Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo na vzhodu sprva še sončno in vroče, drugod bo spremenljivo oblačno. Krajevne padavine, deloma nevihte se bodo krepile in postopno širile proti vzhodu. Pihal bo južni do jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 30, na vzhodu do 32 stopinj C.
18°C | 26°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 27°C
petek, 30.06.2017
16°C | 25°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
16°C | 26°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 13h
Danes popoldne in zvečer bodo nastale močnejše nevihte, ob prehodu vremenske fronte v noči na četrtek pa bodo ob nevihtah krajevna neurja predvsem z nalivi in močnejšimi sunki vetra.
18°C
26°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Flisar v Ajdovščini


KULTURA

| |
26.02.2013      10:51
A A

Flisar v Ajdovščini


V Lavričevi knjižnici smo mesec kulture skušali obeležiti na poseben način. Po uradnem odprtju drugih in prenovljenih prostorov Krajevne knjižnice v Vipavi 8. februarja smo 14. februarja v Ajdovščini gostili znanega slovenskega pisatelja, pesnika, prevajalca, dramatika, urednika … Evalda Flisarja.


Evald Flisar v pogovoru z Andrejem Blatnikom
Evald Flisar v pogovoru z Andrejem Blatnikom
Deli:

Literarna predstavitev je bila plod  sodelovanja med Lavričevo knjižnico in Mladinsko knjigo, založbo.

Književnik, ki je prepotoval že več kot 90 držav, ki ustvarja v slovenščini in angleščini, ki je imel literarne nastope že po vsem svetu,  ki je bil že dvakrat dobitnik nagrade Prešernovega sklada ter Grumove nagrade, je predstavljal roman Dekle, ki bi raje bilo drugje. Z avtorjem se je o delu pogovarjal urednik knjige ter pisec spremne besede Andrej Blatnik. Gre za avtorjevo zadnje objavljeno delo, ki je konec leta 2012 izšlo pri Cankarjevi založbi.  

Glavna junakinja Špela odrašča v družini, ki jo je doletela kruta usoda. Njena mati je namreč ravnateljica vrtca, v skupini katerega se je utopil otrok. Ta dogodek zaznamuje prihodnjo usodo družine. Z vasi se preselijo v mesto, oče se pod pritiski zruši in obesi, mati postane psihični bolnik. Špela se najprej umakne v njeno bližino, potem pa odpotuje v London, kamor jo povabi prijateljica Lucija Ana Žnidarščič, v romanu nastopajoča kot LAŽ. Z njo se Špela preizkusi kot sodelavka projekta priprave leksikona 1000 knjig, ki vam bodo spremenile življenje. Že tu, ob vprašanju razvrščanja knjig v smiselno zaporedje, smiselno preudari, da bo zbirka dobra, če bo imela strukturo življenja. To njeno spoznanje pa ni tako dokončno, da bi ga zaživela. V Londonu se preživlja še z drugimi priložnostnimi deli, pri katerih pa se je primorana srečevati z ljudmi, ki so drugačni – 'zasvojeni' z mačkami, z ljudmi, ki so bolniki, skrivnostneži in 'osamelci'. Preobrat nastopi, ko sama dokončno spozna: ''Špela, morala boš začeti živeti!'' Dekle, ki bi raje bilo drugje, se vrne domov k materi. Ta potrebuje njeno  pomoč. Tu je njen edini in obenem najboljši dom, v katerem mora zaživeti.  Pred bralca je postavljen začetek nove zgodbe, v kateri pa se  postavljajo vedno nova vprašanja: ''Smo res to, kar hočemo biti? Je prav, da pred življenjem odhajamo drugam? Kam? Kdo oblikuje našo pot, kod in kam nas ta vodi?''

Flisar je v pogovoru poudaril, da se prav skozi zgodbe lahko približujemo tistemu, kar ostaja v nas nedorečeno in nepoznano. Skozi pogovor lahko spoznavamo samega sebe. Tudi pisanje je pogovor in tudi s pisanjem lahko dosežemo mir v svoji duši.

 

Marija Bajc, Lavričeva knjižnica
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.