Logo MojaObčina.si
DANES
18°C
4°C
JUTRI
23°C
8°C
Oceni objavo

Zavarovanje: DA ali NE

Danes se srečujemo s problematiko zavarovanj, ker je ponudba tako pestra, da smo se kar izgubili v njej. Večkrat se zgodi da, ko sklenemo zavarovalno pogodbo sploh ne vemo kaj smo zavarovali. Kot je stereotipno, da zavarovalnice »obirajo in nič ne izplačajo« ne drži, saj ima zavarovalnica zelo natančne pogoje kaj je krito in v kakšnem primeru je krito. V članku podajam nasvete, ki bi vam koristili pri odločitvi sklepanja.

1. Ne lažite pri sklepanju in povejte vsa dejstva, ki bi lahko spremenila rizik tveganja

 

Če vas zastopnik vpraša ali opravljate delo, ki je v razredu večjih rizikov mu morate odgovoriti pravilno. Tudi, če se včasih samo v prostem času ukvarjate z adrenalinskimi športi, mora to zastopnik navesti. Pri zavarovanju nepremičnin in premičnin je pomembno navesti ali je območje plazovito, poplavno... Nikar ne zamolčite, če kadite. Zavarovalnica ima pravico, da odstopi od zavarovalne pogodbe, če so ji zamolčani ključni podatki. V primeru zamolčanosti bo zavarovalnica lahko odstopila takrat, ko se bo zgodil škodni primer in zavarovalnine ne boste dobili izplačane.

 

2. Pred sklepanjem si preberite splošne pogoje in vse priloge k pogojem

 

Preden podpišete zavarovalno pogodbo vam polagam na srce, da preberete splošne pogoje. Res je, da so splošni pogoji včasih nerazumljivi, ampak zato se je potrebno pripraviti pred prihodom zastopnika. Podčrtajte si kar je nerazumljivega in ga vprašajte. Le tako bo sklenjeno zavarovanje lahko kvalitetno in brez slabe volje. Tako boste točno vedeli, kdaj imate zavarovano zunaj obešeno perilo. Vedeli boste, da je za zavarovanje za vlom potrebno imeti zaprta vsa okna, vsa vrata zakljenjena in potreben je dokaz vlomnih sledov. Ste vedeli, da imate ob sklenjeni pogodbi za premičnine zavarovan tudi telefon, če vam ga ukradejo? Vse piše v pogojih, ki je prav, da jih preberete, saj je lahko nekatera zavarovalna pogodba vredna več kot vaš avto.

 

3. Ne prekinjajte življenjskih zavarovanj

 

Ne prekinjajte življenjskih zavarovanj, saj je privarčevan del včasih samo polovičen vplačanih premij, lahko tudi manj. Nihče od nas ne more zagotovo vedeti kako bomo živeli čez deset ali več let in se težko odločimo za življenjsko zavarovanje, ki ima lahko dobo zavarovanja tudi 30 let. Če se nam zgodi, da nismo več sposobni plačevati premije za življenjsko zavarovanje, imamo možnost, da zaprosimo zavarovalnico za brezpremijsko zavarovanje ali za predujem/posojilo, ki ga kasneje vrnemo. Ker zavarovalnica nič ne da zastonj, tako kot tudi trgovina s hrano ne, vam ob tem zaračuna manjše obresti. V nobenem primeru se vam ne splača prekinjati pogodbe, saj vas bo drago stalo.

 

4. Ne zavračajte svetovanje na domu, saj nam pomaga pravilno zavarovati

 

Vsako novo znanje, ki je danes zastonj ga moramo izkoristiti. Četudi nimamo namena skleniti zavarovanje, je dobro vedeti kaj lahko zavarujemo in pod kakšnimi pogoji. Izvemo ali je bolje varčevati na zavarovalnici ali banki. Ne smete razmišljati, da lahko zavarovalnica propade po nekem času in izgubite privarčevano. Tudi zavarovalnice imajo svoje pozavarovanje po svetu in s tem ščitijo vse kliente, da vplačane premije niso izgubljene.

Oglejte si tudi