Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo zjutraj in dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 19°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 18°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 18°C
torek, 24.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Simpozij odstrl tančico z 'neznanega' Lokarja...


KULTURA

| |
28.11.2012      13:10
A A

Simpozij odstrl tančico z 'neznanega' Lokarja


Ajdovščina, 23. novembra 2012 - Lavričeva knjižnica je pripravila odmeven simpozij z naslovom: Danilo Lokar, 120 - letnica rojstva. To je bil še eden izmed velikih in pomembnih dogodkov, s katerim je želela počastiti okroglo obletnico rojstva velikega rojaka.


Ciril Zlobec, v ozadju Zdenka Žigon in Marija Bajc iz Lavričeve knjižnice -  foto Primož Brecelj
Ciril Zlobec, v ozadju Zdenka Žigon in Marija Bajc iz Lavričeve knjižnice - foto Primož Brecelj
Deli:
Simpozij se je odvijal v Pilonovi galeriji, na njem pa so  s svojimi prispevki sodelovali Ciril Zlobec, Branko Marušič, Irene Mislej, Marija Mercina, France Bernik, Katja Mihurko Poniž, Matjaž Kmecl, Vladka Tucovič, Peter Avbar, Franc Černigoj, Nataša Rupnik, Anuša Blažko ter Ivana Slamič.

 

Avtorji prispevkov so skušali spregovoriti o 'neznanem' Lokarju, o njegovem poznem vstopu v svet pisane besede, ki je bil pisateljeva zavestna odločitev ob zavedanju, da dveh stvari hkrati ne moreš dobro početi, torej ne moreš biti dober zdravnik, ob tem pa še dober pisatelj.

 

Predstavljeno je bilo njegovo prijateljevanje s sorojakom Venom Pilonom, ki ga je Lokar občutil kot razodetje, analizirani so bili nekateri ženski liki, ki jih je upodobil v svoji prozi, navedene so bile njegove vzporednice z drugim velikim 'sočasnim' ustvarjalcem Cirilom Kosmačem, poskušali smo izvedeti, kaj je bilo tisto, kar je slednjega naredilo bolj berljivega, kako je Lokarja zajel ekspresionizem, kaj imamo v mislih, ko govorimo o njegovi vojni prozi, s kom se je srečal na goriški realki, kdo ga je navdušil, ali in kako je nanj vplival Cankar.

 

Z zanimanjem smo prisluhnili zadnjemu glasovnemu posnetku Danila Lokarja, odkrivali smo njegove dnevniške zapiske, ki so mu bili sogovorniki v ajdovski samoti.  Izvedeli smo, kako je Lokarjevo leto odzvanjalo v delu osnovne šole, ki nosi njegovo ime.

 

Lokar  je bil velik domoljub, ljubitelj narave, predvsem pa tenkočuten in tih opazovalec sveta ter izjemen poslušalec in neke vrste samotnež. Prisluhnili smo ciklu pesmi, ki je nastal ob prebiranju njegove novele. 

 

V okviru Društva slovenskih pisateljev nastaja Vodnik po Slovenski pisateljski poti, na njem bosta našla svoj prostor tudi Danilo Lokar in njegov rojstni kraj Ajdovščina, izvedeli smo,  kako je nastajal ta del vodnika.

 

Karo suknjič, svetla srajca, kravata, na glavi klobuk, leva roka potisnjena v žep, v desni dežnik – Danilo Lokar na sprehodu, v dežju, nekoliko nasmejan – kot, da bo vsak čas zakorakal proti tebi, okrog pa oranžna, topla, ki počasi izginja v meglicah; to je naslovnica zbornika, ki je izšel ob simpoziju in prinaša prispevke sodelujočih, ti pa nam o našem  pisatelju povedo marsikaj, česar doslej nismo vedeli.

 

Marija Bajc
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.