Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.06.2017

pretežno oblačno
Danes bo večinoma sončno, predvsem popoldne bodo krajevne nevihte, ki bodo lahko tudi močnejše. Manj verjetne bodo na Primorskem. Pihal bo zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 36 stopinj C.
18°C | 32°C
sobota, 24.06.2017
19°C | 35°C
nedelja, 25.06.2017
19°C | 33°C
ponedeljek, 26.06.2017
18°C | 33°C
torek, 27.06.2017
17°C | 30°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 6h
Sredi dneva in popoldne bo v večjem delu Slovenije velika toplotna obremenitev.
18°C
32°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Obiskali smo Belo krajino


TURIZEM

| |
24.09.2014      16:59
A A

Obiskali smo Belo krajino


V soboto, 20. septembra, smo se člani Kluba krščanskih izobražencev iz Ajdovščine še z nekaterimi drugimi udeležili kulturno duhovne ekskurzije v Belo krajino. Bele breze, vinogradi, pisanice, zeleni Jurij, prijazni ljudje, vse to in še kaj daje pečat tej deželi med Kolpo in Gorjanci.


Romarska cerkev Marijinega imena na Žežlju
Romarska cerkev Marijinega imena na Žežlju
Deli:
Najprej smo obiskali župnijsko cerkev sv. Križa v Vinici. V osnovi je gotska stavba iz začetka 16. stoletja in je bila v prvi polovici 18. stoletja prezidana  v baročnem stilu. Slika na glavnem oltarju – povišanje sv. Križa je delo našega rojaka Antona Cebeja. Po sv. maši smo si  ogledali  spominsko sobo slovenskega pesnika in prevajalca Otona Župančiča. V viniškem narečju smo prisluhili zanimivemu prizoru iz vsakdanjega življenja ter interpretaciji Župančičeve pesmi Ciciban in čebela. 

Sledil je krajši vzpon na 334 visok hrib Žeželj, kjer stoji božjepotna cerkev Marijinega imena z eno najlepših baročnih oprem. Glavni oltar ima kar tri nadstropja z nišami, iz katerih nas pozdravljajo najbolj znani ljudski svetniki in priprošnjiki. Kraj, kjer stoji cerkev, je bil naseljen že v prazgodovini. Tu je dobra razgledna točka po vsej pokrajini ob Kolpi. Pravijo, da je bila cerkev zidana v davnih časih po zaobljubi. V času turških vpadov so ljudje iskali pomoč pri žeželjski Mariji.

Po dobrem kosilu v domači gostilni Lanterna smo se odpeljali v znamenito romarsko središče Tri fare v naselje Rosalnice pri Metliki. Romarski kompleks se odlikuje po treh gotskih cerkvah, stisnjenih znotraj visokega pokopališkega obzidja. Cerkve stojijo vzporedno ena zraven druge: severna cerkev je posvečena Žalostni Materi božje iz konca 14. stoletja, srednja je cerkev Glej človek s konca 15. stoletja, južna pa cerkev Lurške Matere božji iz začetka 16. stoletja.

Belokrajnci, kot sami pravijo pozabljeni in oddaljeni od državnega centra, so gostoljubni ljudje, ponosni na svojo pokrajino, so nam polepšali sobotni dan. Mi pa smo spoznali nove naravne in kulturne bisere naše domovine.

Niko Ličen
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.