Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.04.2017

oblačno
Ponoči bo na vzhodu delno jasno, drugod pretežno oblačno. Predvsem v severozahodni Sloveniji ter na območju Snežnika in Kočevske bo občasno deževalo. Pihal bo jugozahodnik, ob morju jugo. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 13 stopinj C.
11°C | 15°C
četrtek, 27.04.2017
12°C | 16°C
petek, 28.04.2017
10°C | 17°C
sobota, 29.04.2017
6°C | 15°C
Opozorila
Torek, 25.4.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
15°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila Dogodki

48. Šuštarska nedelja in 7. Festival tržiških ......


DOGODKI

| |
28.07.2015      13:25
A A

48. Šuštarska nedelja in 7. Festival tržiških bržol


Na angelsko nedeljo, prvo nedeljo v septembru, tržiške ulice oživijo in v mesto pod Karavankami privabijo veliko obiskovalcev. Šuštarska nedelja se je razvila iz tržiških sejmov. Tržič je leta 1492 dobil trške pravice za prodajo vina, živine in železnih izdelkov. Tako so se v mestu tedensko in tudi letno vrstili sejmi, med katerimi je bil najpomembnejši sejem kmečkih izdelkov na angelsko nedeljo (prva nedelja v septembru).


48. Šuštarska nedelja v Tržiču
48. Šuštarska nedelja v Tržiču
Deli:

Šuštarska nedelja že dolgo ni več samo semenj, temveč mesto obrti, nakupov, športa, zabave, nagradnih iger, izobraževanja in veselja, vse v duhu preživeti dan prijetno in koristno. Največ obiskovalcev privabijo ugodni sejemski nakupi. Na več kot 300 stojnicah je mogoče kupiti marsikaj, med njimi največ pozornosti pritegne ponudba obutve po ugodnih cenah.


Svojo dejavnost predstavijo obrtniki in društva. S tradicijo Šuštarske nedelje je povezana šega »frejšpreh´nga«. Včasih so ravno na angelsko nedeljo v Tržiču sprejemali čevljarske vajence med pomočnike.

Spremljevalni program Šuštarske nedelje je pester. Galerije in muzeji odprejo vrata in pokažejo svoje zbirke, na prireditvenih odrih se nastopi glasbenikov, plesalcev in športnikov vrstijo ves dan. Najmlajši in malo manj mladi spoznavajo tradicijo čevljarstva in obrti, se zabavajo v luna parku in preizkušajo srečo v nagradnih igrah.


Lačni in žejni na gostinskih stojnicah izbirajo med slovenskimi kulinaričnimi specialitetami, posebna pozornost pa je namenjena tržiški tradicionalni jedi na Festivalu tržiških bržol.

 

Če si Tržičan je Šuštarska nedelja obvezen del življenja. Vsako leto zaznamuje čas, ko se poletje prevesi v jesen, ko otroci odidejo v šolo in ko se počitniški čas umakne trdemu delu. Šuštarska nedelja je del spomina vseh Tržičanov, okrog nje se gradijo zgodbe, anekdote in tradicije. Nikjer drugje ne poznajo izraza: »Bilo je kot na Šuštarski.« Ta izraz je težko pojasniti. Gotovo pomeni gnečo, a ne v slabem smislu. Pomeni čas, ko mnogo ljudi pride skupaj. Z zanimanjem si ogledujejo stojnice, srečajo znance, se poveselijo in opazujejo druge ljudi. To dogajanje je neločljivo povezano s tržiškim glavnim trgom –Pvacem.


Tam že 48 let najdemo stojnice čevljarjev, usnjarjev in nogavičarjev. Zaradi njih je Šuštarska nedelja nastala. Zaradi njih so jo ljudje začeli obiskovati. Zadnja leta se je to nekoliko spremenilo, a odziv ljudi je pokazal, da tradicija ni slaba. Še več, večina obiskovalcev si želi časov stare Šuštarske nedelje. Toda časi so se spremenili. Svet ni enak kot je tisti v spominu, čas je za ustvarjanje novih spominov. Zakaj ne bi novih časov združili s tistim, kar je tradicionalno delovalo? Organizatorji smo se odločili, da Šuštarsko nedeljo naredimo na novo po starem. Zato smo se odločili za slogan: »Odkrijte novo tradicijo.«


Vonj Šuštarske nedelje je vonj tržiških bržol. Če celo leto nisi poskusil znamenite jedi, si jo moral poskusiti na angelsko nedeljo. Tudi ta tradicija se vrača okrepljena, išče v preteklosti, da bi obstala v prihodnosti. Na prostoru tržnice boste našli 7. Festival tržiških bržol, kjer se bodo kuharske ekipe pomerile v pripravi te jedi iz ovčjega mesa. Seveda bodo bržole na pokušino tudi obiskovalcem festivala.


6. septembra nas obiščite v Tržiču. Kupite si čevlje, najejte se bržol in prepustite se zabavi.
Povezave:www.trzic.info/
Priloge:
PDF
Letak 48. Šuštarska nedelja
45037_letak.pdf (594,83 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI TPIC Tržič? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


TPIC Tržič
TPIC Tržič
TRG SVOBODE 18
Tel:(04) 597 15 24

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo