Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno.
15°C | 30°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 27°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 27°C
petek, 30.06.2017
17°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
30°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Prvi adventni večer posvečen Alojziju ......


VERSKE

| |
10.12.2013      20:41
A A

Prvi adventni večer posvečen Alojziju Filipiču – duhovniku, botaniku, domoljubu


V četrtek, 5. decembra so se v avditoriju Škofijske gimnazije Vipava začeli letošnji adventni večeri Kluba krščanskih izobražencev Ajdovščina


Irena Breščak
Irena Breščak
Deli:

Življenje duhovnika Alojza Filipiča je predstavila Irena Breščak, profesorica biologije na Škofijski gimnaziji Vipava

in varuhinja dragocene zapuščine -  Filipičevega herbarija. Skoraj deset let že stopa po poteh njegovega življenja; od rodne Ravnice mimo postojank duhovniškega delovanja do Batuj, kjer so tekla najbolj plodna leta njegovega botaničnega udejstvovanja.  V raziskovanje rastlin ga je uvedel tržaški botanik Carlo Zirnich. Na svojih poteh po naravi je nabiral rastline na Vipavskem, po Nanosu in Snežniku, Trnovskem gozdu, Julijskih Alpah in v Istri. Posvetoval se je s priznanimi botaniki: Karlom Kocjančičem, Angelo Piskernik ter Maksom in Tonetom Wrabrom; sodeloval pa je tudi z botaniki iz Nemčije. Leta 1958 je v Proteusu objavil avtorski prispevek  Mala Lazna - botanični vrt Trnovskega gozda.

Njegov prvi herbarij iz obdobja od konca prve do konca druge svetovne vojne je bil uničen ob bombardiranju Grgarja leta 1945, drugega pa je zapustil Malemu semenišču v Vipavi. Vsebuje več kot 3000 herbarijskih pol. V jubilejnem letu - 50-letnici njegove smrti, ki jo obeležujemo ravno konec decembra, je na državni praznik, 25. junija 2013, zagledala luč sveta knjižica "Alojzij Filipič" v zbirki Graditelji slovenskega doma pri založbi Ognjišče. Poleg tega je do konca decembra na ŠGV na ogled razstava dela Filipičevega herbarijskega gradiva, mogoče pa je tudi kupiti omenjeno knjižico. Adventni večer so popestrili recitator Primož Erjavec in pevci Moškega pevskega zbora Lipa iz Ravnice pod vodstvom Filipičevega prapranečaka Andreja Filipiča z ubranim petjem slovenskih pesmi. 

Moderatorka večera: Nadja Pregeljc

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.