Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

oblačno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 18°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 18°C
torek, 24.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
18°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Obiskali smo Belo krajino


TURIZEM

| |
24.09.2014      16:59
A A

Obiskali smo Belo krajino


V soboto, 20. septembra, smo se člani Kluba krščanskih izobražencev iz Ajdovščine še z nekaterimi drugimi udeležili kulturno duhovne ekskurzije v Belo krajino. Bele breze, vinogradi, pisanice, zeleni Jurij, prijazni ljudje, vse to in še kaj daje pečat tej deželi med Kolpo in Gorjanci.


Romarska cerkev Marijinega imena na Žežlju
Romarska cerkev Marijinega imena na Žežlju
Deli:
Najprej smo obiskali župnijsko cerkev sv. Križa v Vinici. V osnovi je gotska stavba iz začetka 16. stoletja in je bila v prvi polovici 18. stoletja prezidana  v baročnem stilu. Slika na glavnem oltarju – povišanje sv. Križa je delo našega rojaka Antona Cebeja. Po sv. maši smo si  ogledali  spominsko sobo slovenskega pesnika in prevajalca Otona Župančiča. V viniškem narečju smo prisluhili zanimivemu prizoru iz vsakdanjega življenja ter interpretaciji Župančičeve pesmi Ciciban in čebela. 

Sledil je krajši vzpon na 334 visok hrib Žeželj, kjer stoji božjepotna cerkev Marijinega imena z eno najlepših baročnih oprem. Glavni oltar ima kar tri nadstropja z nišami, iz katerih nas pozdravljajo najbolj znani ljudski svetniki in priprošnjiki. Kraj, kjer stoji cerkev, je bil naseljen že v prazgodovini. Tu je dobra razgledna točka po vsej pokrajini ob Kolpi. Pravijo, da je bila cerkev zidana v davnih časih po zaobljubi. V času turških vpadov so ljudje iskali pomoč pri žeželjski Mariji.

Po dobrem kosilu v domači gostilni Lanterna smo se odpeljali v znamenito romarsko središče Tri fare v naselje Rosalnice pri Metliki. Romarski kompleks se odlikuje po treh gotskih cerkvah, stisnjenih znotraj visokega pokopališkega obzidja. Cerkve stojijo vzporedno ena zraven druge: severna cerkev je posvečena Žalostni Materi božje iz konca 14. stoletja, srednja je cerkev Glej človek s konca 15. stoletja, južna pa cerkev Lurške Matere božji iz začetka 16. stoletja.

Belokrajnci, kot sami pravijo pozabljeni in oddaljeni od državnega centra, so gostoljubni ljudje, ponosni na svojo pokrajino, so nam polepšali sobotni dan. Mi pa smo spoznali nove naravne in kulturne bisere naše domovine.

Niko Ličen
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.