Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
2°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 20°C
četrtek, 26.10.2017
5°C | 20°C
petek, 27.10.2017
7°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Umetniki za karitas jubilejno


VERSKE, UMETNOST

| |
27.08.2014      10:48
A A

Umetniki za karitas jubilejno


V organizaciji Škofijske karitas Koper je na Sinjem vrhu nad Ajdovščino od 18. do 22. avgusta 2014 potekala 20. mednarodna likovna kolonija Umetniki za karitas. Geslo kolonije in prodajnih razstav 2014/2015 je: »Tujec sem bil in ste me sprejeli!« (Mt. 25/35) Izkupiček prodanih del bo namenjen pomoči tujcem.


Deli:

V 20. koloniji so ustvarjali slikarski zakonski pari, ki so sodelovali v preteklih kolonijah: iz Slovenije: Irena Jeras Dimovska in Boge Dimovski; Silva Karim in Azad Karim; Marta Jakopič Kunaver in Matej Kunaver; Polona Kunaver Ličen in David Ličen; Maša Bersan Mašuk in Nikolaj Mašukov; Klementina Golija in Klavdij Tutta; iz tujine: Sumyko Kyohara in Jože Stražar iz Švedske, Susanne Gimbel Kortan in Helmut Kortan iz Avstrije; Ana Marija Botteri Peruzović in Hrvoje Marko Peruzović iz Hrvaške.

Iz tega druženja je nastalo 48 slik v vrednosti 36.000 evrov.Med samo kolonijo in ob dnevu odprtih vrat so se pridružili še strokovni sodelavci, udeleženci preteklih kolonij in ljubiteljski slikarji, ki so darovali 110 likovnih del.

Tako je v celotnem dogajanju nastalo 158 likovnih del v skupni vrednosti skoraj 50.000 evrov.

Projekt Umetniki za karitas je sestavljen iz treh delov: Mednarodna likovna kolonija, kjer se zadnji teden v avgustu na Sinjem vrhu nad Ajdovščino zbere 10 akademsko izobraženih ali drugače uveljavljenih likovnih ustvarjalcev iz Slovenije in tujine. Ob dnevu odprtih vrat se jim pridružijo še udeleženci preteklih kolonij in likovni ustvarjalci, ki želijo za namen kolonije podariti svoje likovno delo. Izbor likovnih ustvarjalcev opravi strokovni svet kolonije. V katalogih dosedanjih kolonij je zapisanih že 1377 imen avtorjev, nastalo je 2.138 likovnih del, od katerih je dve tretjini že prodanih.

Potujoče prodajne razstave imajo namen ozaveščanja ljudi o umetnikih današnjega časa, prinašati mednje sporočilo lepote, obenem pa tudi opozarjati na stiske, ki jih pri Karitas zaznavamo kot najbolj aktualne, torej prinašati sporočilo dobrote. Vsako leto je približno 10 do 12 prodajnih razstav. V vseh teh letih jih je bilo že več kot 200, poleg slovenskih krajev redno obiskujemo še Trst in Gorico, obiskali pa smo tudi Sarajevo, Dunaj in Bruselj.

Namen prodaje likovnih del je tretja faza dogajanja, vsako leto je izkupiček namenjen blažitvi neke stiske (matere, otroci, družine, brezposelni, brezdomci, zasvojeni …), pomemben je moto kolonije, ki prenaša med ljudi sporočilo določene problematike in vabi k čutenju.

Ob dvajseti koloniji smo se odločili, da pozornost namenimo tujcem, ki so v celem svetu najbolj ogrožena populacija. Izziv za to so bile besede papeža Frančiška ob obisku Lampeduse, zato tudi moto kolonije in prodajnih razstav: »Tujec sem bil in ste me sprejeli«.

Likovna dela bodo na Sinjem vrhu razstavljena do 15. septembra, kjer bo tudi možnost nakupa ali rezervacije, potem pa se začne njihovo potovanje. Naslednja razstava je predvidena 30. septembra v Kapucinskem samostanu v Rimu, 21. novembra na dvorcu Zemono pri Vipavi, decembra 2014 pa v galeriji Ars v Gorici.

Jožica Ličen, voditeljica projekta Umetniki za karitas




0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.10.2017
Danes ni dogodkov.
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.