, celotno področje gradu je pokrito z brezžičnim internetnim omrežjem, prav tako smo v večino prostorov namestili varnostni, protipožarni  in video nadzorni sistem. V okolici gradu smo v okviru urejevanja odstranili vsa od žleda in lubadarja poškodovana drevesa in skrbeli za čistočo na dostopnih poteh.


V vse navedene aktivnosti smo vložili več kot pol milijona evrov, ki smo jih pridobili zahvaljujoč dobremu obisku Blejskega gradu v teku letošnjega leta. V želji, da pridobitve predstavimo tudi vam, bomo dne 30.10.2015 od 15.00 ure dalje organizirali prireditev » Odprta vrata Blejskega gradu« . Obiskovalci si bodo grad in njegovo dopolnjeno ponudbo v tem času lahko ogledali brezplačno.

Dobrodošli ! 

Matjaž Završnik

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.10.2017 | Ostalo
Nega okrasnih lesnatih rastlin
20.10.2017 | Kultura
Glasbena pravljica Šest Kužkov
20.10.2017 | Kultura
Bonton za male lumpe
20.10.2017 | Tečaji in delavnice
Kostanjeve jedi
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
NAREDIMO SI NAJBOLJŠE MILO«
26.10.2017 | Ostalo
Odkrito o teorijah zarot
27.10.2017 | Šole in vrtci
Knjižnica v gozdu
19.10.2017 | Ostalo
Nega okrasnih lesnatih rastlin
20.10.2017 | Kultura
Glasbena pravljica Šest Kužkov
20.10.2017 | Kultura
Bonton za male lumpe
20.10.2017 | Tečaji in delavnice
Kostanjeve jedi
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo