Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Ponoči in v jutranjih urah se bo postopno povsod pooblačilo. Zjutraj bodo na zahodu že možne rahle padavine, drugod bo še suho. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na obali do 15 stopinj C.
14°C | 17°C
torek, 23.10.2017
8°C | 17°C
sreda, 24.10.2017
4°C | 20°C
četrtek, 25.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 16h
V nedeljo popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja, ki bo do ponedeljka zjutraj oslabela. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h.
14°C
17°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Ko te nagovori pesem


DOGODKI, UMETNOST

| |
27.10.2015      11:26
A A

Ko te nagovori pesem


Lavričeva knjižnica Ajdovščina je nedavno gostila večer poezije, ki je navdušil zbrane. Z novo pesniško zbirko Gradim gradove se je občinstvu predstavil v Budanjah rojeni Milan Šelj, ki dela v turizmu in v Angliji in Avberju. Številni udeleženci večera ga poznajo po prvih dveh zbirkah: Darilo in Kristali soli. Predstavitev, ki jo je vodila Ivana Slamič, je izpolnila pričakovanja tako po kakovosti zbirke kot po tem, kar je avtor povedal občinstvu o svojem odnosu do pesniškega izraza, jezika in do bralca.


Foto: Matjaž Stibilj
Foto: Matjaž Stibilj
Deli:
»Doslej izdane zbirke so res nekakšen triptih. Vsako zbirko vidim kot sliko zase,«  se strinja Milan Šelj, katerega prva pesniška zbirka Darilo je izšla  letu 2006, druga, Kristali soli pa leta 2010, najnovejšo je poimenoval Gradim gradove. Tri pesniške zbirke so trije pesniški, izpovedni in jezikovni svetovi. Vse so se porodile iz notranje potrebe in so odraz izzivov zunanjega sveta. Če je v Darilu središčno sporočilo osebna zgodba in so Kristali soli družbeno angažirani, z lirično impresijo v ospredju, pa zadnja zbirka izhaja iz radosti bivanja. Avtor pravi, da si je v  življenju in poeziji  potrebno drzniti, premagati strah in spregovoriti.

Resda slovenski stereotip pravi, da pesem izvira iz bolečine, toda če je bolečina, je tudi sonce – ni enega brez drugega; govoriti moramo torej tudi o soncu, ki je druga stran noči. Po besedah Ivane Slamič sam naslov deluje resno in trezno – skozenj ni mogoče zaslutiti svetlobe. Opozorila je tudi na rimo, ki je po besedah voditeljice  »skoraj neke vrste alpska poskočnica«. 

»Pesem mora peti in v pesmi mora biti poezija, forma sama me ne utesnjuje,« pravi avtor. Če je sporočilo pesmi iskreno, je vseeno, kakšna je rima – pomaga ti ujeti ritem. Ritem odraža srčnost, za besedami mora stati iskrenost. Ravno iskrenost pesnika je bila osrednja tema večera,  saj poezije brez iskrenosti ni. Pred bralcem si popolnoma sam, gol - med bralcem in avtorjem ni nikogar in nič, zato moraš biti neizmerno pošten in iskren, bralec ne sprejema govorjenja zaradi govorjenja: le kdo bi to bral?  

Avtor zbirke sestavlja premišljeno: vsaka pesem je zgodba, izpoved zase –  a ko jih poveže v celoto, spoznavamo novo, globlje sporočilo.

Večer poezije je prinesel še razmislek o stiku jezikov in o tujstvu. Šelj namreč že 23 let živi v Angliji, zato so nastale tudi pesmi v angleščini. Če bi jih želel prevesti, bi jih moral prepesniti, kajti nekatere stvari se človeku zgodijo v drugem jeziku in jih lahko le v tem jeziku izpove. Za pokušino smo dobili pesem Hunger (Lakota).

Bil je fantastičen večer, ko je pesem nagovorila vsakogar. Poiščite si pesmi Milana Šelja!

Milan Šelj je po gimnaziji v Ajdovščini študiral primerjalno književnost in sociologijo kulture, ob poeziji piše tudi prozo in književne recenzije.

AL

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
25.10.2017 | Ostalo
PREDAVANJE: Zdravje skozi življenjska obdobja

Bodite prvi pri oddaji mnenja.