Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.06.2017

pretežno oblačno
Danes bo večinoma sončno, predvsem popoldne bodo krajevne nevihte, ki bodo lahko tudi močnejše. Manj verjetne bodo na Primorskem. Pihal bo zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 36 stopinj C.
18°C | 33°C
sobota, 24.06.2017
19°C | 34°C
nedelja, 25.06.2017
19°C | 32°C
ponedeljek, 26.06.2017
17°C | 33°C
torek, 27.06.2017
16°C | 32°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 9h
Popoldne in zvečer so možne močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra, ni izključen tudi pojav toče. Ob tem so možni porasti hudourniških voda.
18°C
33°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Ko te nagovori pesem


DOGODKI, UMETNOST

| |
27.10.2015      11:26
A A

Ko te nagovori pesem


Lavričeva knjižnica Ajdovščina je nedavno gostila večer poezije, ki je navdušil zbrane. Z novo pesniško zbirko Gradim gradove se je občinstvu predstavil v Budanjah rojeni Milan Šelj, ki dela v turizmu in v Angliji in Avberju. Številni udeleženci večera ga poznajo po prvih dveh zbirkah: Darilo in Kristali soli. Predstavitev, ki jo je vodila Ivana Slamič, je izpolnila pričakovanja tako po kakovosti zbirke kot po tem, kar je avtor povedal občinstvu o svojem odnosu do pesniškega izraza, jezika in do bralca.


Foto: Matjaž Stibilj
Foto: Matjaž Stibilj
Deli:
»Doslej izdane zbirke so res nekakšen triptih. Vsako zbirko vidim kot sliko zase,«  se strinja Milan Šelj, katerega prva pesniška zbirka Darilo je izšla  letu 2006, druga, Kristali soli pa leta 2010, najnovejšo je poimenoval Gradim gradove. Tri pesniške zbirke so trije pesniški, izpovedni in jezikovni svetovi. Vse so se porodile iz notranje potrebe in so odraz izzivov zunanjega sveta. Če je v Darilu središčno sporočilo osebna zgodba in so Kristali soli družbeno angažirani, z lirično impresijo v ospredju, pa zadnja zbirka izhaja iz radosti bivanja. Avtor pravi, da si je v  življenju in poeziji  potrebno drzniti, premagati strah in spregovoriti.

Resda slovenski stereotip pravi, da pesem izvira iz bolečine, toda če je bolečina, je tudi sonce – ni enega brez drugega; govoriti moramo torej tudi o soncu, ki je druga stran noči. Po besedah Ivane Slamič sam naslov deluje resno in trezno – skozenj ni mogoče zaslutiti svetlobe. Opozorila je tudi na rimo, ki je po besedah voditeljice  »skoraj neke vrste alpska poskočnica«. 

»Pesem mora peti in v pesmi mora biti poezija, forma sama me ne utesnjuje,« pravi avtor. Če je sporočilo pesmi iskreno, je vseeno, kakšna je rima – pomaga ti ujeti ritem. Ritem odraža srčnost, za besedami mora stati iskrenost. Ravno iskrenost pesnika je bila osrednja tema večera,  saj poezije brez iskrenosti ni. Pred bralcem si popolnoma sam, gol - med bralcem in avtorjem ni nikogar in nič, zato moraš biti neizmerno pošten in iskren, bralec ne sprejema govorjenja zaradi govorjenja: le kdo bi to bral?  

Avtor zbirke sestavlja premišljeno: vsaka pesem je zgodba, izpoved zase –  a ko jih poveže v celoto, spoznavamo novo, globlje sporočilo.

Večer poezije je prinesel še razmislek o stiku jezikov in o tujstvu. Šelj namreč že 23 let živi v Angliji, zato so nastale tudi pesmi v angleščini. Če bi jih želel prevesti, bi jih moral prepesniti, kajti nekatere stvari se človeku zgodijo v drugem jeziku in jih lahko le v tem jeziku izpove. Za pokušino smo dobili pesem Hunger (Lakota).

Bil je fantastičen večer, ko je pesem nagovorila vsakogar. Poiščite si pesmi Milana Šelja!

Milan Šelj je po gimnaziji v Ajdovščini študiral primerjalno književnost in sociologijo kulture, ob poeziji piše tudi prozo in književne recenzije.

AL

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.