Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

oblačno
Danes bo na zahodu zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko rosi. Drugod bo dokaj sončno z nekaj zmerne oblačnosti. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 22 stopinj C.
9°C | 17°C
nedelja, 22.10.2017
14°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
8°C | 17°C
torek, 24.10.2017
4°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
17°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Dijaki ŠGV na čezmejnem projektu Ločene poti ......


ŠOLSTVO

| |
26.06.2013      22:32
A A

Dijaki ŠGV na čezmejnem projektu Ločene poti – skupna prihodnost v Tinjah na avstrijskem Koroškem


Kako si zanimivo povedati družinsko zgodbo, kaj povezuje zgodovino avstrijske Koroške in Slovenije, kaj vemo o dvo - in večjezičnosti, o manjšinah, o kulturni raznolikosti Evrope – o tem in še marsičem so se med seboj in z uglednimi predstavniki javnega življenja pogovarjali mladi na prvem tovrstnem srečanju na avstrijskem delu našega Korotana.


Deli:

Projekt, poimenovan Ločene poti – skupna prihodnost, je potekal od 18. do 21. junija v koroški vasi Tinje (nemško Tainach) v Podjuni na avstrijskem Koroškem. Udeležilo se ga je  več kot 80 dijakov in dijakinj iz Avstrije in Slovenije,  med njimi tudi osem iz Škofijske gimnazije Vipava, in sicer tistih, ki se kot drugega tujega jezika učijo nemščino. Spremljala jih je prof. nemščine na ŠGV Nataša Sever, ki je s  koordinatorko čezmejnih projektov na vipavski gimnaziji, prof. Martino Podbersič Smrdel, in seveda skupaj z dijaki poskrbela tudi za izvirno predstavitev šole in naše doline (med drugim so, oblečeni v vipavsko nošo, udeleženim predstavili del vipavske kulture).

Kako je bil projekt zastavljen, najlepše povedo prav misli udeleženih dijakinj in dijakov po končanih dejavnostih.

»S projektom smo začeli že prvi dan, ko smo se 'bavili' s preteklostjo (besedo 'baviti se', ki počasi izginja iz slovenščine, smo na Koroškem v teh dneh velikokrat slišali in mi je res zelo všeč).  Razdeljeni smo bili po skupinah, kjer smo si pripovedovali družinske zgodbe. Bilo mi je zelo zanimivo, ker sem slišala veliko različnih zgodb in spoznala zgodovino tudi z drugega zornega kota (zgodbe Avstrijcev in koroških Slovencev). Zelo  mi je bilo všeč druženje z ostalimi dijaki, predvsem pa prizadevno prevajanje dvojezičnih koroških Slovencev. Prvič sem bolj podrobno spoznala težave, s katerimi se morajo spopadati za obstoj slovenščine.«

»Naslednji dan – začeli smo ga s predstavitvami –  je bil zelo lepo izpeljan; zelo zanimiva sta bila muzej in taborišče na Ljubelju. Še posebej pa mi je bila všeč vožnja z brodom.«

»Organizacija ekskurzije je bila odlična, videli smo veliko novega in zanimivega, najbolj mi je v spominu ostal sprehod po romarski poti svete Heme.«

V četrtek so dijaki v skupinah debatirali o možnostih povezovanja med nami in se zvečer srečali s povabljenimi predstavniki politike in javnega življenja. Zanimivo je, da so mladi ravno ta pogovor videli zelo raznoliko – prav v duhu politike, bi lahko rekli: nekateri so bili z njihovimi odgovori zadovoljni, drugi ne.

Na vprašanja mladih so odgovarjali: krški škof dr. Alois Schwarz, avstrijski veleposlanik v Sloveniji dr. Clemens Koja, slovenski veleposlanik na Dunaju, dr. Aleksander Geržina, slovenski državni sekretar na uradu RS za Slovence v tujini in po svetu, dr. Boris Jesih, visoki predstavnik za Bosno in Hercegovino, dr. Valentin Inzko, poslanka v Evropskem parlamentu, mag. Ulrike Lunecek, poslanka avstrijskega zveznega sveta, mag. Ana Blatnik, namestnik vodje oddelka za mednarodno sodelovanje in evropske zadeve pri ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport RS, Roman Gruden, in predsednik deželnega sveta Koroške za šolstvo, Rudolf Alterberger.

Štiridnevno srečanje je organiziralo več ustanov, glavno breme organizacije pa je nosil profesor na univerzi v Gradcu, univ. asistent mag. mag. Jürgen Pirker, čigar delo so (poleg prevajalcev, celotnega bivanja v domu Sodalitas, ekskurzije in vzdušja)  brez izjeme pohvalili vsi dijaki vipavske gimnazije, ki si tovrstna druženja želijo tudi v prihodnje – predvsem mladi namreč po njihovem mnenju zelo slabo poznajo problematiko slovenskega zamejstva.

Dogajanje je posnela tudi televizija, ki bo oddajo o dogajanju v Tinjah na avstrijski televiziji predvajala v nedeljo, 30. junija, ob 13.30 (prispevek v Dober dan, Koroška), na RTV Slovenija  pa v ponedeljek, 15. julija, na prvem programu ob 15.10  in na drugem ob 16.20.

Bojana Pižent Kompara

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
25.10.2017 | Ostalo
PREDAVANJE: Zdravje skozi življenjska obdobja

Bodite prvi pri oddaji mnenja.