Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Vpogled v čas Rimljanov


KULTURA

| |
08.11.2013      7:01
A A

Vpogled v čas Rimljanov


V Blagovici poteka arheološko raziskovanje z namenom, da se pridobi nove informacije iz življenja Rimljanov.


Deli:

Vsem je znano, da je skozi naše kraje potekala zgodovinsko pomembna rimska cesta. Ko so leta 1977 gradili prvo cev plinovoda, so v Blagovici odkrili rimskodobno pokopališče. Našli so dva temelja grobnic in šest grobov, v nekaterih so bili še skeleti.

 

Ker bo skozi dolino potekala nova cev plinovoda je Zavod za varstvo kulturne dediščine predpisal raziskave v Blagovici, kjer kar 35 arheologov že od začetka oktobra raziskujejo ostanke iz rimskih časov. Zanima jih predvsem kako so ljudje včasih živeli. Izvedeti hočejo čim več informacij o načinu pokopa v rimskih časih, oblikovanosti pokopališča v Blagovici, možnost naselbine v bližini... Morda pa se razkrije najbolj dobrodošlo odkritje in sicer točna trasa rimske ceste, saj nihče še danes ne ve kje je potekala.

 

Njihovo raziskovanje je že obrodilo kar nekaj informacij. Našli so namreč več grobnih parcel, znotraj katerih ležijo grobovi in grobnice. Znano je, da je ena družina v rimskih časih pokopavala znotraj ene parcele. Glede na najdeno se lahko v Blagovici zaenkrat govori o najmanj treh grobnih parcelah. Grobnice pa so podobne Šempeterskim. Naleteli so tudi na gospodarske objekte (peči,...).

 

Žal trasa ni ravno primerna za raziskovanje, saj je zelo poškodovana z oranjem in so omejeni na samo 15 metrov ozki pas in dolžino 300 metrov, pri čemer mora deponija izkopane zemlje ostati znotraj pasu. Vodja projekta ga. Ana Plestenjak opozori tudi na dobrodošlo pomoč informacij z naše strani, s strani domačinov.

 

S projektom bodo zaključili predvidoma konec novembra. Po koncu raziskav bo izdelano poročilo, ki bo objavljeno na spletu, najverjetneje sledi tudi objava v obliki knjige. Predmeti najdeni na temu pasu pa bodo razstavljeni na gradu Zaprice v Medobčinskemu muzeju v Kamniku. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.10.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo