Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.09.2018

jasno
Ponoči bo pretežno jasno. Na Primorskem bo pihala šibka do zmerna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 6, ob morju okoli 11°C.
6°C | 20°C
sreda, 24.09.2018
16°C | 21°C
četrtek, 26.09.2018
3°C | 19°C
petek, 27.09.2018
2°C | 25°C
sobota, 28.09.2018
8°C | 28°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.9.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Umovadba za bistre možgane v poznih letih


NOVICE

| |
17.04.2018      14:23
A A

Umovadba za bistre možgane v poznih letihDeli:

Starejši kot smo vse bolj si želimo upočasniti proces staranja, tako fizičnega kot umskega. Ne nazadnje je temu namenjena cela vrsta ponudb aktivnosti za starejše, s katerimi je, tako s ponudniki kot aktivnostmi, bogata tudi 'ajdovska scena', če uporabim priljubljen izraz.

S tem, kako upočasniti proces umskega staranja, pa se ukvarja tudi dr. Vojko Kavčič, sicer doma iz Komna, ki deluje na Institute of Gerontology Wayne State University v Detroitu (ZDA). Napisal je knjigo Umovadba za bistre možgane v poznih letih, v kateri opisuje ustroj in delovanje možganov ter tudi skrb zanje. Možgani so najslabše raziskan del našega telesa, ogromno se vlaga v raziskovanje najraznovrstnejših bolezni in zdravil zanje, delovanje možganov pa še zmeraj najmanj razumemo. Nova dognanja na tem področju kažejo, da so možgani še vedno sposobni tvoriti  nove nevrone in tudi možnost nastajanje novih sinaps. Prav v to smer gredo tudi nove raziskave.

Samo staranje je proces, ki, če ni kašnih nesreč ali nepredvidenih drugih dogodkov, doleti vsakega človeka. Lahko je običajno, t.j. v mejah pričakovanega, lahko pa je tudi uspešno, ko ni opaziti bistvenih sprememb funkcij in rečemo, da nekdo 'zgleda mlajši'. Staranje neizogibno pripelje do umskega upada, ki vodi do nelagodnosti in strahu: ali je to normalno ali pa je že znanilec kakšnega patološkega pojava. Pomembno je ohraniti umske sposobnosti v pozna leta, skozi celotno življenje. To storimo tako, da skrbimo za:

  • zdrav življenjski slog (kar je dobro za srce je dobro za možgane)

  • zdravo prehrano (mediteranska dieta, pomembna restrikcija: jesti mnogo manj!))

  • telesno, fizično aktivnost

  • kognitivno stimulacijo – umovadba

  • socialno angažiranost (vključitev v lokalne socialne mreže in društva)

  • primerno obvladovanje stresa

  • primerno spanje

Umovadba je vodena aktivnost z različnimi umskimi nalogami, ki so narejene z namenom  krepitve specifičnih umskih sposobnosti. Okrepila naj bi naše možgane in s tem tudi naš um. Če želimo izboljšati um, moramo poleg rednih, običajnih dnevnih opravil, možgane angažirati še z dodatnimi aktivnostmi. Samo to dodatno angažiranje možganov vodi v krepitev možganskih mrež in povečanje umske rezerve. Pomembno je prav to dodatno angažiranje, torej tisto, kar ni rutina, zato poskušajmo nekaj novega: branje, ples, igranje kart, petje, učenje glasbenega inštrumenta, tujega jezika…

Umovadba je protektivna, ohranja  boljše umske zmožnosti in kvaliteto in zadovoljstvo v življenju.  
"Pomembno pa je, da vadimo resno, redno in zavzeto, kajti brez trdega dela in truda ni uspeha," pravi dr. Vojko Kavčič.
Zdenka Žigon
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 200
Izšla: 31.08.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
September 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
26.09.201 | Ostalo
Terenska krvodajalska akcija v Vipavi
26.09.2018 | Tečaji in delavnice
Delavnica kreativnega pisanja

Bodite prvi pri oddaji mnenja.