Dan reformacije je v Sloveniji dela prost dan. Obeležuje se 31. oktobra in je posvečen reformaciji, verskemu, družbeno-političnemu in kulturnemu gibanju v 16. stoletju, ki je Slovencem prineslo prve tiskane knjige v slovenščini, prvo slovnico in s tem slovenski knjižni jezik. Najvplivnejši slovenski predstavnik reformacije je bil Primož Trubar, ki je bil avtor prvih natisnjenih knjig v slovenščini, Katekizma in Abecednika (obe sta izšli leta 1550). Prva Trubarjeva knjiga, leta 1550 natisnjeni "Katekizem", in zadnja leta 1595 po njegovi smrti izdana "Hišna postila", sta obenemm začetni in končni mejnik skoraj polstoletnega bogatega slovenskega protestantskega slovstva. V celoti ga sestavlja 55 del. Temu slovstvu je prispeval Trubar izjemen delež 26 knjig.
Kaj pomeni Primož Trubar za Slovence je prebrati tudi v knjigi "Črna umetnost", kjer se Janez Rozman, mojster te umetnosti z repliko Gutenbergovega tiskarskega stroja, vedno znova, v obuditev te izredno dragocene dediščine, vrača v "njegovi opravi" in z vso tehniko v ročno izdelavo "Abecedriuma". Velik poklon gre tudi g. Janezu Rozmanu, ki mu je še kako mar za slovensko besedo in ljubezen do domovine.
Naj ne bo "Dan reformacije" za vse nas samo prost dan, prepustimo se zgodovini, dediščini Primoža Trubarja ter ostalih pomembnežev in obiščimo njegov rojstni kraj, pojdimo v knjižnice, ozavestimo pomembnost tega praznika in ne pozabimo na naš slovenski jezik.