Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 18.10.2018

pretežno jasno
Zvečer bodo padavine ponehale. Ponoči se bo deloma zjasnilo, proti jutru bo v notranjosti Slovenije nastala megla ali nizka oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 11, na Primorskem do okoli 14 °C.
12°C | 24°C
petek, 17.10.2018
12°C | 23°C
sobota, 19.10.2018
11°C | 24°C
nedelja, 20.10.2018
9°C | 24°C
ponedeljek, 21.10.2018
9°C | 18°C
Opozorila
Sreda, 17.10.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
24°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Stara pripovedka v novi preobleki


KULTURA

| |
21.09.2018      10:42
A A

Stara pripovedka v novi preobleki


Kulturna dediščina je v Sloveniji zelo bogata in tudi Vipavska dolina ne zaostaja na tem področju. Tako ima vsaka vas svoj glas, ali bolje rečeno, cel kup ljudskih zgodbic, pripovedk in svojega lastnega izročila.


Deli:

Tudi v Vrtovinu se iz roda v rod prenašajo zgodbe naših babic, v katerih je vse polno zmajev, princes, hudičev in kač, in tako je letos svojo zgodbo predstavil Jože Gulje v novi slikanici z naslovom 'Zmaj pod Kucljem'. Tjaša Gerželj Kobol je s svojim talentom poskrbela za ilustracije, tehnično obdelavo pa je pripravil Dominik Kobol.

Slikanica je vila prvič predstavljena na tradicionalni 'šagri' na Marijino vnebovzetje v Vrtovinski osnovni šoli.

Zgodba govori o nastanku izvira Privrat nad Vrtovinom, ki naj bi nastal, ko so Vrtovinci pred daljnimi časi ukanili požrešnega zmaja, ki je ponesreči v svoji bolečini ustvaril izvir, ki teče še danes. Za celotno zgodbico pa bo treba odpreti knjigo ter si jo prebrati.

/Naslednje jutro, ko je že pospravil svoj obrok, je namesto, da bi mirno dremal, odletel proti najbližjim hišam. Podgorci, kakor se je že takrat pravilo prebivalcem zgornjega Vrtovina, so se ravno odpravljali k vsakdanjim opravilom. Jutranja rosa se je že osušila in nameravali so raztrositi seno, ki so ga prejšnji večer pospravili v kope. Ko je zmaj videl, kaj nameravajo je iz gobca bruhnil ogenj in zažgal nekaj kop sena. Potem je jezno zatulil: "Odslej mi boste vsak dan prinesli po enega ovna, kozla in tele." Še dvakrat ali trikrat je bruhnil ogenj in izginil nekje za Kucljem, od koder je prišel./


D. Kobol

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 201
Izšla: 05.10.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
24.10.2018 | Tečaji in delavnice
ŠOLA ZA STARŠE 2018

Bodite prvi pri oddaji mnenja.