Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 23.03.2017

delno oblačno
Danes bo v zahodni Sloveniji pretežno oblačno, drugod pa delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. V zahodnih in ponekod v osrednjih krajih se bodo pojavljale manjše krajevne padavine, deloma plohe. Popoldne bo pihal jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 19, v vzhodnih krajih do 23 stopinj.
8°C | 20°C
petek, 24.03.2017
5°C | 20°C
sobota, 25.03.2017
7°C | 18°C
nedelja, 26.03.2017
6°C | 12°C
ponedeljek, 27.03.2017
3°C | 13°C
Opozorila
Četrtek, 23.3.2017 ob 5h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Blagoslov obnovljenega zvonika


VERSKE

| |
18.08.2014      9:53
A A

Blagoslov obnovljenega zvonika


Smrečje, 15. avgust – Veliki šmarn je bil za krajane Smrečja, podružnice župnije Šentjošt, slovesen praznični dan. Že zvečer pred praznikom in naslednje dopoldne so pritrkovalci iz zvonov smreške cerkve izvabljali melodije, ki so se razlegale daleč na okrog in naznanjale slovesnost žegnanja in blagoslov prenovljenega zvonika.


Deli:

Že dalj časa se je kazala potreba po prenovi celotnega ostrešja, vendar so zbrana denarna sredstva zadoščala le za obnovo ostrešja na zvoniku. Sanacija del v grobem zajema obnovo strešnega ogrodja in kritine iz skodel. Le te so izdelane ročno iz macesnovega lesa, pripeljanega iz Koroških gozdov. Vrednost del  je znašala cca 40.000,00 EUR, opravilo pa jih je podjetje Skodlarstvo - Koželj Bojan, s.p. iz Stahovice. Denar za obnovo so več let zbirali od darov krajanov in romarjev ter ga namensko varčno hranili. Obnovo preostalega ostrešja se bodo lotili, čim jim bo uspelo zbrati dovolj denarja.
To praznično petkovo dopoldne, ko so zvonovi glasno doneli in vabili, so kljub deževnemu vremenu proti smreški cerkvi prihajali domačini Smrečja, šentjoške fare in bližnje okolice, pa tudi množice vernikov in romarjev z vrhniške, žirovske in rovtarske smeri. Nekateri z avtomobili, drugi s kolesi ali peš. Ob cesti pod cerkvijo je  slovesnost že od daleč naznanjal  visok mlaj na katerem je vihrala slovenska zastava. Tudi pred vhodom v cerkev sta bila postavljena mlaja s pozdravno tablo »Vodi, Marija, po pravi nas poti«. Napis, ki je še kako primeren za čas v katerem živimo in za vsakogar.  Mogočno proti nebu se je ponosno dvigoval zvonik s prenovljeno streho, ozaljšan z novim svetlečim jabolkom, vrtečim petelinom in simbolom sonca.
V jabolko je bila  vstavljena  steklenička s podatki o šentjoški fari, izvajalcu del, vrednosti obnove, pa tudi o trenutnem političnem in cerkvenem  vodstvu, priložen pa je bil še kovanec slovenskega evra. To bodo čez mnogo let z zanimanjem prebirali naslednji rodovi ob podobni prenovi.
Slovesnost  bogoslužja in blagoslov zvonika je vodil gospod Franci Petrič, arhidiakon in pisec knjig o romarskih cerkvah. Prisrčno je pozdravil zbrano množico in nagovoril  vernike in romarje, da je zvonik simbol vere, ki se dviga visoko proti nebu in opozarja nase, a obenem tudi kljubuje vsem zunanjim vplivom. Po njegovem mora biti tak tudi kristjan: pogumen in trden. Med obredom maševanja se je glasno razlegalo zborovsko in ljudsko petje. Ob koncu pa je sledila zahvala vsem, ki so kakorkoli sodelovali pri prenovi in nato še darovanje za potrebe cerkve. Po končanem bogoslužju so se udeleženci slovesnosti zadržali ob prijetnem druženju in dobrotah, ki so jih pripravile smreške gospodinje.

Sonja Malovrh, foto: Gašper Tominc
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 446
Izšla: 27.02.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.03.2017 | Kino
Kino Vrhnika: NERUDA
24.03.2017 | Kino
Kino Vrhnika: DAN OSVOBODITVE
30.03.2017 | Kino
Kino Vrhnika: POVEDKA O JEZERU
23.03.2017 | Kino
Kino Vrhnika: NERUDA
24.03.2017 | Kino
Kino Vrhnika: DAN OSVOBODITVE
26.03.2017 | Kino
Kino Vrhnika: VRABČEK RICHARD
26.03.2017 | Kino
Kino Vrhnika: LEPOTICA IN ZVER
26.03.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MESEČINA (MOONLIGHT)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.