Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Danes bo na Primorskem ter deloma na Notranjskem zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno, jutranja megla se bo ponekod zadržala še dopoldne. Proti poldnevu bo začel pihati jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 24 stopinj C.
8°C | 21°C
četrtek, 19.10.2017
7°C | 21°C
petek, 20.10.2017
9°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
12°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 19°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
21°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Jaslice in štefanovo v društvu DOLI


KULTURA, DRUŠTVA

| |
14.01.2015      23:22
A A

Jaslice in štefanovo v društvu DOLI


Prazniki so mimo, vse se je že utirilo v običajne delovne tirnice, mi smo pa še kar malo pod vtisom božičnih jaslic in žegnanja konj.


Jaslice v Batičevi hiši
Jaslice v Batičevi hiši
Deli:

V Društvu DOLI smo se že drugo leto odločili, da smo v Batičevi hiši naredili jaslice, tako kot so jih delali nekoč, tja daleč pred sto leti. Namesto današnje novoletne jelke so imeli brin in namesto balončkov so na brinu viseli orehi, pastirčki pa so bili iz lesa.

Moška družba je poskrbela, da je bilo v hiši prav prijetno, saj je na ognjišču prasketal ogenj, skuhali so čaj in pripravili kuhano vino, zato smo zvečer kar malo posedeli okrog ognjišča in čakali na polnočnico.

Še bolj praznično vzdušje je pripravila Loredana Zega, ker nam je ob ognjišču prebirala Lokavške pravljice iz knjige, ki jo je napisala v različnih kaligrafskih pisavah. Knjiga je umetniška mojstrovina, o kateri bomo še pisali.

Loredana je iz te, ročno napravljene knjige, prebirala pravljice dva dni pred božičem tudi lokavškim otrokom.

Za božič pa smo se odpravili kar h kapelici svetega Krištofa, ki stoji ob stari Ressljevi cesti nad Slokarji in si tudi tu ogledali jaslice, ki sta jih postavila Alenka in Branko.

In že je tu 26. december, dan sv. Štefana – zavetnika konj, ko v Društvu DOLI že vrsto let organiziramo vse potrebno za obred 'žegnanja' v Vipavi - ob cerkvi sv. Štefana.

Konjeniki so se začeli zbirati že kmalu po deveti uri, zbralo se jih je več kot 60  in po maši je upokojeni škof  Metod Pirih poskrbel za obred 'žegnanja'. Po običaju konjeniki tri krat v sprevodu obkrožijo cerkev; najprej dobijo blagoslov, nato kruh in sol. Konjeniki pa dobijo vino. Obiskovalcev je bilo veliko, kar je normalno, saj je videti toliko konj v povorki prava paša za oči. Kulturni program so z glasbo popestrili Pritrkovalci Lokavec, tako da so ljudje kar dvojno uživali.

Praznik sv. Štefana je imel včasih večji  pomen, saj prav tako kot božič prinaša med ljudi sporočilo miru, veselja, upanja, želje po dobri letini, zdravje živine in ljudi.

Ker smo v mislih še vedno v prazničnih dogodkih, želimo tudi bralcem Latnika veliko miru, veselja, upanja in zdravja.

V Društvu DOLI smo zelo aktivni, zato bi vam radi sporočili, da bomo konec januarja 2015 nastopali tudi na sejmu Alpe  - Adria v Ljubljani, kjer se bo pod našim okriljem predstavila Vipavska dolina.

Obeležili bomo tudi praznik kulture – 8. februar, ko bomo 7. februarja  v dvorani Edmunda Čibeja v Lokavcu pripravili proslavo z naslovom 'Kultura malo drugače' - v sodelovanju z Medobčinskim društvom slepih in slabovidnih iz Nove Gorice, otroki iz OŠ Danila Lokarja – podružnica Lokavec, KS Lokavec in slavnostnim govornikom dr. Evgenom Bavčarjem.

Prav vse vabimo, da se nam pridružite v Ljubljani in v Lokavcu.

Nada Blažko
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.