Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 24.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo večinoma sončno, nastale bodo krajevne nevihte, ki bodo lahko tudi močnejše. Manj verjetne bodo na Primorskem. Pihal bo zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 36 stopinj C.
19°C | 34°C
nedelja, 25.06.2017
19°C | 32°C
ponedeljek, 26.06.2017
17°C | 33°C
torek, 27.06.2017
16°C | 32°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 14h
Popoldne in zvečer so možne močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra, ni izključen tudi pojav toče. Ob tem so možni porasti hudourniških voda.
19°C
34°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Eva Petrič, S&P161E11sH5/pH14, Jezik ......


KULTURA

| |
14.11.2012      9:40
A A

Eva Petrič, S&P161E11sH5/pH14, Jezik REaktivacije


Ajdovščina, 9. novembra - V Pilonovi galeriji je na ogled razstava mlade vsestranske umetnice Eve Petrič, ki jo je na odprtju razstave skozi pogovor z njo izvirno predstavila kustosinja Pilonove galerije Maja Marinkovska. Za prefinjeno glasbeno doživetje je poskrbela njuna vrstnica, izvrstna flavtistka Anita Prelovšek.


Eva Petrič, Shadows&Pupets, the language of E@motions RE-actig
Eva Petrič, Shadows&Pupets, the language of E@motions RE-actig
Deli:

Razstava, ki jo spremlja dvojezični (slo., ang.) katalog z besedilom Maje Marinkovske in Eve Petrič ter z reprodukcijami razstavljenih del, bo v Pilonovi galeriji Ajdovščina na ogled do 2. decembra 2012.


Eva Petrič je mlada vsestranska umetnica, uveljavljena na področju likovne umetnosti, literature in filma, v zadnjem času pa se spogleduje tudi z oblikovanjem. Intermedijska razstava, s katero se bo predstavila v Pilonovi galeriji, izhaja iz njene druge knjige umetnika Shadows&Pupets, the language of E@motions RE-actig (2010) - na ogled je tudi njena predhodnica Gr@y Matter – the language of shadows (2009) -, ki je vir vseh razstavljenih del. Avtoričina govorica skozi različne medije je na razstavi vidna v združevanju avtorske fotografije, zvočne in video projekcije, performansa (ujetega v barvnih fotografijah), ter literarne zgodbe. Razstava prikazuje različne načine uporabe teorije senc, njenega že prepoznavnega motiva, kot vizualiziranih emocij, ki jo umetnica konstantno razvija in dopolnjuje.

Njena že druga knjiga umetnika združuje mnoge vizualne in vsebinske detajle, ki jih gledalec/bralec lahko prepozna le ob natančnem listanju knjige, med njimi so črno-bele analogne fotografije, barvne digitalne fotografije ter njune »sinteze«, ki jih v povečanem formatu vidimo na razstavljenih diptihih. V knjigi je izvorno tudi celotna Zgodba zlatorumene poti male deklice, katere fragmenti sestavljajo drugo polovico diptihov, ter Zgodba malega dečka, odvija se preko elektronske pošte, v njej  pa se nam kaže tudi literarna ustvarjalnost Petričeve. Osrednjo pomensko vlogo pa  v knjigi zagotovo nosi pH lestvica E@motions RE-acting, ki povezuje vse likovne in literarne elemente med seboj in dešifrira njihov čustveni naboj skozi vizualne ključe.

Knjiga umetnika Shadows&Pupets, the language of E@motions RE-actig tehta celih osem kilogramov, toda za materialno in idejno vsebino je to še majhna teža. Nemogoče je na nekaj straneh zajeti paleto večplastnosti in simbolike ter vse problematike in vprašanj, ki so vkomponirane v ta projekt. Platon, arhetipi, načelo dualizma, potrošniška simbolika, manipulacija, psihologija čustev in kemija imajo v njenem delu skupne korenine, bogata pa je tudi manifestacija teh idej, saj umetnica upošteva poleg vizualnega tudi zvočni in čutni aspekt. Zato ponuja delo Eve Petrič vsakemu gledalcu popolnoma individualno izkušnjo in mnoge načine njegove interpretacije. (Maja Marinkovska, iz spremljajočega kataloga)

Flavtistka Anita Prelovšek je glasbo študirala v Italiji, in sicer v Trstu in Modeni, kjer je pridobila akademsko diplomo druge stopnje z najvišjo oceno. Podiplomsko se je izpopolnjevala tudi na bretonskem glasbenem konservatoriju v Rennesu v Franciji, kjer je igrala v različnih zasedbah in pridobila prve pedagoške izkušnje kot zasebna učiteljica flavte. Na tekmovanjih v Rimu in Ravenni je prejela eno prvo in tri druge nagrade. Bila je Zoisova štipendistka, štipendistka francoske vlade in štipendistka Mestne občine Ljubljana. Igrala je v orkestru v Spoletu (Italija) in kot solistka na številnih koncertih v Italiji in Franciji. V Ljubljani nastopa zlasti na kulturnih prireditvah Mestne občine Ljubljana. Redno se udeležuje mojstrskih tečajev pri svetovno znanih flavtistih v različnih evropskih krajih. Kot samostojna flavtistka poleg nastopanja deluje tudi kot glasbena pedagoginja na Ruskem centru znanosti in kulture v Ljubljani. Ker ni le glasbenica, ampak tudi poliglotka, poučuje flavto v slovenskem,  francoskem, italijanskem, nemškem ali angleškem jeziku.


 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.