Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.07.2018

delno oblačno
Popoldne bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Nastalo bo nekaj ploh in neviht. Zapihal bo veter severnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 25 do 30 °C.
17°C | 31°C
sreda, 18.07.2018
16°C | 33°C
četrtek, 19.07.2018
16°C | 34°C
petek, 20.07.2018
17°C | 33°C
sobota, 21.07.2018
18°C | 32°C
Opozorila
Torek, 17.7.2018 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
31°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila Društva

10. marec - praznik moških


DRUŠTVA

| |
08.03.2018      15:38
A A

10. marec - praznik moških


Vsako leto 8. marca svet praznuje ekonomsko, politično in socialno enakopravnost in dosežke žensk. Bog ne daj, da kdo pozabi svoji dragi ob mednarodnem dnevu žena podariti rdeči cvet. Kaj pa moški? Kdaj se dame spomnimo in jih počastimo, razveselimo?


Deli:

V Hiši Malorca Ajdovščina, zaposleni skupaj s prostovoljci, izkoristimo vsako priložnost, da ustvarimo prijetno vzdušje med našimi uporabniki in tokrat smo se spomnili na 10. marec. Na ta dan namreč v krščanstvu obhajamo god štiridesetih mučenikov – praznik moških.

Zgodovina uči, da je bilo štirideset mučenikov oz. mučencev štirideset vojakov XII. legije imenovane 'Legio fulminata Melitensis' iz časa vladavine cesarja Licinija (308-324), ki je po sporu s Konstantinom I. Velikim z odlokom vojakom ukazal, naj se krščanstvu odrečejo ali pa jih čaka smrt. Štirideset se jih je ukazu uprlo in v najhujši zimi leta 320 naj bi jih odpeljali ob kopališče mesta Sebasta v Mali Armeniji, danes Siwas v Turčiji, kjer jih je čakala smrt v ledeno mrzli vodi. Za tiste, ki bi se želeli spreobrniti v zadnjem trenutku, je bila pripravljena topla kopel. Eden od vojakov je želel izkoristiti rešilno bilko, a zaradi nenadne spremembe temperature je takoj umrl. Njegovo mesto je prevzel prisotni stražar, ki se je priznal za kristjana ter se vojakom pridružil v smrti. Kljub temu, da so vojaki v oporoki, spisani v zaporu, zahtevali, da se jih pokoplje v Sareimu pri Zeli (danes Kyrklar v Mali Aziji), se njihova želja ni uresničila. Trupla so sežgali in pepel raztresli v reko, da bi tako uničili vsak spomin na mučence.

Tradicija zapoveduje, da naj bi na ta dan moški v dar prejeli suhe slive, trnje in klobaso, v opomin, da se mučeništvo v njihovem življenju še vedno dogaja. Ker pa je trnja v življenju dovolj, smo se punce odločile, da si naši fantje zaslužijo zgolj klobaso, kot simbol zahvale za vse trenutke, ko se skupaj nasmejemo in pozabimo na vsakdanje peripetije. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!