Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 24.06.2017

delno oblačno
Danes bo deloma sončno s popoldansko spremenljivo oblačnostjo. Sredi dneva in popoldne bodo nastale krajevne nevihte. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 29 do 34 stopinj C.
19°C | 34°C
nedelja, 25.06.2017
20°C | 32°C
ponedeljek, 26.06.2017
17°C | 31°C
torek, 27.06.2017
17°C | 32°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 31°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 9h
V večjem delu Slovenije bo danes toplotna obremenitev še visoka.
19°C
34°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Paklenica, kjer se spajata mirni Jadran in ......


ŠPORT, TURIZEM

| |
11.06.2014      11:28
A A

Paklenica, kjer se spajata mirni Jadran in divji Velebit


Bilo je sredi noči ali za jutranje tipe zgodnje jutro 24. maja 2014, ko smo na ajdovski avtobusni postaji napolnili manjši avtobus in se odpeljali na pot. Naš cilj je bil tokrat Nacionalni park Paklenica, kjer se spajata mirni Jadran in divji Velebit. Sončni vzhod nam je na poti odkrival čudovite zalive vzdolž jadranske magistrale.


Deli:

Kar precej dremavi smo še bili, ko se je avtobus ustavil v Starigradu, natančneje na izhodišču v Veliki Paklenici. Vreme in čudovita narava sta nas spodbudila, da smo kar hitro vzeli pot pod noge in se vztrajno vzpenjali po kamnitem pobočju. Sonce je za ta čas močno pripekalo, zato nam je naš prvi cilj prišel še kako prav. Špilja Manita peć  je 175 metrov dolga podzemna jama s kapniki na zahodnem pobočju kanjona Velika Paklenica. V spomin se nam je vtisnila po čudovitih kapniških umetninah, pa tudi lepo ohladila nas je. Spustu do kanjona je sledil vzpon na Crni vrh (1110 m). Dobro označene strme steze skozi gozd kar ni hotelo biti konec. Utrujenost je bila na vrhu pozabljena ob lepem razgledu na Velebitski kanal na eni ter velebitske vrhove na drugi strani. Čakal naš je še spust do Ivančevega doma, kjer smo se okrepčali, odpočili in prenočili. 

Zgodaj zjutraj naslednjega dne je prva skupina krenila na daljšo pot na Vaganski vrh (1757 m), najvišjo točko Velebita. Druga skupina se je nekoliko pozneje podala na Anića kuk, ki nas je s svojimi borimi 720 metri presenetil. Potrebnih je bilo kar nekaj plezalnih spretnosti, da smo na vrhu lahko uživali ob čudovitem razgledu na morje in otoke na eni, ter gore na drugi strani. Še previden spust v dolino in že smo se lahko ohladili v morju. Ko se nam je na obali pridružila še druga skupina, smo se prijetno utrujeni odpeljali proti domu.

Na poti nazaj so se v naše misli pogosto prikradli utrinki spominov na čudoviti samotni svet južnega Velebita in na neverjetne prvinsko ohranjene naravne lepote z le rahlim pridihom dela človeških rok.

Marta Benko
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.