Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Mengeš
JUTRI
22°C
12°C
NED.
24°C
10°C
Oceni objavo

MOTNJE AVTISTIČNEGA SPEKTRA

V torek, 20. 9. 2016, je v prostorih Mladinskega centra Mengeš potekal seminar o motnjah avtističnega spektra. Predavala je Maja Škrubej Novak, profesor specialne in rehabilitacijske pedagogike iz Svetovalnice za avtizem, ki je udeležencem pobližje predstavila, kako drugače osebe z avtizmom razumejo in dojemajo svet okrog sebe.

Motnje avtističnega spektra (v nadaljevanju MAS) so vseživljenjska razvojna motnja, ki se odražajo s težavami na področju socialne interakcije, socialne komunikacije ter fleksibilnosti mišljenja. Gre za zelo pogosto razvojno motnjo, ki jo ima 1% prebivalstva.

Otroci z MAS se razvijajo drugače in z drugačno hitrostjo kot njihovi vrstniki, tako na področju motorike, jezika, kot tudi pri kognitivnih in socialnih veščinah. Lahko so zelo dobri pri nekaterih naprednih in kompleksnih veščinah, kot je na primer reševanje matematični problemov, "lahke" stvari, na primer govorjenje ali vzpostavljanje prijateljstva, pa so za njih težke.

 

Kadar opažamo pri otroku naslednje znake, je potrebno poiskati pomoč pediatra:

  • ni socialnega nasmeha ali podobnih izrazov čustvovanja po 6. mesecu,
  • nezainteresiranost in neodzivnost otroka po 12. mesecu,
  • nerazvit govor po 16. mesecu, ali pa celo »izguba govora«,
  • otrok se ne odziva na svoje ime, ni sposoben izvajati preprostih ukazov, ne mara sprememb, ne posnema, ne kaže s prstom …

 O avtizmu se v zadnjih nekaj letih veliko govori, več kot o katerikoli drugi razvojni motnji. Vendar pa strokovnjaki in starši, ki se z MAS srečujejo, še vedno čutijo pomanjkanje storitev ter znanja s tega področja.

Zgodnja obravnava, ki vključuje za MAS specifične pristope, je ključnega pomena za otrokov razvoj na vseh področjih in za otrokovo samostojnost kasneje v življenju.

V Svetovalnici za avtizem imajo dolgoletne izkušnje z delom z osebami z MAS, z nudenjem podpore staršem, strokovnim delavcem vrtcev in šol. Starši lahko dobijo potrebno podporo, kako pomagati otroku, da bo hitreje napredoval. Kmalu bodo na voljo tudi krajša tematska predavanja za starše. Nudijo tudi psihološko in pedagoško diagnostiko, specifično za MAS. Za vrtce in šole v Svetovalnici za avtizem pripravijo tematske seminarje in delavnice, kjer se lahko strokovni delavci pobližje seznanijo s težavami otrok z MAS in s strategijami ter metodami dela z njimi. Pomoč jim nudijo tudi pri pripravi individualiziranih programov in v obliki individualizirane izobraževalne storitve, kjer pomagajo pripraviti strategije dela za posameznega otroka.

Več informacij o avtizmu in storitvah Svetovalnice za avtizem najdete na spletni strani www.avtizem.net

 

Besedilo in foto: Maja Škrubej Novak

 

Oglejte si tudi