Logo MojaObčina.si
JUTRI
29°C
12°C
SRE.
30°C
13°C
Oceni objavo

Iz Blejskega jezera potegnili za pol tone odpadkov


Društvo za podvodne dejavnosti Bled je pod okriljem Slovenske potapljaške zveze in v sodelovanju z Ribiško družino Bled, Občino Bled in Infrastrukturo Bled danes izvedlo zdaj že tradicionalno 28. čistilno akcijo Blejskega jezera in njegove okolice.

 

V tradicionalni akciji čiščenja Blejskega jezera in njegovih obrežij so že 28. leto zapored združili moči DPD Bled in ostali klubi Slovenske potapljaške zveze ob podpori Občine Bled, Ribiške družine Bled, Infrastrukture Bled, blejskih gasilcev, reševalcev in okoljevarstvenikov. Več kot 50 prostovoljcev je jezero in njegovo okolico očistilo za približno pol tone odpadkov, med katerimi so se znašli tudi prometni znaki, gume in kolesa, hkrati pa so iz jezera odstranjevali invazivno tujerodno školjko potujočo trikotničarko.

Predsednik blejskega društva Janez Andrejc je še preden so potapljači in potapljačice skočili v vodo dejal, da upa, da bodo iz jezera potegnili vse odpadke, ki so se znašli v vodi in da jih bo čim manj. »Lansko leto namreč na Bledu ni bilo toliko obiskovalcev, kot smo jih bili vajeni prejšnja leta, zato pričakujemo manj smeti v vodi«. Želja se mu žal ni uresničila, saj so iz vode potegnili za okoli pol tone različnih odpadkov.

Kljub epidemiji so blejski potapljači v okviru društva in reševalne službe, ki jo opravljajo, vseskozi delovali normalno.

»Naša reševalna enota ne usposobljena in trenira tedensko, prav tako smo mi tedensko v vodi zaradi školjk, naša naloga pa je tudi, da nenehno opazujemo, kaj se z jezerom dogaja.«

Društvo za podvodne dejavnosti Bled pa je pred kratkim opravilo izjemno pomembno nalogo, namreč pregledalo je vsak centimeter natege. »Vsak centimeter natege je posnet, delali smo celo poletje, ogromno ur smo preživeli pod vodo, potem pa smo še analizirali podatke. Tako smo dokazali, da natega deluje,« je povedal predsednik društva Andrejc.

Blejski potapljači pa nadzirajo tudi invazivno školjko, ki se je naselila v jezero. »Školjka je pod kontrolo, ni pa mogoče reči, da smo jo iztrebili, ker se še pojavlja na različnih koncih jezera. Takoj ko jo zaznamo, jo odstranimo, jezero pa pregledujemo tedensko.«

Predsednik Slovenske potapljaške zveze, dr. Mitja Slavinec je dejal, da gre za najstarejšo ekološko akcijo v Sloveniji. »Akcija je pomembna, saj potapljači z njo naredimo zelo veliko, da je Blejsko jezero bolj čisto, še večji doprinos in prispevek akcije pa je sporočilo, ki ga prinaša. To pa je, da moramo prav vsi skrbeti za vode, da ne mečemo odpadkov vanje, kajti potapljači ne moremo nikoli pobrati toliko smeti, kot jih lahko ljudje zmečemo v vodo.«

Predsednik komisije za ekologijo Slovenske potapljaške zveze in član DPD Bled Marko Gajić se je po zaključeni akciji zahvalil vsem prostovoljcem in dejal: »Želimo si ohraniti naš naravni vodni biser, da ga bodo lahko občudovale in v njem uživale tudi prihodnje generacije. Poleg odpadkov smo letos iz jezera odstranjevali tudi tujerodno školjko potujočo trikotničarko, saj s tem prispevamo k uravnoteženosti jezerskega ekosistema.«

Potapljače je pozdravil tudi blejski župan Janez Fajfar.

 

Podjetje Spar Slovenija s kampanjo Razmišljaj EKOlogično potapljače pri čiščenju slovenskih voda podpira že pet let.

Oglejte si tudi