Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zjutraj bo po nekaterih kotlinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, na Primorskem od 8 do 11 stopinj.
7°C | 21°C
petek, 20.10.2017
9°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
12°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 19°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
21°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Življenje ob trti in kršinu


KULTURA, LOKALNE SKUPNOSTI, DOGODKI

| |
29.03.2013      10:40
A A

Življenje ob trti in kršinu


Februar je mesec kulture, marec pa je posvečen ženskim praznikom. V tem obdobju organiziramo v Lokavcu v dvorani Edmunda Čibeja že nekaj let kulturni dogodek, ko povabimo goste od drugod.


Magda Rodman
Magda Rodman
Deli:

Gostili smo že zbiralko ljudskega izročila in pisateljico Dušico Kunaver, nato zelo branega slovenskega pisatelja Ivana Sivca, gospa Marica Kolenc nam je predstavila knjigo Onkraj Govcev, kjer je zapisala svoje spomine na mladost. Lansko leto je bil naš gost Franc Černigoj, ki je s pomočjo skupine Javorov hudič predstavil vodič po naših krajih   z naslovom Hoja za besedo. V maju pa smo  predstavili tudi knjigo Bože Hvala Ma useglih je blu lepu, ki prinaša spomine ljudi s Trnovske planote.

Letos smo v goste povabili Magdo Rodman iz Vipave. Njena knjiga Življenje ob trti in kršinu je vzbudila veliko pozornost že pred leti, ko je izšla, pa tudi lansko leto, ko je izšla razširjena izdaja, dopolnjena z novimi zgodbami ljudi iz Vipave in okolice.

Na vabilo smo zapisali: »Magda Rodman je obiskovala starejše ljudi po domovih in nekaj let zapisovala njihove življenjske zgodbe. To so spomini poslednje generacije, ki je pripadala dvajsetemu stoletju in se po zakonitostih tega sveta poslavlja od življenja. Predstavljajo najboljši učbenik domače preteklosti, zato so še toliko bolj dragoceni. Knjigo bogatijo stare fotografije iz družinskih albumov. Iz zapisov bomo lahko spoznali, kako so živeli naši predniki, kako so delali, mislili, molili in se ženili, kako in kje so preživljali prvo in drugo svetovno vojno, kje vse so trpeli v taboriščih, zaporih in pregnanstvih, za katere države in kje so nosili vojaško suknjo, kako so doživljali staro Avstrijo, Italijo, Jugoslavijo in končno samostojno Slovenijo, po kateri so hrepeneli in se zanjo borili. Nekateri niso dočakali izida knjige, njihovi spomini pa bodo ostali svojcem – in nam vsem.«

Gospa Magda je s svojo srčnostjo in tenkočutnim pripovedovanjem pritegnila tudi številne obiskovalce v Lokavcu, ki so z zanimanjem prisluhnili, kako je pričela z zbiranjem dragocenih življenjskih zgodb sokrajanov, koliko časa je porabila za to, kje je dobila vzpodbude.  Nekatere stvari bi podobno zapisali tudi drugje, če bi se le našli tako predani zapisovalci, saj sta prva in druga svetovna vojna tragično zaznamovali minulo obdobje, prav tako Rapalska meja. Vsaka zapisana zgodba pa je tudi enkratna in je dragocen spomin  ne le svojcem, ampak tudi za današnji čas. Večer je z venčkom narodnih  zaigranih na harmoniko polepšal mladi Stane Lokar. Gospa Magda je obiskovalce vzpodbudila, naj zapišejo spomine svojih domačih, pa četudi na preprost način. Večer je organiziral študijski krožek 'Obudimo kulturno življenje na vasi'v sodelovanju z Ljudsko univerzo in krajevno skupnostjo.

 

Alenka Furlan
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.