Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
3°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 19°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
7°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 16°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Veseli december v Vrtovinu


LOKALNE SKUPNOSTI, SOSED SOSEDU, DRUŠTVA, VERSKE

| |
21.01.2014      13:23
A A

Veseli december v Vrtovinu


Le blagostanja, zdravja, sreče december v koš naj nam nameče! Naj božič dom razsvetli, a z novim letom naj vzcveti ljubezen, posel in sploh vse, kar želi si srce!


Dedek Mraz v Vrtovinu
Dedek Mraz v Vrtovinu
Deli:
Obisk dedka Mraza

V daljni deželi čisto na severu sveta stoji prelepa zimska hišica. V njej živi dedek Mraz in njegovi spremljevalci, pripravljajo se na novo leto, da bodo obdarili otroke, ki so bili med letom pridni in sicer tako, da so med letom ubogali starše in bili uspešni v vrtcu ali šoli. V Vrtovin je na obisk prišel 20. decembra in s pomočjo palčkov obdaril otroke. Letos je bila obdaritev nekoliko drugačna kot prejšnja leta, najmlajši so prejeli skromna darila, večja darila pa je dobri mož pustil v podružnični šoli v Vrtovinu za vse, prav za vse otroke, ki to šolo obiskujejo.

Za obdaritev otrok se je zahvaliti Zvezi prijateljev mladine iz Ajdovščine, Turističnemu društvu Ortaona iz Vrtovina in KS Vrtovin ter otrokom in učiteljicam podružnične šole iz Vrtovina za pripravo zanimive igrice.

Tradicionalni božični koncert

In spet je prišel božični čas, najlepši in najbolj družinski praznik, ki nas vedno znova in znova navdaja z vsem svojim veseljem, upanjem, mirom in družinsko toplino. Prihaja Luč, ki naj sveti te in prihodnje dni, ko si bomo stisnili dlani ter si poklonili čas in dobroto, ki je zapisana v vsakem srcu. Ko se prižgejo božične luči, zvezde na nebu, si vsak v srcu nekaj zaželi. Tople želje in lepe misli se kar iskrijo naokrog.

Vsaj del tega razpoloženja so nam že na tradicionalnem božičnem koncertu v cerkvi sv. Device Marije v Vrtovinu poskušali pričarati nastopajoči zbori z izvedbo znanih in nekoliko manj znanih božičnih pesmi. Vabilu domačega pevskega zbora Vinograd na koncert sta se z veseljem odzvala moški pevski zbor Kras iz Opatjega Sela, ki ima že več kot stoletno tradicijo, in moški pevski zbor Napev iz Batuj, ki v sedanji sestavi nastopa na številnih odmevnih prireditvah doma in v tujini.

Za prijeten in slovesen zaključek večera so vsi trije zbori skupaj s poslušalci  zapeli nam vsem znano Gruberjevo Sveto noč.

In zvon je zazvonil

Po zaslugi darovalke, Ivane Copič iz Vrtovina, za 238 kg težak zvon za obnovljeno cerkev na Školju sv. Pavla (ulili so ga v livarni v Žalcu), je ta zazvonil pred njeno domačijo. In ravno ona je imela to čast, da je prva zvon s potegom vrvi zamajala in aktivirala nastanek zvoka. Ludvik Feuče pa je konstruktor končnih del na zvonu.

Za ta dar se ji iskreno zahvaljujemo. Hkrati je to bila lepa spodbuda, da smo z veliko skupne velikodušnosti obnovili cerkev in zgradili zvonik, na katerem bosta zvonila dva zvonova. Nekje sredi marca meseca naj bi ju s konjsko vprego prepeljali na Školj sv. Pavla, meseca aprila pa blagoslovili.

Zvon je kolavdiral in strokovno potrdil član škofijske komisije kolavdator Marko Česen. Je zelo zadovoljen s kakovostjo zvoka, zlasti alikvotnih tonov. Zvon je posvečen sv. Pavlu, ima premer 74,7 cm in uglašen na ton 'C'. Na njem je upodobljen prizor Pavlovega spreobrnjenja pri Damasku.

Drugi zvon, ki je posvečen sv. Angelu varuhu Slovenije, pa  je daroval nekdo, ki je hotel ostati neimenovan. Skratka še en dobrotnik, tudi njemu se iskreno zahvaljujemo.

Delo pri obnovi cerkvice napreduje po zaslugi, odrekanju in darovanju številnih, ki čutijo s tem svetim krajem in cerkvico. Odziv prostovoljcev je velik. Kljub številnim delovnim akcijam pa so še vedno potrebna fizična sredstva. Hvaležni bomo za vsak vaš prispevek. Naj nas sv. Pavel poveže vse, brez razlike. Ta edinstveni spomenik je sezidan tudi v trajni spomin žrtvam druge svetovne vojne.

Novo leto Gospodovo 2014 smo letos drugič pričakali na Školju sv. Pavla  nad Vrtovinom

Na predlog kamenjskega župnika Rafka Klemenčiča smo sveto mašo 31. decembra ob 23:30 2013 darovali za vse dobrotnike obnove cerkve in zvonika.  Pohodniki in ljubitelji sv. Pavla smo prve minute v letu 2014 pričakali ob topli pijači, jedači in seveda v dobri družbi.

Naj Gospod na priprošnjo apostola Pavla v vsaki družini s svojo previdnostjo v novem letu dobrotnikom vse skrbi obrne v dobro.

Na koncu bi v imenu krajanov Vrtovina voščila vsem srečno 2014. Vabljeni med nas tudi v letu 2014. Saj pri nas nikoli ne zmanjka dobre volje, dobre postrežbe in pristne domače kapljice, zato se oglasite v Vrtovinu – veseli vas bomo!

Tekst in foto Nevenka G.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.