Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

jasno
Danes bo pretežno jasno, v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
3°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 19°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
7°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 16°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 9h
Severni veter bo zjutraj in deloma dopoldne ponekod pod Karavankami in Kamniškimi Alpami ter v višjih legah v sunkih presegal hitrost 70 km/h.
3°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Ekosocializem ali barbarstvo


KULTURA, DOGODKI

| |
28.06.2016      17:21
A A

Ekosocializem ali barbarstvo


Naš planet ne more preživeti brez spremembe družbenega ustroja, ki z ideologijo neoliberalizma omogoča izčrpavanje in prisvajanje naravnih virov s strani manjšine, ki z dobički zaradi degradacije okolja postaja še bogatejša na račun preostanka človeštva – to je temeljno izhodišče knjige Ekosocializem ali barbarstvo, ki je bila predstavljena v Lavričevi knjižnici. Njen avtor dr. Dušan Plut, univerzitetni profesor, eden prvih borcev za uveljavljanje »zelene politike« pri nas in nekdanji član Predsestva RS, je med drugim komentiral ovadbo, ki je bila vložena proti njemu in nekaterim drugim članom Predsedstva v času osamosvajanja, kot nesmiselno in usmerjeno v razdvajanje ljudi.


Foto: arhiv LKA
Foto: arhiv LKA
Deli:

Knjiga začne z ugotovitvijo, da svet in družbo 21. stoletja označujejo naraščajoča družbena neenakost in prekomerni pritiski na planetarni ekosistem. To je dr. Dušan Plut podkrepil s številčnimi šokantnimi prikazi razporeditve bogastva. Dosedanje blagostanje in gospodarska rast sta dosežena na račun izčrpavanja planeta in onesnaževanja okolja. To je mogoče zaradi prevladujočega kapitalizma, posebej v njegovi najbolj surovi obliki neoliberalizma. Okolje in družba oziroma njen ustroj sta zato tesno povezana, ugotavlja avtor.

Kaj storiti? Na vprašanje iščejo odgovor tako ekonomija, sociologija, filozofija in druge družbene znanosti kot naravoslovje z novimi tehnologijami. Dr. Dušan Plut najprej kritično, toda argumentirano zavrne mit stalne gospodarske rasti kot motorja razvoja in ekonomije in kot primerno razmerje med naravo in družbo uvede koncept trajnostnega sonaravnega razvoja. Ko razmišlja o primerni obliki družbe, na kateri bi zasnovali takšen model, zavrne tako kapitalizem kot realni socializem kot neprimerna, saj oba spodbujata prisvajanje na način, ki vodi v katastrofo. Podrobneje analizira tudi oblike upravljanja družbe in vladavine. Kot tretjo pot prepozna demokratični socializem oziroma »ekosocializem«, ki ga zasnuje na konceptu socializma kot teorije za socialno in gospodarsko pravično družbeno ureditev, torej kot etični projekt. V marsičem ga utemelji na krščanskem socializmu, ki je bil v začetku prejšnjega stoletja močno prisoten na Slovenskem. Ekosocializem predpostavlja mešano lastnino s povečevanjem družbene lastnine, ekonomsko in teritorialno samoupravo,  samooskrbo manjših enot, temelji na neposredni demokraciji in sonaravnem trajnostnem razvoju. Avtor skozi vsebino ekosocializma zavrne sum, da gre – zaradi poimenovanja – za restavracijo neke oblike realnega socializma.

Knjiga je izzivalna in tudi poučna. Med drugim razčlenjuje pojme UTD (univerzalni temeljni dohodek) in BAD (brezpogojni  avtonomni dodatek); govori o nujnosti, da se posameznik upre kraji in prisvajanju javnih dobrin, okolja, skupnih zadev … tako na mikro kot na makro ravni. Raziskuje koncepte, ki utrjujejo razmišljanje, da imata v obstoječem sistemu zaradi njegove narave človek in človeštvo v (daljni, bližnji?) prihodnosti le »omejen roke uporabe« - postala bosta le oropan potrošniški privesek peščice bogatih, ki bodo v pesti držali svet.

Predstavitev je bila zadnji od kulturnih dogodkov v spomladanskem naboru Lavričeve knjižnice, zato je bil zaključen na dvorišču knjižnice ob pogovoru in ob glasbi: predstavil se je priznani bluesman Herman Franca – Hill iz Vipave.

Opomba: V skladu z dogovorom z dr. Plutom obveščamo, da je v knjižnici že na voljo nekaj dodatnih knjig, k jih je ob predstavitvi zmanjkalo.
Lavričeva knjižnica

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.