Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 19.10.2018

jasno
Ponoči se bo povsod razjasnilo, po nižinah v notranjosti bo večinoma nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 10, na Primorskem ob šibki burji okoli 12.
11°C | 25°C
sobota, 20.10.2018
9°C | 24°C
nedelja, 21.10.2018
9°C | 22°C
ponedeljek, 22.10.2018
9°C | 20°C
Opozorila
Četrtek, 18.10.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
25°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

MoPZ Vinograd prepeval v Nišu


DOGODKI

| |
26.06.2018      9:23
A A

MoPZ Vinograd prepeval v NišuDeli:
V mesecu maju so na obisk v Vrtovin prišli predstavniki Slovenske kulturne skupnosti France Prešeren iz Niša v Srbiji. To je nevladna organizacija, ustanovljena oktobra 2004 s ciljem, da povezuje ljudi slovenskega porekla in vse, ki jim je Slovenija pri srcu. Trenutno imajo 260 članov. Cilj delovanja društva je ohranjanje tradicionalnih vrednot slovenskega naroda, učenje slovenskega jezika, ohranjanje aktivnih vezi z matično domovino Slovenijo in ohranjanje vezi med slovenskim in srbskim narodom. Pevski zbor Vinograd iz Vrtovina se je v mesecu juniju odzval na povabilo SKS France Prešeren iz Niša in tam predstavil Vrtovin in Slovenijo s pesmijo. Saj pesem vzbuja spomine in tista najtoplejša čustva, ki jih premore človek. Ljubezen do drugih, do narodov, domovin in zgodovine. Skupaj smo zapeli lepe slovenske pesmi, saj v naša srca prinesejo veselje in spodbudo. Na amfiteatru na pomolu reke Nišave je zbor Vinograd zapel nekaj domoljubnih slovenskih pesmi in srbsko pesem Tamo daleko za vse mimoidoče. To je himna o trpljenju srbskih vojakov katero prepeva srbski vojak, ki se bori za svojo zemljo.

Poleg prepevanja in druženja smo seveda dneve v Srbiji izkoristili za oglede Smedereva, Niških zanimivosti: Niške trdnjave – vojaške utrdbe iz časa Turkov, Medijane – arheološkega najdišča iz rimskih časov, spomenika kralju Karađorđeviću, Beli begove đamije, ki so Turki zgradili v 16. stoletju in Čele kule, v katero so Turki leta 1809 vzidali 952 lobanij Srbskih vstajnikov. Odpeljali smo se do Topole, kjer smo si najprej ogledali memorijalni park Oplenac z čudovitim mavzolejem kraljeve družine Karađorđević in cerkvijo sv. Đorđe, hišo kralja Petra I in kraljičinim dvorcem in bližnji kompleks objektov 'Karađorđev dvor', zgrajenega proti koncu 18. stoletja in ogledom muzeja v njem.

Zadnji dan potepanja smo namenili ogledu hriba Avala nad Beogradom in spominskega kompleksa z grobnico neznanega junaka delo kiparja Ivana Meštroviča in stolp.

Naj pesem združi vse ljudi, naj pesem združi srca vsa.

Nevenka G.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 201
Izšla: 05.10.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
24.10.2018 | Tečaji in delavnice
ŠOLA ZA STARŠE 2018
24.10.2018 | Umetnost
HOMMAGE TISNIKARJU

Bodite prvi pri oddaji mnenja.