Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 11.12.2016

oblačno
Popoldne se bo oblačnost od jugozahoda širila v osrednjo Slovenijo. V severnih in vzhodnih krajih bo še precej jasno. Čez dan bo ponekod zapihal zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 5 do 11 stopinj C.
-3°C | 8°C
ponedeljek, 12.12.2016
-2°C | 13°C
torek, 13.12.2016
-5°C | 8°C
sreda, 14.12.2016
0°C | 10°C
četrtek, 15.12.2016
0°C | 10°C
Opozorila
Nedelja, 11.12.2016 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
-3°C
8°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Ločeno zbiranje jedilnega olja mogoče tudi v ......


OBVESTILA

| |
11.10.2016      17:32
A A

Ločeno zbiranje jedilnega olja mogoče tudi v naši občiniDeli:
Odpadna jedilna olja, ki nastajajo v kuhinjah, nikakor ne sodi v straniščno školjko ali v vodovodni odtok. Prepovedano jih je mešati z drugimi odpadki, odlagati v kompostnik oz. med biološke odpadke, odvajati v kanalizacijo, greznice ali neposredno v površinske vode ali pa ne nazadnje kuriti v pečeh. Če olje zlivamo v straniščno školjko, lahko pride do zamašitve odtočnih cevi, pojavijo se lahko mali glodalci (predvsem podgane), težave pa imajo na čistilni napravi. Kjer le-te ni, so posledice onesnaževanja dolgotrajne. Zato je Komunala Nova Gorica d.d. v sodelovanju z občinami in osnovnimi šolami začela pilotni projekt zbiranja jedilnega olja v okolici osnovnih šol. S tem je ločeno zbiranje jedilnega olja mogoče tudi v občini Šempeter-Vrtojba.

Katera olja so primerna?

Za oddajo so primerna rastlinska olja oz. ratlinske in živalske maščobe (maslo ali margarna), ki nastanejo od kuhanja in cvretja. Avtomobilska olja niso primerna za tovrstno zbiranje.

In kaj storiti s tem odpadkom, ki vam je ostal v ponvi po cvrtju?

Olje ohladite, zlijte ga v plastenko ali v steklen kozarec in ga dobro zaprite. Ko boste posodo z jedilnim oljem napolnili, jo oddajte v vam najbližjem zbirnem centru za odpadke ali pa oje izlijte v zbirno posodo na ekološkem otoku pri OŠ Ivana Roba Šempeter pri Gorici.

Zakaj je koristno ločeno zbirati odpadno jedilno olje?


Zbrano odpadno jedilno olje predelajo v bio-diesel. Iz enega litra olja nastane 90 % bio-diesela, torej ekološkega goriva, ki ne onesnažuje okolja, ostanek je glicerin, ki se uporablja v farmacevtski industriji. Postopek je dokaj enostaven: z reakcijo estrenja triacilgliceride (sestavine olj in maščob) s pomočjo alkoholov npr. metanola ali etanola preoblikujejo v estre. Estri pridobljeni iz rastlinskih olj so goriva z visoko vsebnostjo kisika (do 10 %), zato so emisije pri zgorevanju zelo nizke. Biodizel se lahko uporablja samostojno, kot čisto gorivo, ali pa v zmeseh z dizlom. Za te zmesi se uporabljajo posebne oznake BXX, ki pomenijo % biodizla v zmesi dizelskega goriva.

 

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
December 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
14.12.2016 | Družabni dogodki
Novoletno dogajanje na osnovni šoli
16.12.2016 | Šport
Tekmovanje v namiznem tenisu
16.12.2016 | Družabni dogodki
Dobrodelni koncert Klic pomoči
16.12.2016 | Kultura
Filmska voščilnica, koncert
17.12.2016 | Družabni dogodki
Kulinarični dogodek »Kuhinja na Placu«
17.12.2016 | Šport
2. tekma Boulder LIGE 2016/2017

Bodite prvi pri oddaji mnenja.