Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 15.11.2018

delno oblačno
Popoldne bo na Primorskem in v gorah precej jasno, drugod bo zmerno do pretežno oblačno. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 13, na Primorskem do 17 °C.
7°C | 16°C
petek, 16.11.2018
6°C | 13°C
sobota, 17.11.2018
6°C | 12°C
nedelja, 18.11.2018
1°C | 11°C
ponedeljek, 19.11.2018
3°C | 7°C
Opozorila
Četrtek, 15.11.2018 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
16°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Zbirka čarovnic Alenke Furlan


KULTURA

| |
22.10.2013      11:26
A A

Zbirka čarovnic Alenke Furlan


Razstavo čarovnic (odprtje v četrtek, 24. oktobra) smo v Lavričevi knjižnici pripravili na pobudo sodelavke Alenke Furlan. Doslej se je pri njej doma nabralo več kot 90 figuric različnih velikosti, od čisto majhnih do večjih. Izdelane so iz lesa, papirja, blaga, med njimi so tudi takšne iz porcelana, ki so še posebej dragocene. Zbirateljica je nekatere med njimi kupila, povečini pa so darila prijateljev iz Slovenije in iz tujine, ki poznajo njeno zbirateljsko strast. Figurice čarovnic, ki smo jih postavili na ogled v Lavričevi knjižnici, so iz Slovenije, Turčije, Italije, Poljske, Kanade, ZDA …


Deli:
Razstavo čarovnic smo pripravili iz več razlogov. Prvi je ta, da sodelavka sploh razpolaga s tako obsežno in redko zbirko, in da nam jo je pripravljena pokazati in razstaviti.

Drugi razlog je, da takšna domišljijska bitja pritegnejo otroke, še najraje prijazne čarovnice. Na razstavo je tako mogoče pripeti številne pravljice in knjige ter slikanice.

Razstava je tako odličen način, da otrokom še posebej približamo knjižnico in vse, kar ima in jim lahko ponudi na poti odraščanja. Ta razlog je tudi najbolj pomemben.

Ne nazadnje: dogodek je tudi srečanje, na katerem je mogoče reči katero o vzgoji in zdravem razvoju najmlajših, mar ne?

In še mimogrede: sodelavke so pripravile tudi razstavo številnih slikanic in knjig o čarovnicah in drugih pravljičnih bitjih; knjižnica jih hrani zares veliko! Lavričeva knjižnica je čarovnice uporabila tudi v Uganki meseca – poiščite vprašanja in odgovorite nanje.

Kaj o čarovnicah pravijo zgodovina,  etnologija in običaji po svetu?

Čarovnice so domišljijska bitja, ki naj bi po prepričanju nekaterih imela nadnaravno moč in se delijo na dobre in zlobne. V naših krajih so jih imenovali: coprnica, veša, vešča, vračnica, bajanca, klekarca, kvatrna baba, sveta baba, bosaruna, baba vida, švilaprerokvila, lamia, furia.

V zgodovini so mnogo žensk, ki so bile drugačne po obnašanju, obtožili čarovništva, ker da so uporabljale zelišča in imele nadnaravne moči povezane z naravo ter so izvajale razne obrede zdravljenja. Včasih je bil razlog že to, da so bile zelo lepe ali zelo grde.  Obtožili so jih, da so krive za nesreče, da čarajo vreme in da s čarovno močjo povzročajo škodo ljudem in živalim, da na poljih odvzamejo pridelek in kradejo kravam mleko. Znajo vedeževati, prerokovati, zdraviti in pomagati v težavah, obdanih z ljubezensko magijo. Pred njimi so se branili s soljo, blagoslovljeno vodo, narobe obrnjeno obleko … Ljudje so verjeli, da s pomočjo črnih bukev izvajajo uroke,  da letijo, da hodijo plesat na gore, npr. na  Slivnico, Klek, Grintavec in Rogaško goro. Mnoge so zaradi tega po nedolžnem zgorele na grmadi. Čarovnice se kot del bajeslovja in zgodovine pojavljajo v mnogih delih sveta.

V pravljicah pa nastopajo čarovnice kot bitja, ki povzročajo zmedo, zamešajo stvari, lahko so dobre ali hudobne. Med seboj si običajno niso podobne. Poznamo majhne, velike, prikupne in grde. Njihovo prevozno sredstvo je običajno metla. Oblečene so v pisana oblačila. Prijatelji čarovnic so palčki, duhovi, vražički, vampirji, vile. V Italiji je znana čarovnica Befana, ki po novem letu, na praznik Svetih treh kraljev otrokom raznaša darila. V ZDA praznujejo 31. oktobra Halloween, kot dan spomina na prednike. Takrat se našemijo v duhove, čarovnice, vile in na vidna mesta postavljajo buče s svečami.

Artur Lipovž

Viri:

Slovenski etnološki leksikon, 2004

Beaumont, Emilie: Podobe čarovnic, 2007

Bogataj, Janez: Slovenija praznuje, 2011


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 203
Izšla: 15.11.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.