Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
9°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
12°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
14°C | 18°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 18°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
20°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Milan Jež – prvi šofer prvega bibliobusa na ......


KULTURA

| |
23.05.2014      8:50
A A

Milan Jež – prvi šofer prvega bibliobusa na Primorskem


Zbirka kratke proze Po senu diši Milana Ježa prinaša osem zgodb iz doline Idrijce, »najlepše doline na svetu,« pravi avtor, ki je tej dolini posvetil tudi svojo prvo knjigo, pesniško zbirko Idrijca, reka moje mladosti. Pravzaprav je že težko najti ta značilni vonj po pokošeni travi, po divjih nageljčkih, po senu, saj se planinske senožeti zaraščajo in »lepo dišijo le še spomini,« je kar malo nostalgičen Milan Jež.


Deli:

Čeprav so imena in dogodki izmišljeni, pa so avtorju povod za zapis dali doživljaji iz  njegovega življenja; od odraščanja, prvih služb, srečevanja z ljudmi (posebnimi), pa tudi opazovanje in premišljevanje ob vprašanjih, ki se mu pojavljajo ob srečevanja z naravno in kulturno dediščino njegovega ljubega okolja. Zaznamuje ga prav poseben odnos do narave, kar smo obiskovalci lahko občudovali tudi na fotografijah, ki so spremljale predstavitev, na katerih so prisotni z velikim veseljem prepoznavali hiše, ljudi, priljubljene razglede.

Milan Jež je prepoznaven tudi v naši dolini. Bil je dolgoletni radijski voditelj na Radiu Nova in poslušalci so ga z veseljem večkrat radi klicali v živo v oddajo. Še prej, leta 1975, pa se je srečal z našimi kraji kot prvi šofer potujoče knjižnice. Spominja se, kako je spremljal izdelavo prvega bibliobusa in ga s takratnim direktorjem Goriške knjižnice odšel prevzet v Avtomontažo. Prvo vozilo potujoče knjižnice sta namreč financirali goriška in ajdovska knjižnica skupaj. Seveda je pot v Novo Gorico vodila mimo Ajdovščine, zato sta ga najprej pripeljala pokazat knjižničarkam Lavričeve knjižnice. V knjigi lahko preberemo tudi o marsikaterem dogodku z voženj, ko so še preizkušali teren in iskali primerne kraje za postavitev postajališč potujoče knjižnice in seveda ustrezne poti do njih, saj znajo biti vipavske ceste ozke in ovinkaste in za dolg bibliobus pravi izziv. Prav tako tudi vreme - s knjižničarko Ester Krečič, ki je delala na bibliobusu, sta se še oba dobro spominjala zasnežene ceste čez Binčovše na Kovku, ko je morala Ester v 'špičkah' (visokih petah) hočeš nočeš v sneg in po veje, da jih je podložila pod kolesa in sta lahko prišla srečno domov. »Zima je bila, sneg, bibliobus pa brez zimskih gum, nisem želel iti na tako pot, a ukazali so mi, da nas ljudje pričakujejo in moramo do njih. Pa smo šli,« se je spominjal Milan.  

Vsestranski Milan Jež je pisal tudi besedila za narodno zabavne ansamble in tudi predstavitev njegove knjige je spremljala pesem. Z izbranim programom je nastopil oktet Sotočje.

Zdenka Žigon
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.